Kraków i okolice rowerem

Kraków i okolice rowerem

Ścieżki rowerowe wzdłuż Wisły w Krakowie
Zwiedzanie Krakowa na rowerze? Czemu nie! Kraków ma dobrze przygotowaną infrastrukturę rowerową. Plantami, bulwarami Wisły czy wąskimi uliczkami Starego Miasta bez problemu można dotrzeć na Wawel, do Nowej Huty, na Zakrzówek lub do Lasku Wolskiego.

Rowerem po Krakowie

Możesz zwiedzać Kraków na rowerze samodzielnie lub podczas zorganizowanej wycieczki. Informacje przydatne do zaplanowania samodzielnej małej lub dużej wyprawy, między innymi na temat szlaków i ścieżek rowerowych oraz propozycje wycieczek, znajdziesz poniżej. Polecamy ci również oficjalny portal rowerowy miasta Krakowa oraz mapę samoobsługowych stacji naprawczych.

W planowaniu wycieczki oraz już podczas jazdy pomocna będzie również Rowerowa Małopolska - nawigacja rowerowa zawierająca bazę tras oraz wycieczek rowerowych, głównych szlaków rowerowych oraz sieci VeloMałopolska. Aplikację możesz pobrać tutaj lub skorzystać z niej przez przeglądarkę - rowerowamalopolska.pl.

Jeśli wolisz zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem, na rynku dostępna jest oferta biur podróży, przewodników oraz wypożyczalni rowerowych. Znajdziesz ją między innymi w BikeTrip, Cruising Krakow, Kraków Zwiedzanie, KR Bike Rental, Polad Active, Tour Guide.

 

Ścieżka rowerowa na bulwarach Wisły, w tle widać zamek

fot. Ścieżka rowerowa na bulwarach Wisły w Krakowie z widokiem na Wawel

 

Kraków i okolice - trasy, szlaki i ścieżki rowerowe

Przez Kraków przebiegają trzy długodystansowe trasy rowerowe: Wiślana Trasa Rowerowa, EuroVelo 11 (VeloNatura) oraz EuroVelo4 (VeloMetropolis). Są połączone z krótszymi, lokalnymi ścieżkami oraz szlakami rowerowymi, co bardzo powiększa zasięg miejsc do odwiedzenia.

W poniższym zestawieniu prezentujemy propozycje dla początkujących rowerowych turystów oraz dla tych średnio i mocno zaawansowanych.

 • Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - jeden z najstarszych i najsłynniejszych polskich szlaków turystycznych z Krakowa do Częstochowy w wersji na rowery.

 • Pętla po gminie Zielonki - poprowadzona między innymi przez Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, na trasie zwiedzić można Zamek Korzkiew oraz dawne forty w Zielonkach i Węgrzcach.

 • Szlak Rowerowy Doliną Dłubni - jadąc przez Dłubniański Park Krajobrazowy, można zwiedzić Kościół św. Mikołaja w Wysocicach, będący jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury romańskiej w Polsce.

 • Szlak Rowerowy im. Żeleńskich - ciekawa propozycja wycieczki poprowadzonej z Puszczy Niepołomickiej.

 • Malowniczymi zakątkami gminy Skawina - pętla prowadząca przez Rezerwat Przyrody Kozie Kąty i Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, na trasie znajdują się ponadto takie atrakcje jak Dwór w Ochodzy, Izba Regionalna w Skawinie oraz prehistoryczna Osada w Woli Radziszowskiej.

 • Rowerowy Pierścień Solny "Salina Cracoviensis" - pętla zaczyna się w Bochni, dociera do Wieliczki i przebiega przez Puszczę Niepołomicką oraz Torfowisko Wielkie Błoto.

 • Olkuskie szlaki rowerowe - mapa oraz propozycje wycieczek rowerowych po okolicach Olkusza

Uwaga! Oznakowania szlaków w terenie bywają w różnym stanie, dlatego jeśli planujesz przejażdżkę, polecamy zapoznać się z opisem wybranego szlaku i posiłkować się dołączonym plikiem GPX.

Aby zobaczyć pozostałe małopolskie szlaki rowerowe oraz propozycje wycieczek na mapie, należy kliknąć ikonę ikona mapy w prawym górnym rogu mapy i wybrać interesujące nas wycieczki.

 

 

Okolice Krakowa - propozycje wycieczek rowerowych

Prezentujemy listę proponowanych wycieczek rowerowych po okolicach Krakowa. Linki odsyłają do opisu trasy, mapy oraz plików GPX do pobrania. Wycieczki zostały naniesione na mapy Google i MIIP oraz są dostępne w aplikacji Rowerowa Małopolska.

Pozostałe szlaki oraz wycieczki po Małopolsce na Geoportalu Mapy Małopolski

Mapa prezentuje:

 • sieć istniejących i budowanych tras rowerowych VeloMałopolska,

 • sieć rekomendowanych szlaków rowerowych,

 • wycieczki rowerowe, które można filtrować według kategorii: długości, trudności, pętli/linii, przeznaczenia (rodzinne, szosowe, MTB, turystyczne/gravel, tematyczne),

 • Miejsca Przyjazne Rowerzystom oraz Miejsca Obsługi Rowerzystów.
   


Odkrywaj regiony