Wiślana Trasa Rowerowa - WTR

na zdjęciu widać ścieżkę rowerową pomiędzy stawami
zdj. M.Skowronek

logo Wiślanej Trasy Rowerowej

Długość – 230 km (częściowo wspólnie z VeloMetropolis i VeloNatura)

Start – Jawiszowice (granica z województwem śląskim)

Meta – Szczucin (granica z województwem świętokrzyskim)

Małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej jest już w dużej mierze ukończony. Gotowych jest 210 z zaplanowanych 232 km. ścieżki o europejskim standardzie EuroVelo. Cała trasa wzdłuż brzegów Wisły docelowo będzie miała 1200 km. Jak do tej pory, do dyspozycji rowerzystów zostały oddane fragmenty na terenie trzech  województw: śląskim, małopolskim i pomorskim. Na faktyczne połączenie gór z morzem turyści rowerowi będą musieli jeszcze poczekać ale nie zmienia to faktu, że gotowe odcinki WTR są  jedną z najpopularniejszych tras rowerowych w Polsce.

Propozycja przejazdu po małopolskim odcinku uwzględniająca objazdy / pobierz plik GPX / zobacz ślad GPS

Uwagi do trasy
Na trasie są dwa krótkie, ale strome podjazdy (Kamień oraz Tyniec, ul. Bogucianka). Jest też parę odcinków szutrowo-gruntowych: szutrowa droga przez stawy w Brzeszczach (1 km) ; kostka fazowana w Oświęcimiu ; szutrowa droga na wałach w Kopance (800 m).

Uwaga na sezonowe roboty budowlane i czasowe zamknięcie wałów!

Ślad objeżdża po zwykłych drogach (z możliwym intensywnym ruchem samochodowym i sporymi przewyższeniami) następujące odcinki, które jeszcze NIE ISTNIEJĄ: remont na odcinku Rozkochów - Okleśna (7 km) oraz remont wałów wiślanych Skawina - Tyniec - ul. Kolna Kraków (10 km). Przejazd przez Kraków do granicy z Niepołomicami jest bardzo słabo oznakowany. Objazd odcinka most Wandy - Niepołomice (10 km) poprowadzony jest w ruchu ogólnym.

Wszelkie utrudnienia nanoszone są systematycznie na poniższą mapę.

Jak dostać się na WTR?

Po pierwsze, można kontynuować podróż z woj. śląskiego. Od samych źródeł WTR, czyli od dworca PKP Wisła Uzdrowisko po przejechaniu 80 km. we wsi Dankowice opuszcza się Śląsk i kontynuuje jazdę już w Małopolsce - od Jawiszowic aż do Szczucina.

Z Dworca Głównego w Krakowie
Na tyłach peronów dworca kolejowego znajduje się ścieżka rowerowa, którą można bezpośrednio dojechać do WTR (należy kierować się w stronę Ronda Mogilskiego, następnie Ronda Grzegórzeckiego i zjechać na trasę nad Wisłą).

Pociągiem
Stacje kolejowe, przy których poprowadzona jest Wiślana Trasa Rowerowa: Brzeszcze-Jawiszowice (obecnie w remoncie) ; Oświęcim ; Kraków ; Węgrzce Wielkie, Staniątki. Regulamin przewozu rowerów dostępny jest na stronach przewoźników Polregio oraz Kolei Małopolskich, warto także pamiętać o Małopolskim Bilecie Rowerowym.

Samochodem
Miejsca gdzie można wygodnie przesiąść się na rower i wjechać na WTR:
Harmęże (przy kościele) ; Oświęcim ; Mętków (przy orliku) ; Jankowice (przy moście) ; Okleśna (przy boisku) ; Kamień (przy boisku) ; Łączany (przy elektrowni) ; Facimiech ; Tyniec ; Kraków ; Brzegi (przy Campus Misericordiae) ; Grabie (przy stadionie) ; Niepołomice ; Ispina ; Uście Solne (rynek) ; Kopacze Wielkie ; Wietrzychowice ; Siedliszowice ; Ujście Jezuickie (przy MOR) ; Szczucin

Co czeka turystów na małopolskim odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej?
Atrakcje dostępne bezpośrednio przy trasie:

kompilacja zdjęć na których widać puszczę, zamek, klasztor, jezioro.

Dodatkowo przy Wiślanej Trasie Rowerowej powstają lokalne szlaki rowerowe, co znacznie zwiększa pulę ciekawych miejsc do odwiedzenia. Gotowe wycieczki z podaną trasą rowerową oraz opisem atrakcji dostępnych na szlakach rowerowych odchodzących od WTR:

Warto także nadmienić, że jadąc po WTR od Jawiszowic do Woli Batorskiej jedzie się jednocześnie po europejskim szlaku VeloMetropolis. Dlatego należy uważać na oznakowanie, aby pozostać na WTR w Woli Batorskiej należy ominąć zjazd z wału gdzie odbija VeloMetropolis i jechać dalej na północ w kierunku Szczucina. Natomiast w Wietrzychowicach można z WTR wjechać na VeloDunajec.

Miejsca Obsługi Rowerzystów - MOR

Wiślana Trasa Rowerowa składa się z długich odcinków poprowadzonych poza terenami zabudowanymi w większości po wałach przeciwpowodziowych. MOR to punkty postojowe, przy których można odpocząć, schronić się przed deszczem lub wiatrem, skorzystać z sezonowych przenośnych toalet, a także dokonać drobnych napraw rowerowych przy pomocy stacjonarnych zestawów z narzędziami. Lista MOR na Wiślanej Trasie Rowerowej (wszystkie lokalizacje naniesione są na mapy): Brzeszcze ; Oświęcim ; Gromiec ; Rozkochów ; Łączany ; Niepołomice ; Ispina ; Kopacze Wielkie ; Ujście Jezuickie ; Pawłów ; Szczucin.

 

Profil wysokościowy trasy:
(profil wysokościowy z geoportalu MIIP)
WTR

 

Aktualne mapy WTR w PDF, wydanie z roku 2020, do ściągnięcia i wydrukowania (format A4)

Mapa na Geoportalu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (MIIP)

 

Mówili/pisali o nas:


 

Multimedia