VeloNatura - małopolski odcinek trasy EuroVelo 11

na zdjęciu widać alejkę oraz chodnik przy górskiej rzece
VeloNatura to małopolski odcinek europejskiej trasy EuroVelo 11 i takie oznakowanie na tabliczkach spotkamy w terenie (EV11). Jej długość w Małopolsce, od granicy słowackiej po granicę z województwem świętokrzyskim, wynosi około 270 km. Przebiega po najbardziej atrakcyjnych terenach doliny Popradu i Dunajca w otoczeniu Beskidu Sądeckiego i Pogórza. Trasą dojedziemy do Krakowa i dalej na północ do granicy z województwem świętokrzyskim w Proszowicach.

Velo Natura

 

 

 

 

 

Długość – 271 km

Start – Muszyna (granica ze Słowacją)

Meta – Kościelec (granica z województwem świętokrzyskim)

Trasa składa się z trzech fragmentów:

  • samodzielny odcinek od granicy ze Słowacją przez Muszynę do Starego Sącza,
  • wspólny odcinek z trasą VeloDunajec od Starego Sącza do Ostrowa, wspólny odcinek z VeloMetropolis/EuroVelo 4 od Ostrowa do Krakowa,
  • samodzielny odcinek od mostu Wandy w Krakowie, przez Nową Hutę (dzielnicę Krakowa), Proszowice do granicy z województwem świętokrzyskim - odcinek nieukończony! 

górska rzeka nad nią most pieszo rowerowy

VeloNatura pliki GPX do pobrania

Propozycja przejazdu po małopolskim odcinku trasy EuroVelo11 

Plik GPX dla południowego odcinka trasy VeloNatura (pokrywa się się z propozycją wycieczki wzdłuż Doliny Popradu z Krynicy do Starego Sącza). Propozycje przejazdów "objazdowych" po pozostałych odcinkach EV11 znajdują się przy opisach tras z którymi pokrywają się przebiegi, czyli VeloDunajec (Stary Sącz – Bogumiłowice), EV4 (Bogumiłowice – Wola Batorska) oraz WTR (Wola Batorska – Kraków). 

Wszelkie utrudnienia oraz stan budowy nanoszone są systematycznie na poniższą mapę.

Jak dostać się na trasę rowerową VeloNatura / EuroVelo11?

Po pierwsze, można kontynuować podróż ze Słowacji. Przebieg trasy oraz informacje na temat słowackiej części EuroVelo 11 znajdują się na stronie eurovelo11.sk. 

Z Krynicy – Zdrój, trasą VeloKrynica można bezpośrednio dojechać do Muszyny i dalej już po VeloNatura/EuroVelo11 jechać na północ do Starego Sącza i łącznika z VeloDunajec.

Od północy z woj. świętokrzyskiego. Warto pamiętać, że część trasy jest już tam gotowa, natomiast kontynuacja w woj. małopolskim (okolice Proszowic) jest aktualnie w fazie budowy. 

Pociągiem

Regulamin przewozu rowerów dostępny jest na stronach przewoźników Polregio oraz Kolei Małopolskich, warto także pamiętać o Małopolskim Bilecie Rowerowym.

Trasa VeloNatura/EuroVelo11 przebiega przez następujące ośrodki turystyczne:

Muszyna, Piwniczna - Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Nowy Sącz, Gródek nad Dunajcem, Czchów, Zakliczyn, Wierzchosławice, Niepołomice, Kraków, Proszowice.

Alejki parkowe, w tle zalesione góry. Piękna słoneczna jesienna pogoda.

Profil wysokościowy trasy:
(profil wysokościowy z geoportalu MIIP)

4_VeloNatura.png

Aktualne mapy w PDF, wydanie z roku 2020, do ściągnięcia i wydrukowania (format A4)