Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kraków Wyspiańskiego

Kraków Wyspiańskiego

Kościół na Skałce Kraków
Szacowany czas przebycia: 05:00
Skala trudności: Dla średniozaawansowanych
Długość szlaku: 8,5 km
Kraków Region turystyczny: Tarnów i okolice
Trasa Kraków Wyspiańskiego prowadzi przez szereg miejsc związanych z twórczością artysty.
1) Kościół na Skałce
Czas dotarcia: 20 min, Czas zwiedzania: 15 min

W podziemiach kościoła powstała Krypta Zasłużonych. Jej pomysłodawcą był jeden z profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józef Łepkowski. Otwarto ją w 400 rocznicę śmierci Jana Długosza, przypadającą w 1880 r. Podczas uroczystego pochodu ponownie złożono tu prochy zmarłego kronikarza. Odtąd w krypcie miano chować najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury, w tym miedzy innymi Stanisława Wyspiańskiego i Czesława Miłosza.

2) Dom Długosza
Czas dotarcia: 20 min, Czas zwiedzania: 15 min

Dom Długosza został zbudowany w XIV w. W poł. XV w. przekazano go Janowi Długoszowi, który mieszkał tu do 1480 r. i napisał tu swoje najważniejsze dzieła. Od 1873 r. w domu tym miał pracownię rzeźbiarską Franciszek Wyspiański, ojciec Stanisława.

3) Muzeum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Czas dotarcia: 30 min, Czas zwiedzania: 15 min

Wystrój wnętrz kamienicy Krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego powierzono krakowskiemu artyście Stanisławowi Wyspiańskiemu. Urodzony w Krakowie w 1869 r. twórca miał już w swoim dorobku ozdobienie polichromiami kościoła oo. Franciszkanów, współpracę przy renowacji kościołów Mariackiego i św. Krzyża oraz wiele pomniejszych projektów. Wyspiański stworzył dzieło niezwykłe - począwszy od wyboru koloru ścian, poprzez wzory na kilimach, a na zdobieniach mebli kończąc. Jak głosi anegdota, na pytanie dlaczego zaprojektował niezbyt wygodne fotele, miał odpowiedzieć, że zrobił to celowo, by uczestnicy przedłużających się posiedzeń Towarzystwa nie przysypiali. Powstała również wspaniała klatka schodowa ze słynną balustradą z motywem liści kasztanowca oraz arcydzieło ówczesnej sztuki użytkowej - witraż przedstawiający Apolla jako personifikację Słońca z teorii Kopernika (te i inne dzieła można dziś oglądać w krakowskim Muzeum Wyspiańskiego).

4) Kamienica Szołayskich
Czas dotarcia: 30 min, Czas zwiedzania: 25 min

Kamienica znajdująca się przy placu Szczepańskim. Została w 1904 r. podarowana Muzeum Narodowemu przez rodzinę Szołayskich z przeznaczeniem na galerię sztuki. Znajdujący się w niej oddział nosi nazwę Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i specjalizuje się w sztuce młodopolskiej. 1 lutego 2013 roku, w pierwszą rocznicę śmierci noblistki Wisławy Szymborskiej w kamienicy została otwarta wystawa "Szuflandia Szymborskiej".

5) Kraków - Uniwersytet Jagielloński. Collegium Nowodworskiego
Czas dotarcia: 5 min, Czas zwiedzania: 15 min

Barokowe Collegium Nowodworskiego wzniesione w latach 1638-1643, w 1855 r. rozbudowane o dodatkowe, neobarokowe skrzydło. Jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce, podporządkowana Akademii Krakowskiej. Jej słynnymi uczniami byli m.in. przyszły król Jan Sobieski, przyszły generał Józef Bem oraz malarze Jan Matejko i Stanisław Wyspiański.

6) Kraków - Kościół św. Franciszka z Asyżu
Czas dotarcia: 10 min, Czas zwiedzania: 15 min

Kościół św. Franciszka z Asyżu (Franciszkanów) jest jednym z najstarszych zabytków Krakowa. Pierwotny został wzniesiony w latach 1237-1269. W 1 poł. XV w. był gruntownie przebudowany. W 1850 r., w czasie pożaru Krakowa, został całkowicie zniszczony. Zabytek odbudowano w 1912 r. W fasadzie, nad wejściem, znajduje się słynny witraż autorstwa Stanisława Wyspiańskiego: Bóg Ojciec - stworzenie świata. W kościele można podziwiać także inne witraże Wyspiańskiego, m.in. wizerunki błogosławionej Salomei i św. Franciszka.

7) Kraków - Pomnik Stanisława Wyspiańskiego
Czas dotarcia: 30 min, Czas zwiedzania: 15 min

Na placu przed budynkiem Muzeum Narodowego w Krakowie warto zobaczyć pomnik Stanisława Wyspiańskiego. Wykonany w 1982 r. przez Mariana Koniecznego - przedstawia Stanisława Wyspiańskiego w otoczeniu postaci występujących w jego dziełach.

8) Koniec – powrót na parking

Powiązane treści

Powiązane treści