Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Żegiestów-Zdrój

Żegiestów-Zdrój

Wśród gór i lasów płynie rzeka Poprad tworząc patrząc z góry, kształt łopaty. W oddali widać budynki Żegiestowa-Zdroju.

Żegiestów-Zdrój, 33-370 Żegiestów Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

Źródła wody mineralnej w Dolinie Szczawnego Potoku odkryto w połowie XIX wieku. Od 1846 roku datuje się początek żegiestowskiego uzdrowiska.

W najpiękniejszym miejscu doliny Popradu, pośród zalesionych zboczy, kryje się niewielkie uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Oprócz leczniczych wód dobroczynny wpływ na kuracjuszy ma tutejszy ciepły mikroklimat.
Wody mineralne popularne w Żegiestowie to „Anna” i „Zofia II”. Żegiestowskie uzdrowisko składa się z dwóch części. Odrestaurowywane, modernistyczne gmachy Domu Zdrojowego, łazienek (zakładu kąpielowego) oraz pijalni wody „Anna” znajdują się w sąsiedztwie stacji kolejowej Żegiestów-Zdrój. Kolejne obiekty uzdrowiskowe wznoszą się na naturalnym półwyspie, zwanym Łopatą Polską, łączące nowoczesną architekturę z zabytkowymi murami posiadającymi bogatą historię. Obok budynków sanatorium Wiktor Cechini, w uzdrowiskowej części miejscowości Żegiestów-Zdrój, znajduje się przepiękna, widokowa ścieżka ornitologiczna biegnąca dookoła Łopaty Polskiej.
Wspaniały przełom rzeki Poprad stanowiący tutaj granicę między Słowacją a Polską, można podziwiać z biegnącej wzdłuż rzeki szosy lub podczas spływu kajakami czy pontonami.
Będąc w Żegiestowie warto też odwiedzić pobliskie wsie Andrzejówka i Milik. W obu znajdziemy drewniane zabytkowe cerkwie z XIX wieku. Natomiast w sezonie zimowym można skorzystać z oferty turystycznej pobliskich stacji narciarskich, Jaworzyny Krynickiej i Wierchomli. Oprócz tego w okolicy znajduje się jedno z największych, a zarazem najsławniejszych uzdrowisk w Polsce - Krynica-Zdrój.
Po drodze można odwiedzić również przepiękną Muszynę, słynącą z największych w Polsce ogrodów tematycznych i odrestaurowanego zamku.


Powiązane treści