Piwniczna-Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Miasteczko Piwniczna powstało już w XIV wieku dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Założone zostało w 1348 roku w miejscu, gdzie dolina Popradu tworzyła wąski przesmyk.
Doliną Popradu przebiegał wówczas ważny trakt handlowy wiodący z Polski na Węgry. Tędy też poprowadzono w 1876 roku linię kolejową. Wkrótce odkryto doskonałe właściwości lecznicze tutejszych źródeł mineralnych i w 1884 roku do Piwnicznej przybyli pierwsi kuracjusze. Na dobre tutejsze uzdrowisko zaistniało dopiero po 1932 roku, gdy wykonano pierwsze odwierty wód mineralnych i zbudowano łazienki (zakład kąpielowy) oraz pijalnię.
Dziś w samej Piwnicznej-Zdroju, w pijalni przy ulicy Zdrojowej, spróbować można „Piwniczanki”. Wody mineralne występujące na tych terenach to: „Julian”, „Łomniczanka”, „Piwniczanka”, „Stefan”, „Wierchomlanka”, „Zdrój”. Miasto i jej okolice wyróżniają piękne krajobrazy, bardzo urozmaicona rzeźba terenu Beskidu Sądeckiego, przedzielonego w tym miejscu głęboką doliną Popradu. Rzeka wije się tu licznymi meandrami, przedzierając się pod zalesionymi wzgórzami. Malowniczość tej doliny możemy podziwiać, płynąc z nurtem Popradu na tratwach flisackich. W Piwnicznej - Zdroju znajduje się przystań flisacka, skąd organizowane są spływy aż do Rytra. W tej ostatniej miejscowości warto wspiąć się na strome wzgórze Zamczysko z ruinami średniowiecznego zamku z XIII wieku. Spod baszty zamkowej rozciąga się piękny widok na przełom Popradu.
Z Rytra można udać się z biegiem Popradu dalej na północ i dotrzeć do Starego Sącza (18 kilometrów od Piwnicznej-Zdrój). Tu znajduje się zespół klasztorny sióstr Klarysek, ufundowany już w XIII wieku. przez księżną Kingę, pochowaną w kościele klasztornym i ogłoszoną świętą przez papieża Jana Pawła II podczas uroczystej mszy świętej na błoniach Starego Sącza. Do dziś stoi tam ołtarz papieski z niewielkim muzeum pamiątek po papieżu Polaku.
Prócz klasztoru w Starym Sączu warto przespacerować się po rozległym rynku z historyczną zabudową i oryginalnym brukiem.
Zarówno dolina Popradu, jak i otaczające ją masywy górskie Beskidu Sądeckiego leżą na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Przez góry prowadzą liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Z Piwnicznej-Zdrój wędrować można na zachód, w kierunku Radziejowej (1266 metrów nad poziomem morza), najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego. Po przeciwnej stronie Popradu odkryte, widokowe grzbiety wiodą w kierunku Hali Łabowskiej ze schroniskiem.
Zimą narciarze mogą skorzystać w tej okolicy z atrakcji stacji narciarskich w Wierchomli i Rytrze.