BIKE STOP Nowy Targ

BIKE STOP Nowy Targ
Murowany budynek stacji kolejowej z czerwonym dachem i dużymi oknami

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Die St. Andreas Kirche in Łukowica

Die St. Andreas Kirche in Łukowica
Drewniany, ciemny kościół, od lewej z wysoką, kwadratową wieżą z baniastym hełmem i sygnaturką, z długą nawą z niską przybudówką po środku, z dwoma oknami i z ośmiokątną kaplicą obok prezbiterium z oknami, z baniastym hełmem na dachu. Dach kryty jasną blachą z sygnaturką na środku. Przed kościołem płyty betonowe i po bokach trawa. Po lewej fragment muru z kamieni. Na około drzewa. Po prawej dalej widać budynek. Niebo z kilkoma chmurami.

Drewniany barokowy kościół został wzniesiony w latach 1693–1697 w miejscu, gdzie wcześniej stał kościół gotycki. Legenda głosi, że w 1566 roku w tej właśnie świątyni został ochrzczony Michał Sędziwój, słynny uczony, lekarz i alchemik.

Die Hilfskirche der Verklärung Christi und der Gottesmutter von Tschenstochau (Schwarze Madonna)

Die Hilfskirche der Verklärung Christi und der Gottesmutter von Tschenstochau (Schwarze Madonna)
Niewielki drewniany kościółek na podmurówce z kamieni przypominający swoją architekturą małą cerkiew, widziany od dołu. Po lewej murek z kamieni i za nim wejście do kościoła z z niedużym przedsionkiem. Po prawej podobna część kościoła do przedsionka, z okrągłą wieżyczką podobną do grzyba, po środku wyższa część z wysokim, wąskim oknem i okrągłym dachem z wieżyczką. Na około drzewa i niebo częściowo zachmurzone.

Drewniana świątynia została wybudowana w stylu barokowym w 1863 roku jako pierwszy kościół zdrojowy, tak zwana kaplica w parku na „Dietlówce”.

Kirche St. Katharina von Alexandrien in Nowy Targ

Kirche St. Katharina von Alexandrien in Nowy Targ
Duży murowany kościół z jasną elewacją i wysoką wieżą z barokowym hełmem przodu. Wokół kościoła chodnik z kamienia, ładnie zadbane trawniki, wokół rosną drzewa. Teren otoczony murowanym ogrodzeniem.

Murowana świątynia pochodzi z 1346 roku, została ufundowana przez Kazimierza Wielkiego przy okazji lokacji miasta. Dowodzi tego łaciński napis wewnątrz kościoła „Fundata a Casimirum Magnum Anno Domini 1346”.

Villa „Romanówka” Krynica-Zdrój

Villa „Romanówka” Krynica-Zdrój
Duża drewniana willa w stylu szwajcarskim, w kolorze niebieskim, z ceglastym dachem pokrytym blachą z dużą jaskółką po środku i mniejszymi po bokach. Od frontu podcień i taras na piętrze z ozdobnymi balustradami. Na górnej balustradzie napis ROMANÓWKA. Budynek postawiony na kamiennej podmurówce, prowadzą do niego betonowe schody, po których wchodzą ludzie - kobieta i mężczyzna. Przed budynkiem duże drzewo z liśćmi i krzewy. Po prawej kolejne drewniane zabudowanie. Z tyłu rosnące drzewa.

Willa wzniesiona około połowy XIX wieku z przeznaczeniem na pensjonat wypoczynkowy. Reprezentuje styl szwajcarski charakterystyczny dla XIX-wiecznej zabudowy uzdrowiskowej Krynicy.

Die St. Helenen-Friedhofskirche in Nowy Sącz

Die St. Helenen-Friedhofskirche in Nowy Sącz
Widok z lotu ptaka na drewniany kościół cmentarny, wokół którego stoją nagrobki i rosną wysokie drzewa. Na dalszym planie budynki pomiędzy drzewami i po lewe wieża kościoła. W tle zalesione wzgórza. Niebo częściowo zachmurzone.

Zabytkowy kościół cmentarny z drugiej połowy XVII wieku, położony na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Ethnographischer Park an der Weichsel in Wygiełzów

Ethnographischer Park an der Weichsel in Wygiełzów
W oddali za trawnikiem wąska dróżka która krzyżuje się z kolejną  od której po schodkach wchodzimy do drewnianego małego domku, z obramowanymi oknami, z wysuniętym drewnianym gankiem i dachem krytymi gontem z dwoma kominami. Wokół krzewy i mały płotek z ogródkiem za którym dalej stoją kolorowe ule. Na około wśród drzew znajdują się inne domostwa.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Muzeum Małopolski Zachodniej kiedyś nosiło nazwę Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec. Zabudowania skansenu przybliżają tradycję i kulturę mieszkających niegdyś na tych terenach Krakowiaków Zachodnich.

Schloss an der Soła Oświęcim

Schloss an der Soła Oświęcim
Rzeka, na drugim brzegu zielony skwer z alejką biegnącą do mostu po lewej stronie. Dalej wysokie drzewa i uliczka. Na wzniesieniu zamek z wysoką kwadratową wieżą z czterospadowym dachem i wysokim po prawej budynkiem z wieloma oknami, częściowo zasłoniętymi przez drzewa. Niebo prawie bezchmurne.

Tuż obok starego miasta w Oświęcimiu, ponad nurtami Soły, na stromej skarpie wznosi się okazała baszta, pozostała ze średniowiecznej warownej siedziby książąt oświęcimskich. Jest ona symbolem długiej historii miasta.

Schloss Tenczyn Rudno

Schloss Tenczyn Rudno
Widok z góry na mury zamku na około dziedzińca z trawą i kilkoma drzewami. Od dołu mury prawdopodobnie pięciokąta z fragmentami ozdobnymi u góry, dalej w lewo podwójne, długie mury, na ich końcu okrągła baszta z odnowionymi ozdobieniami i tarasem.  Dalszy ciąg murów na prawo z okrągłą, wyższą nieco od murów basztą, dalej kolejny ciąg wysokich murów z otworami okiennymi prowadzących do kwadratowej wysokiej wieży z czerwonym dachem. Przed nią ruiny budynku z otworami okiennymi. Po prawej za drzewem fragment murów. W tle lasy i chmury, po części pomarańczowe od promieni słonecznych.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Ogromne ruiny zamku Tenczyn w Rudnie wznoszą się na najwyższym wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego (401 m n.p.m.), zbudowanym ze skał pochodzenia wulkanicznego. Nie ma się jednak czego obawiać, jest to wulkan nieczynny.

Kościół pw. Wszystkich Świętych Kacwin

Kościół pw. Wszystkich Świętych Kacwin
Murowane ogrodzenie z daszkiem pokrytym gontem, po bokach z małymi metalowymi bramami wejściowymi z wysokimi murkami. Za ogrodzeniem jasna bryła murowanego kościoła z gontowym dachem, na którym znajduje się wieżyczka z niebieskimi i miedzianymi zdobieniami. Dalej wysoka kwadratowa wieża z sygnaturką. W elewacji kościoła duży drewniany krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem. Po bokach wysokie drzewa. Niebo z kłębiastymi chmurami.

Kościół gotycki, przebudowany w dobie baroku. Jego architektura jest jedną z najciekawszych na Polskim Spiszu.

Ehemalige Konditorei von Karol Hagenhuber, Wadowice

Ehemalige Konditorei von Karol Hagenhuber, Wadowice
Betonowy plac, na nim latarnia i zawieszone na niej dwie flagi biało-czerwone. Po lewej ulica i betonowe słupki. Po prawej betonowy deptak i szereg budynków. Na wprost prosty, dwukondygnacyjny narożny budynek z szyldem z napisem Cukiernia. U góry po prawej balkon. Pod nim duże drzwi. Obok przejście pod arkadami. Z prawej i lewej strony przylegają  do niego kolejne kamienice. Niebo bezchmurne.

To tu po maturze Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, chodził na kremówki. Nasz papież, podczas jednej z pielgrzymek, zwierzając się wiernym, jak to w czasach swojej młodości chodził z przyjaciółmi na wspaniałe wadowickie kremówki, nie przypuszczał że wywoła boom cukierniczy, nie tylko w Wadowicach.

Koszary 12. Pułku Piechoty Wadowice

Koszary 12. Pułku Piechoty Wadowice
Widok z góry. Od dołu dachy domów i ulica z jadącymi samochodami. Po drugiej stronie ulicy okazały trzykondygnacyjny budynek w kształcie zamkniętego czworoboku z dziedzińcem wewnętrznym. Ze spadzistym dachem i małymi w nim oknami. Po prawej stronie i za budynkiem dużo bloków pomiędzy drzewami. Po lewej budynki i zadaszone parkingi.

Zabudowania koszar wojskowych przy dzisiejszej ulicy Lwowskiej wzniesiono w roku 1827 roku dla stacjonujących w Wadowicach od 1820 roku batalionów austriackiego 56. pułku piechoty. Po I wojnie światowej koszary stanowiły bazę 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej. W obu tych jednostkach służył w latach 1900–1928 Karol Wojtyła senior, ojciec Jana Pawła II. Obecnie jest to jedyny w Polsce zabytek budownictwa militarnego tego typu.

Punkt Informacji Turystycznej Wieliczka

Punkt Informacji Turystycznej Wieliczka
Kobieta stojąca za ladą informacyjną. Po drugiej stronie mężczyzna, który przegląda mapę. W tle witryna z pamiątkami. Po prawej okno.

Wieliczkę nie tylko warto, ale koniecznie trzeba odwiedzić. Przygodę z nią najlepiej zaś rozpocząć od Punktu Informacji Turystycznej. Pasjonaci, którzy tam pracują, podpowiedzą nam bowiem, co zwiedzić, gdzie dobrze zjeść, jak wybrać odpowiadający nam nocleg. Wielicki PIT odnajdziemy w budynku dworca kolejowego, znajdującego się przy ostatniej stacji Wieliczka Rynek – Kopalnia.

Centrum Informacji Turystycznej Muszyna

Centrum Informacji Turystycznej Muszyna
Stanowisko punktu informacji turystycznej w Muszynie - lada ułożona w okrąg zlokalizowana pod schodami

Centrum Informacji Turystycznej w Muszynie mieści się w nowym eleganckim Ratuszu, budynku stylizowanym na XIX-wieczny. Odnajdziemy go oczywiście na pięknie odrestaurowanym Rynku, jednej z licznych wizytówek tej uroczej miejscowości. CIT to potężny skarbiec wiedzy o Muszynie i jej malowniczych okolicach

Centrum Informacji Turystycznej Nowy Sącz

Centrum Informacji Turystycznej Nowy Sącz
Zabytkowa narożna kamienica z kamienną rzeźbą, w której mieści się Centrum Informacji Turystycznej Nowy Sącz.

Nowy Sącz to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Małopolski. Szczyci się wspaniałą historią, pięknymi zabytkami, a także intrygującymi muzeami – zrekonstruowanym Miasteczkiem Galicyjskim przenoszącym zwiedzających do XIX-wiecznej Galicji, a także Sądeckim Parkiem Etnograficznym.

Centrum Informacji Turystycznej Tarnów

Centrum Informacji Turystycznej Tarnów
Centrum Informacji Turystycznej w Tarnowie

Bartolomeo Berecci, Giovanni Maria Padovano, Santi Gucci… Gdy odwiedzimy Tarnów, będziemy mieli przyjemność podziwiać dzieła najwybitniejszych włoskich architektów i rzeźbiarzy. Z tego też powodu stolica Ziemi Tarnowskiej zwana jest renesansową perłą Małopolski. W 2021 roku CNN zaliczył ją nawet do grona najpiękniejszych małych miast Europy.

Centrum Informacji Turystycznej Bochnia

Centrum Informacji Turystycznej Bochnia
Wnętrze punktu informacji turystycznej. Po lewej lada, za którą siedzą dwie kobiety. Na lewo od lady wejście do budynku. Po prawej stojak z wydawnictwami.

Bochnia, jedno z najstarszych miast Małopolski, ważnym ośrodkiem gospodarczym była już przed rokiem 1200. Prawa miejskie uzyskała w 1253 roku, a więc cztery lata przed królewskim Krakowem. Swój rozkwit zawdzięczała soli, jednemu z najważniejszych surowców dawnej Polski. Ówczesna „ropa naftowa” przynosiła bajeczne dochody, nie bez powodu zwana była też białym złotem. Działająca tu – od 1251 roku - Kopalnia Soli jest najdłużej i nieprzerwanie funkcjonującym polskim zakładem przemysłowym oraz najstarszą polską kopalnią soli. Dzisiaj także wielką atrakcją turystyczną!

Der Aussichtsturm und der Lehrpfad in den Baumkronen auf Słotwina in Krynica-Zdrój

Der Aussichtsturm und der Lehrpfad in den Baumkronen auf Słotwina in Krynica-Zdrój
Wysoka, drewniana wieża widokowo wśród drzew.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Niezwykła drewniana konstrukcja wieży o wysokości 49,5 metra zbudowana jest na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. To najwyższa wieża widokowa w Polsce.

Chochołowskie Termy (Thermalbad in Chochołów)

Chochołowskie Termy (Thermalbad in Chochołów)
Mężczyzna i kobieta w basenie oparci o jego obrzeże. Za nimi drzewa, budynki, dalej lasy i wysokie góry pod pogodnym niebem z białymi kłębiastymi chmurami.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR W słynącym z zabytkowej drewnianej zabudowy Chochołowie, znajduje się jeden z największych kompleksów basenów termalnych na Podhalu - Chochołowskie Termy. Termy wykorzystują zasoby wód podziemnych o temperaturze ok. 82 stopni C. Na terenie kompleksu jest ponad 30 basenów o łącznej powierzchni lustra wody ponad 3 tysiące metrów kwadratowych z wodą o temperaturze od 32 do 36 stopni C. Nowością w Chochołowskich Termach są dwie komory normobaryczne.

Wycieczka 1 - Młynówką Królewską przez Kraków

Wycieczka 1 - Młynówką Królewską przez Kraków
Początek trasy nieopodal stacji kolejowej Kraków Zakliki.

Wycieczka rowerowa polecana rodzinom z dziećmi. Dojazd do szlaku możliwy koleją.