TOP Atrakcje 2024. Nowosądeckie Miasteczko Galicyjskie i wieża widokowa na krynickich Słotwinach

Słotwiny Arena w krynicy-Zdroju. Drewniana wieża widokowa o zachodzie słońca
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu oraz wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew na krynickich Słotwinach – oto małopolscy zwycięzcy konkursu TOP Atrakcje 2024. Wskazania plebiscytu, organizowanego tradycyjnie przez Inspirujące Pierniki na popularnym blogu polskieszlaki.pl, mogą być niezwykle cenną wskazówka, gdzie wybrać się podczas wakacyjnych wojaży. Zatem zapraszamy na małopolskie ścieżki!

– Tegoroczni zwycięzcy są z południowej Polski! Każde miejsce z ośmiu laureatów to wspaniały pomysł na wyjazd poza miasto i spędzenie wspaniałego czasu z najbliższymi – zaznaczają Ania i Łukasz Piernikarczyk, czyli Inspirujące Pierniki, organizatorzy wspaniałej wakacyjnej zabawy. Głosowanie na Top Atrakcje 2024 odbywało się w ośmiu kategoriach. Tym razem w konkursowe szranki stanęło około stu polskich atrakcji. Oczywiście wśród nich nie mogło zabraknąć silnej reprezentacji naszego regionu, prezentującej turystyczną MOC Małopolski.

Jak zatem wypadły małopolskie atrakcje?

TOP Atrakcje – Muzea i skanseny

Wśród Muzeów i skansenów równych sobie nie miało nowosądeckie Miasteczko Galicyjskie, które powróciło na najwyższy stopień podium. I nic w tym dziwnego, bowiem dzieje się w nim magia. Wystarczy przekroczyć jego próg, aby przenieść się w świat dziewiętnastowiecznej Galicji. Odnajdziemy w nim m.in. elegancki starosądecki Ratusz, który nigdy nie powstał, warsztat zegarmistrzowski, atelier fotograficzne, pracownię garncarza, zakład dentystyczny, pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, zakład fryzjerski, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię, sklep kolonialny, a także karczmę, w której można rozsmakować się w galicyjskich potrawach. Można tylko wspomnieć, że już w najbliższą niedzielę odbędzie się w nim niezwykły festiwal kulinarny – „Kociołek Galicyjski”.

O najwyższy stopień podium dzielnie walczył również Podziemny Olkusz. Atak na szczyt wprawdzie się nie powiódł, ale głosów wystarczyło na świetne drugie miejsce. To również doskonała zachęta dla turystów, by podczas wakacyjnych wypraw zstąpili do podziemi Srebrnego Miasta. W piwnicach nieistniejącego ratusza ujrzą m.in. nie tylko stare dokumenty, ryciny i mapy, replikę astrolabium należącego do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy, ale także narzędzia tortur. Z kolei w piwnicach Kwartału Królewskiego poznają choćby tajemnice bicia królewskich monet.

Niewiele brakowało, aby w tej kategorii całe podium należało do Małopolski. Kopalnia Soli „Wieliczka”– zabytek wpisany na pierwszą prestiżową Listę UNESCO – uplasowała się na miejscu czwartym, wyprzedzona zaledwie o 48 głosów przez Skansen w Sierpcu. I przypomnijmy tylko, że ów małopolski skarb to jeden z najdłużej nieprzerwanie działających zakładów przemysłowych, imponujący świat chodników, komór oraz arcydzieł wytworzonych rękami ludzi oraz matki natury, a także królestwo Skarbnika. Niegdyś nosiła dumne miano Magnum Sal, czyli Wielka Sól, zapełniając skarbiec królewski brzęczącą monetą. Skarby skryte pod miastem, usytuowane są na dziewięciu poziomach, a sięgają 327 metrów w głąb ziemi. Podziemna Wieliczka to również blisko 300 kilometrów chodników oraz 3000 komór.

W tej kategorii walka o głosy była szczególnie zacięta, a lista rywali imponująca. Wystarczy wspomnieć o Kopalni Złota w Złotym Stoku, Skansenie w Tokarni, Twierdzy Srebrna Góra, Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, Skansenie Słowian i Wikingów w Wolinie, Osadzie w Biskupinie, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi czy Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

TOP Atrakcje – Rekreacja rodzinna

I w tej kategorii małopolskie atrakcje – ścieżka w koronach drzew oraz wieża widokowa w Krynicy-Zdroju, a także spływ Dunajcem – znalazły się w absolutnym topie.

Imponująca wieża widokowa oraz malownicza ścieżka w koronach drzew, która została TOP Atrakcją 2024, została wzniesiona na krynickich Słotwinach, aby choć przez chwilę spojrzeć na ziemię z lotu ptaka. Z wysokości blisko 50 metrów, po pokonaniu 1030 metrów, naszym oczom ukazuje się cudowna panorama – nie tylko Beskidu Sądeckiego. Gdy zaś będziemy mieli szczęście to takiego zachodu słońca – oczywiście z widokiem na postrzępione Tatry – nigdzie indziej nie doświadczymy. Kto lubi niespieszne spacery, bajkowe krajobrazy, ale też nieco adrenaliny, będzie tutaj bardzo szczęśliwy. I dodajmy, że jest to również atrakcja bez barier. Na rowerzystów lubiących szybsze bicie serca oraz nutkę adrenaliny czekają ekstremalne wyzwania w profesjonalnym Bike Parku.

Spływ Przełomem Dunajca, który zajął drugie miejsce, to nie tylko przypływ adrenaliny, radość, barwne opowieści, malownicze zakola wartko płynącej rzeki, ale także imponujące pionowe wapienne skały „przegradzające” dolinę. Można tylko wspomnieć, że niegdyś turyści spływali Dunajcem w topolowych dłubankach. Dzisiaj to specjalne konstrukcje złożone z pięciu specjalnych segmentów, wykonanych z drewna topolowego, świerkowego lub jodłowego. Emocjonujący spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych – Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych. Trwa od 2 do 3 godzin. I zwykle mija w okamgnieniu, a to za sprawą fascynujących flisackich opowieści oraz zachwycających widoków. Nic więc dziwnego, że flisacy wpłynęli również na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

I tu lista konkurentów była godna: Zoo Łódź z Orientarium (3. miejsce), Zoo Opole, Zoo Wrocław z Afrykarium, Wieża Sky Walk w Świeradowie-Zdroju, Kanał Elbląski, Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju, Park Gródek w Jaworznie, Kolejkowo Gliwice, Termy Uniejów i Funzeum w Gliwicach.

TOP Atrakcje – Nowości i odkrycia

Krakowski Zakrzówek, nasz jedynak w kategorii Nowości i odkrycia, był o krok od zdobycia tytułu TOP Atrakcji 2024. Na jego drodze stanęła jednak Kopalnia Uranu w Kletnie. Na trzecim stopniu podium uplasowały się Relikty romańskie w Wiślicy, a na kolejnych – zamek Sarny w Ścinawce Górnej, Dziewięćsił Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego oraz Sopki Stopki w Cięcinie.

Przypomnijmy tylko, że Zakrzówek dla krakowian oraz turystów jest absolutną TOP Atrakcją. Aby móc wypocząć w tej magicznej krainie w sezonie tworzą się długie kolejki… Zakrzówek to bowiem świetna propozycja dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek w bajkowym klimacie. Turkusowa woda, olśniewająca biel wapieni oraz niesamowite miejskie legendy. To tu znajdowało się niegdyś tajemnicze uroczysko – zwane teraz Skałkami Twardowskiego – gdzie mistrz Twardowski poszukiwał kamienia filozoficznego zamieniającego metale nieszlachetne w… szlachetne. Drugiego takiego miejsca nie ma w Polsce. Zapewniamy.

TOP Atrakcje – Przyrodnicze azyle

Ojcowski Park Narodowy również uplasował się na drugim stopniu podium konkursu TOP Atrakcje 2024. Przed nim był tylko Geopark Łuk Mużakowa, a za nim Narwiański Park Narodowy. Tatrzański Park Narodowy zajął 7. miejsce, a Pustynia Błędowska – 8. O głosy walczył również Słowiński Park Narodowy, Dolina Baryczy, Woliński Park Narodowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, Magurski Park Narodowy, Worek Raczański i Park Narodowy Ujście Warty.

Choć Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z polskich parków narodowych to kryje nieprzebrane skarby. Urwiste ściany, sterczące igły skalne, wywierzyska, niezwykły mikroklimat… Do tego imponujący świat fauny i flory. Jest również oazą wspinaczy, rajem dla archeologów, a także oddechem dla tych, którzy przyjeżdżają tu odpocząć. I nie można zapomnieć, że to tutaj zjemy pysznego pstrąga ojcowskiego.

Tatrzański Park Narodowy budzi zachwyt, wielkie emocje, ale i respekt. Jest rezerwatem biosfery oraz domem dla unikatowej fauny i flory. Tatrzańskie ścieżki należą do jednych z najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych. Nic więc dziwnego, że tak wielu turystów je wybiera, a artyści szukają na nich natchnienia. Może i my odnajdziemy na nich swoją duszę.

Pustynia Błędowska, zwana polską Saharą, ciągnie się od Błędowa po Klucze. Ten jeden z największych w Europie Środkowej obszarów lotnych piasków to dzieło – jak głosi legenda – diabła, który piaskiem znad Bałtyku chciał zasypać olkuskie kopalnie ołowiu i srebra. Gdy zmęczony obniżył lot nad Błędowem zahaczył workiem o wieżę kościoła. Ten się rozpruł, a piach się rozsypał. I tak oto powstała Pustynia Błędowska.

TOP Atrakcje – Atrakcyjne miejscowości

Szczawnica-Zdrój także zdobyła liczne grono fanów. To dzięki temu zajęła drugie miejsce w konkursie TOP Atrakcje 2024. Przed nią była Świdnica, a za nią Opole. Kraków zajął 6. miejsce. O tytuł TOP Atrakcji rywalizowały jeszcze: Łódź, Sandomierz, Wrocław, Gdańsk, Płock, Wiślica, Lublin, Kazimierz Dolny, Poznań, Kołobrzeg i Warszawa. Stolica Polski zyskała 21 głosów.

Słynie z niezwykłych właściwości szczaw i uroczych budynków w stylu alpejskim, malowniczych ścieżek oraz niespiesznego rytmu życia. Mowa oczywiście o Szczawnicy-Zdrój, uzdrowisku znajdującym się w malowniczym sercu Pienin. Kto raz tu się pojawi, ten będzie powracał. Za najpiękniejszy zakątek kurortu uznawany jest kameralny plac Dietla, tak zaprojektowany jak go sobie wymyślił twórca uzdrowiska – Józef Szalay. W Szczawnicy-Zdroju sił nabierali m.in. Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, a także Jan Matejko. To raj dla tych wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek i nieco wolniejszy tryb życia.

Kraków to idealne miasto dla tych, którzy lubią łączyć aktywne zwiedzanie z wolnym rytmem życia; tradycyjne potrawy oraz wymyślne dania ozdobione gwiazdkami Michelin; najnowsze trendy w sztuce współczesnej i kunsztowne dzieła mistrzów sprzed wieków; piękną architekturę i urocze dzieła matki natury; trakty, którymi kroczyli królowie oraz ścieżki, które przemierzali nobliści. Stolica Małopolski to świetne miejsce na krótki, jednodniowy wypad i na wielotygodniowe wakacje. Kraków można chłonąć wszystkimi zmysłami. To jedyne takie miejsce na świecie!

TOP Atrakcje – Zamki i pałace

Rabsztyn, zamek wzniesiony na malowniczej wapiennej skale, zajął miejsce 6., a Wawel, najbardziej znana polska rezydencja królewska uplasował się na miejscu 9. Zwyciężył zamek w Niemodlinie, a na kolejnych miejscach uplasowały się: zamek w Szczecinie, Łazienki Królewskie w Warszawie, zamek Moszna, Zamek Krzyżtopór, zamek Książ, zamek w Malborku, zamek Czocha, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, zamek Ogrodzieniec, zamek w Łagowie, zamek Gniew i zamek w Brzegu.

Dlaczego warto odwiedzić Rabsztyn? Choćby dla cudownej urody zamku, który skryty jest – według legendy – pod ruinami obecnej warowni. Raz do roku, w Niedzielę Palmową, gdy zabrzmią dzwony, do życia budzą się jego gospodarze… A może jednak uda nam się odkryć do niego wejście podczas wakacyjnych wypraw? To jedna z najciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd, laureat m.in. konkursu „Zadbany zabytek”. Malownicze ruiny odnajdziemy nieopodal Olkusza.

Choć zamek na Wzgórzu Wawelskim to najbardziej znana rezydencja królewska w Polsce, to wciąż skrywa on sporo tajemnic. Wakacje to idealny czas, by zanurzyć się w jego historii, obejrzeć cudownej urody arrasy, piękne ogrody, odkryć precjoza zgromadzone w skarbcu, ale też poznać „perłę renesansu toskańskiego na północ od Alp”, czyli kaplicę Zygmuntowską oraz zajrzeć do… Smoczej Jamy.

TOP Atrakcje – Parki rozrywki i miniatur

Rabkoland w Rabce-Zdroju zajął trzecie miejsce wśród Parków rozrywki i miniatur, a Zatorland miejsce 8. Przed Rabkolandem uplasowały się Magiczne Ogrody w Janowcu i JuraPark Krasiejów, a za nim Farma Iluzji, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Mandoria, Bałtowski Kompleks Turystyczny, Zatorland, Legendia w Śląskim Wesołym Miasteczku, Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach, Majaland Kownaty i Canpol Wonderland w Człuchowie.

Rabkoland to zieleń, kwiaty, góralskie ozdoby oraz oczywiście potężna dawka doskonałej zabawy – dla najmłodszych oraz nieco starszych gości. W malowniczym parku rozrywki odnajdziemy nie tylko Góralską Dżunglę, Pofyrtane Drzewa, Plujące Totemy, Domki Skałuchów, ale również Wioskę Wikingów. Co roku odbywają się tutaj też – uwielbiane przez najmłodszych – Mistrzostwa Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy!

Zatorski Zatorland oferuje nie tylko świetną zabawę, ale także zaskakującą podróż w czasie. W wielkim kompleksie parków odnajdziemy klucz do świata dinozaurów, owadów i mitologii. W ten sposób najmłodsi turyści poznają dzieje Ziemi – od najdawniejszych czasów po lata współczesne – specjalnego monster trucka, odnajdą strefę aktywnego odkrywcy oraz park linowy i lunapark. Tu marzenia stają się rzeczywistością.

TOP Atrakcje – Góry i szczyty

Turbacz – 5. miejsce, Babia Góra – 7., a Giewont – 10. W tej kategorii najwięcej głosów oddano na Szczeliniec Wielki, Święty Krzyż i Śnieżnik. O tytuł TOP Atrakcji walczyły także: Śnieżka, Biskupia Kopa w Górach Opawskich, Połonina Wetlińska, Ślęża, Góra Zborów i Wieżyca.

Turbacz, najwyższy szczyt Gorców (1310 m n.p.m.), jest idealnym celem niezbyt męczących spacerów dla miłośników górskich wędrówek. Można się wybrać na jeden dzień, a można i na kilka. W tym ostatnim przypadku gościnę na pewno znajdziemy w uroczym schronisku PTTK pod Turbaczem. Turbacz panuje nie tylko nad siedmioma grzbietami górskimi, które z niego „spływają”, ale także nad licznymi dolinami w tym m.in. Dunajca, Raby… Choć w literaturze zwany bywa niekiedy „zasępionym” zwykle taki nie jest.

Diablak, Góra Diabła, Diabli Zamek, Diable Zamczysko a może Babia Góra, Kapryśnica, Matka Niepogód, Królowa Beskidów lub Orawska Święta Góra? Już od najdawniejszych czasów najwyższy szczyt Pasma Babiogórskiego oraz Beskidu Żywieckiego, wypiętrzający się potężną kopą na 1725 m n.p.m., łączony był z ciemnymi mocami. Dzisiaj słynie raczej z imponujących panoram, oczywiście wtedy, gdy nie otulony jest woalem mgieł, a także z cudownej urody wschodów i zachodów słońca.

Giewont, majestatycznie wznoszący się nad Zakopanem, to jedna z najbardziej znanych, charakterystycznych, a zarazem tajemniczych gór. Jego szczyt wieńczy metalowy krzyż o wysokości 15 metrów, który został ufundowany przez mieszkańców Zakopanego z okazji 1900 rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. I nie można zapomnieć, że w Giewoncie idealne miejsce spoczynku znalazła „armia” śpiących rycerzy, którzy ruszą do boju, gdy Polska będzie w potrzebie.

Oto małopolskie TOP Atrakcje 2024. Dziękujemy za wszystkie Państwa głosy! Zapraszamy jednocześnie do odkrywania także innych atrakcji. Bądźcie z nami na małopolskich ścieżkach!

Multimedia


 

Planer podróży

Stwórz własną trasę turystyczną w 3 prostych krokach:
Określ
termin
Podaj środek
transportu
 
 

Powiązane treści