VeloSkawa

na zdjęciu widać rozdzinę na wycieczce rowerowej
To jedna z 8 tras rowerowych wchodzących w skład VeloMałopolska. Aktualnie w trakcie realizacji.

VeloSkawa

 

 

 

 

 

Długość – 126 km (częściowo wspólnie z Wiślaną Trasą Rowerową)

Start – Sucha Beskidzka

Meta – Hutki

Podstawowe informacje: VeloSkawa zlokalizowana jest w zachodniej części Małopolski i częściowo będzie przebiegała w śladzie Wiślanej Trasy Rowerowej. Aktualnie w trakcie realizacji są 42 km trasy, w tym część przebiegająca przez Wadowice, gdzie w latach 2021-2023  powstały pierwsze odcinki tej  trasy. 

Gotowe odcinki VeloSkawa

Wadowice – Jaroszowice (Zbywaczówka) - zapora Świnna Poręba

Jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku wadowiczan, wyremontowany w 2021 r. odcinek o dł. 3 km zaczyna się w sąsiedztwie stadionu MKS Skawa (tutaj odbywała się rodzinna impreza rowerowa MałopolskaTour 2021), a kończy na brzegu potoku Ponikiewka. Kolejne 2 km tej trasy powstało w 2023 r. razem z łącznikiem na zaporę w Świnnej Porębie. Dzięki temu pod trasę rowerową w pełni wykorzystano ślad dawnej linii kolejowej (zlikwidowanej podczas budowy jeziora Mucharskiego), co nie tylko zapewniło płaski przebieg wzdłuż rzeki Skawy, ale gwarantuje w końcu bezpieczny przejazd po odseparowanej drodze rowerowej, poza ruchem samochodowym na równoległej DK28. Dodatkowo w Wadowicach gotowy jest kolejny 1 km odcinek jaki powstał w ramach budowy przyszłej obwodnicy miasta. 

Plany budowy trasy VeloSkawa 

  • odcinek Ponikiewka – Podolsze, trwa opracowywanie koncepcji programowej i ostatecznego przebiegu o długości około 22,5 km.
  • odcinek Podolsze – Łaczany, trwa opracowywanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem zgód umożliwiających realizację zadania o długości około 21 km. Trasa prowadzona jest po prawym wale przeciwpowodziowym Wisły oraz prawym i lewym wale potoku Spytkowickiego pomiędzy którymi, powstanie nowa kładka pieszo – rowerowa o długości 14 m. 

Przebieg trasy VeloSkawa

Planowo trasa będzie przebiegała przez powiaty: suski, wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, olkuski.

Profil wysokościowy trasy:
(profil wysokościowy z geoportalu MIIP)

8_VeloSkawa.png

Zobacz mapy: