Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zamek Tenczyn Rudno

Zamek Tenczyn Rudno

Widok z góry na mury zamku na około dziedzińca z trawą i kilkoma drzewami. Od dołu mury prawdopodobnie pięciokąta z fragmentami ozdobnymi u góry, dalej w lewo podwójne, długie mury, na ich końcu okrągła baszta z odnowionymi ozdobieniami i tarasem.  Dalszy ciąg murów na prawo z okrągłą, wyższą nieco od murów basztą, dalej kolejny ciąg wysokich murów z otworami okiennymi prowadzących do kwadratowej wysokiej wieży z czerwonym dachem. Przed nią ruiny budynku z otworami okiennymi. Po prawej za drzewem fragment murów. W tle lasy i chmury, po części pomarańczowe od promieni słonecznych.

ul. Królewska, 32-065 Rudno Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 784412561
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Ogromne ruiny zamku Tenczyn w Rudnie wznoszą się na najwyższym wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego (401 m n.p.m.), zbudowanym ze skał pochodzenia wulkanicznego. Nie ma się jednak czego obawiać, jest to wulkan nieczynny.

Budowę warowni Tenczyn rozpoczął wojewoda krakowski Andrzej Tęczyński herbu Topór w latach 1331–1361. Mury obwodowe z basztami tworzyły owalny plan, a wejście wiodło przez potężną kwadratową wieżę bramną. Wieża ta, przykryta czterospadowym dachem, jest najlepiej zachowaną częścią zamku. Około 1570 roku średniowieczna warownia przekształcona została w renesansową rezydencję z arkadowymi krużgankami na dziedzińcu i murami zwieńczonymi ozdobnymi attykami. Na początku XVII wieku rozbudowano fortyfikacje Zamku Tenczyn w Rudnie, tworząc potężną twierdzę bastejową z okazałym barbakanem, zachowanym do dziś. W ten sposób powstał jeden z największych zamków w Małopolsce, a największy na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Po rodzinie Tęczyńskich zamkiem władali Opalińscy, a następnie ród Lubomirskich, którzy odbudowali Tenczyn po zniszczeniach z czasów potopu szwedzkiego w 1656. Po pożarze z 1768 roku opuszczony zamek Tenczyn w Rudnie popadł w ruinę.

Jurajska warownia położona na wygasłym wulkanie. Zamek, który w latach swojej świetności wyglądem i znaczeniem konkurował z Wawelem – położony jedynie 30 kilometrów od granic Krakowa, w otoczeniu Puszczy Dulowskiej, parków krajobrazowych i rezerwatów. Każdy, kto w swoich podróżach zawędrował do zachodniej Małopolski z całą pewnością bezbłędnie rozpozna jego sylwetkę, gdyż dumnie góruje ona nad całą okolicą. Z charakterystycznej Wieży Nawojowej roztacza się zapierający dech w piersiach krajobraz obejmujący nie tylko Rów Krzeszowicki i okoliczne miejscowości, ale także Beskidy, a czasem nawet…Tatry! Kompleksowe zabezpieczenie wraz z rekonstrukcją części murów podjęto w 2007 r. Od kilku lat został ponownie udostępniony dla turystów, którzy z każdym sezonem coraz liczniej go odwiedzają. W ostatnich latach stał się areną różnorodnych wydarzeń towarzyszących zwiedzaniu: nawiązujących między innymi do historii zamku (inscenizacja obrony zamku przez “Potopem Szwedzkim”), czy geologicznej historii regionu (“Święto Kamieni. Wystawa Agatów z Rudna i okolic”), oraz innych: spektakli teatralnych, koncertów, wystaw i pokazów. Organizatorem ruchu turystycznego na Zamku jest Fundacja NEW ERA ART.

 

Legenda o zamku Tenczyn

W czasie „potopu szwedzkiego” żołnierze Karola Gustawa napadli i zdobyli zamek. Przetrząsnęli wówczas każdy zakamarek w poszukiwaniu skarbów koronnych, które miały tu być rzekomo przewiezione z Krakowa, przed jego kapitulacją. Zapewne nie wiedzieli, że można je wykraść tylko dwa razy w roku – w noc Bożego Narodzenia i na Wielkanoc, bo przez cały rok strzegą je trzy diabły zamienione w czarne psy. Skarbów nie znaleziono, natomiast wszystko, co miało jakąkolwiek wartość i dało się wywieźć, złupiono całkowicie.

 

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl


Powiązane treści