Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Wieża widokowa na Górze Skiełek

Wieża widokowa na Górze Skiełek

Obiekt przyrodniczy

Łukowica Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

Wieża widokowa na Skiełek jest drugą z kolei (po wieży na Kamionnej) najwyższą wieżą widokową w Beskidzie Wyspowym – ma wysokość 28 metrów, a z tarasu położonego na wysokości 23 metrów ponad poziomem lasu roztacza wyjątkowo malownicze panoramy na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki i Wyspowy, Pogórze Ciężkowickie. Co bardziej wytrwane oczy dostrzegą stąd inne wieże widokowe – na Modyni, Jaworzu, Mogielicy i Radziejowej.

Główne podejście prowadzi z centrum Łukowicy zielonym głównym szlakiem Beskidu Wyspowego i jednocześnie szlakiem papieskim obok zabytkowego kościółka, przy którym na parkingu można bezpiecznie i spokojnie pozostawić samochód (zwłaszcza w zimie, kiedy to zapuszczanie się samochodem bliżej wejścia na Skiełek nie jest rozsądne, choć dodajmy, że dla odwiedzających wieżę wytyczono osobny parking). Po drodze mijamy domostwa i zagrody, dalej idziemy lasem jedną z wydeptanych ścieżek prowadzących na szczyt. Cała trasa zajmuje niecałą godzinę, a przeważnie łagodne podejścia i miejsca na odpoczynek czynią ją atrakcyjną dla rodzin z dziećmi.

Konstrukcja Wieży jest stalowa, aby była bardziej odporna na warunki pogodowe, całość zdobią drewniane elementy, znajdują się przy niej ławeczki i stoły, miejsce na ognisko oraz krzyż upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu. Na tarasie widokowym wieży dostępna jest pieczątka Skiełka, a panoramiczne zdjęcia prezentują opisy widocznych stąd szczytów. Wieża powstała niemalże w całości ze środków pozyskanych przez Gminę Łukowica z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach tarczy dla gmin górskich na infrastrukturę turystyczną (1,5 miliona złotych).

Wieża widokowa na Skiełek malowniczo położona na zalesionym grzbiecie to turystyczny hit gminy Łukowica –zainteresowaniem mieszkańców i turystów cieszyła się długo przed otwarciem, jeszcze na etapie powstawania. Sama Góra Skiełek (749 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym jest symbolem gminy Łukowica, a jej nazwa pochodzi od gwarowego określenia skowytu wilków („skiauczenia”).

No i jeszcze ten wyjątkowy Beskid Wyspowy… kilkadziesiąt niepowtarzalnych pojedynczych, odosobnionych szczytów rozsianych niczym wyspy i wysepki na obszarze około 1000 kilometrów kwadratowych – stąd właśnie nazwa Beskid Wyspowy. MałoPolska kraina Avatara – przepiękne, malownicze szczyty przy specyficznej pogodzie oplecione mgłą, wyrastające ponad białą pierzynę chmur, zawieszone w powietrzu… Koniecznie trzeba tutaj być!


Powiązane treści