Muzeum Etnograficzno-Historyczne Andrychów
ul. Podgórska 3, 34-120 Andrychów
Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
Zbiory powstały w oparciu o autentyczne zabudowania mieszkalne i gospodarskie (dom, stodoła, młyn, tartak i staw) z początku lat trzydziestych XX wieku. Najstarszą częścią tego kompleksu jest młyn i tartak wraz z okalającym stawem pochodzącym z przełomu zeszłego wieku. Całość kompleksu liczy 10 ha i zamieszkiwała go rodzina Okrzosów i Kusiów. Jedynie dzięki ogromnej determinacji oraz niemałym nakładom finansowym założyciela udało się uratować część zabudowań, w tym obiekt mieszkalny oraz stodołę, w których teraz mieści się muzeum. Po długotrwałych zabiegach oraz żmudnej konserwacji obiekty są obecnie w bardzo dobrym stanie i stanowią ciekawy przykład architektury międzywojennej.
W muzeum udało się świetnie odtworzyć klimat minionych lat. Pokazać, jak ludzie żyli i pracowali w latach trzydziestych i późniejszych. Zamierzeniem było, aby każdy, kto odwiedzi muzeum, miał wrażenie, że właściciele wychodząc z domu do swoich codziennych prac zostawili drzwi otwarte zapraszając do środka.
Ekspozycja w budynku mieszkalnym to dawne, oryginalne pomieszczenia mieszkalne i biurowe z lat 20-tych i późniejszych XX wieku oraz wystawa stała o Żydach Andrychowskich. W stodole można oglądać dawne maszyny i narzędzia rolnicze oraz stajnia.