Kapliczka Chrystusa Frasobliwego na Zawodziu Gorlice
ul. Węgierska , 38-300 Gorlice
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Dla upamiętnienia tego wydarzenia w historycznym punkcie miasta postawiono kapliczkę z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku, której oryginał dziś znajduje się w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach (datę powstania figury ujawniły dopiero prace konserwatorskie w latach 90. XX wieku). Legenda mówi, że figurkę przyniosły do miasta wzburzone wody powodziowe szeroko rozlanej rzeki Ropy. Być może dlatego niegdyś zbierali się przed Kapliczką mieszkańcy na nabożeństwa majowe czy też modlitwy w różnych intencjach – od strony ulicy pośrodku Kapliczki wykonano wnękę dla wstawiania świętych obrazów.
Kapliczka ma kształt szklanej osłony lampy naftowej z czasów Ignacego Łukasiewicza – kiedyś była w niej lampa naftowa zapalana co wieczór przez człowieka opłacanego z miejskiej kasy.
Kapliczka po remoncie w 2021 roku, obejmującym fundamenty, betonowy cokół, korpus, figurę, metalowe zadaszenie, lampion i ozdobne ogrodzenie, odzyskała dawny blask. Wmurowano w nią także kapsułę czasu, pojemnik z przedmiotami i informacjami dla przyszłych pokoleń. Pamiątką związaną z przemysłem naftowym było do niedawna sgraffito z 2006 roku, dzieło dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisława Tohla i studentów, umieszczone na budynku przy skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki, tuż za kapliczką, przedstawiające zapalanie pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej. W czasie remontu budynku przykryto je nową elewacją, a misterne sgraffito zastąpiono muralem (2016 rok).
Gorlice – Miasto Światła rozsławiły złoża ropy naftowej, którą zaczęto tutaj wydobywać na skalę światową w latach 50-tych XIX wieku. W Gorlicach przemysł naftowy na przemysłową skalę rozwinął wynalazca lampy naftowej, Ignacy Łukasiewicz – prowadząc badania i doświadczenia nad ropą naftową wyodrębnił naftę, którą wykorzystał na cele oświetleniowe w skonstruowanej przez siebie w 1853 roku pierwszej na świecie lampie naftowej. W dziedzinie petrochemii Łukasiewicz był cenionym międzynarodowym autorytetem – do jego kopalni przyjeżdżali przedsiębiorcy z całego świata.