Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Celestat Kraków

Celestat Kraków

Widok na bryłę budynku Muzeum Celestatu, czyli miejsce ćwiczeń członków krakowskiego bractwa kurkowego.

ul. Lubicz 16, 31-504 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124317590
Kiedyś bronili murów Krakowa, zatem musieli umieć świetnie strzelać. Swe umiejętności członkowie krakowskiego Bractwa Kurkowego szkolili na własnej strzelnicy. Historyczny budynek zwany Celestatem (strzelnica, od niemieckiego Zielstätte) mieści się w Parku Strzeleckim i jest dziś oddziałem Muzeum Krakowa.

Król Kurkowy jest wybierany co rok w trakcie konkursu strzelania do drewnianego kura. Od tej tradycji wzięła się nazwa Bractwa, które w Krakowie funkcjonuje od XIII wieku. By członkowie Bractwa mieli gdzie trenować, powstał budynek, zwany dziś Celestatem. Dzięki inicjatywie króla kurkowego, kupca krakowskiego Józefa Louisa Bractwo zakupiło tak zwany Ogród Steinkellerowski. Wkrótce ogród zaczęto nazywać Strzeleckim i do dziś funkcjonuje pod taką nazwą.

Wzdłuż zachodniej granicy posiadłości wybudowano długi mur, a w południowo-zachodniej części ogrodu w czasie czterech miesięcy wzniesiono siedzibę braci kurkowych, nazwaną Celestatem. Oprócz pełnienia funkcji strzeleckiej ogród stał się także miejscem spotkań i spacerów krakowian. Na strzelnicy bracia kurkowi ćwiczyli strzelanie i organizowali konkursy strzeleckie, z najważniejszym, dorocznym konkursem o tytuł króla kurkowego. W swojej siedzibie bracia przyjmowali między innymi cesarza Franciszka Józefa I oraz następcę tronu arcyksięcia Rudolfa.

Jest to jedyna tego typu placówka ekspozycyjno-badawcza w Europie, badająca dzieje i zwyczaje bractw kurkowych w Polsce i w Europie. We wnętrzach można podziwiać Kolekcję Krakowskiego Bractwa Kurkowego: portrety krakowskich królów kurkowych, insygnia władz Towarzystwa Strzeleckiego oraz króla i marszałków, zbiór medali, strzeleckich trofeów, tarcze, obrazy, a także dokumenty, fotografie i księgi. Celestat jest oddziałem Muzeum Krakowa.


Powiązane treści