Retour

Małopolska zaprasza na rowery!

Małopolska zaprasza na rowery!

Rowerzysta z sakwami na trasie rowerowej w tle widać jezioro
Jeździsz na rowerze tylko okazjonalnie? A może rower to nieodłączna część Ciebie? Marzysz o długich rowerowych wyprawach czy wolisz jednodniowe wycieczki z bazą w jednym miejscu? Szukasz propozycji na weekendowy reset, a może chcesz na rowerze spędzić wakacje? W Małopolsce spełnisz każde rowerowe marzenie. Podpowiadamy, gdzie pojechać z rodziną, z jakich map korzystać, jak szukać noclegów i gdzie na trasę można dojechać transportem publicznym.

Mapy i przewodniki

Skarbnicą wiedzy i inspiracji o małopolskiej ofercie rowerowej jest strona internetowa narowery.visitmalopolska.pl.

Znajdziecie tu propozycje na rodzinne wycieczki, wyprawy w rytmie eko czy informacje o bike parkach i pumptrackach.

Warto też odwiedzić i polubić fanpage Małopolska na rowery.

Jeśli wolicie samodzielnie planować trasę, pomocna będzie mapa on-line z aktualnym stanem rozbudowy tras rowerowych oraz z proponowanymi szlakami i wycieczkami rowerowymi. Dobrym źródłem informacji na temat atrakcji dla rowerzystów oraz miejsc gdzie warto się udać na rowerze są przewodniki rowerowe po Małopolsce wraz z plikami GPX do pobrania. Informacje o atrakcjach przy trasach VeloMałopolska znajdują się także na mapach do samodzielnego druku.

Do zaplanowania podróży ale także na trasie pomocna będzie aplikacja mobilna PTTK Szlaki turystyczne Małopolski oraz głosowa nawigacja Rowerowa Małopolska

O wersje papierowe map i przewodników należy pytać w punktach MSIT.

Kobieta w stroju sportowym wskazuje palcem punk na mapie

Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim czy Zakopane?

Małopolskę możesz zwiedzać nie schodząc z siodełka lub planować krótsze wyprawy wokół większych ośrodków miejskich i turystycznych. Do każdego z nich możesz dotrzeć ze stolicy regionu koleją regionalną, kursują tu też pociągi z innych miast Polski m.in. z Katowic, Rzeszowa, Warszawy czy Wrocławia. 

Co warto zobaczyć w każdym z rejonów Małopolski?

Tu znajdziesz propozycje gotowych wycieczek blisko Krakowa, Tarnowa, Wadowic i Oświęcimia, szlaki rowerowe okolic Podhala oraz Beskidu Sądeckiego.

Rodzina na wycieczce rowerowej w górach

Małopolska – raj dla rowerzystów

Setki kilometrów płaskich i bezpiecznych tras rowerowych pod znakiem VeloMałopolska, tysiące kilometrów szlaków rowerowych o różnym poziomie trudności, a do tego niezliczona ilość atrakcji turystycznych, cudowne widoki i doskonała baza noclegowa oraz szeroka oferta Miejsc Przyjaznych Rowerzystom – to gwarancja udanej rowerowej przygody.

W Małopolsce czekają trasy zarówno łatwe – płaskie i asfaltowe oraz bardziej wymagające, długodystansowe i górskie.

Obecnie dostępnych jest ponad 900 km tras o europejskim standardzie, ta rozrastająca się sieć idealnie nadaje się dla poczatkujących rowerzystów, na rodzinne wyprawy rowerowe, pod szosówki oraz do turystyki długodystansowej. Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, EuroVelo4 i EuroVelo11 oraz Szlak Wokół Tatr to trasy znane zarówno turystom polskim jak i zagranicznym. 

Turystyka rowerowa w regionie to trasy o standardzie europejskim VeloMałopolska i ponad 3000 km szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności, po których poprowadzone zostały wycieczki, w tym propozycje na rowery górskie jak i gravelowe. Dla miłośników MTB i ostrzejszej jazdy dostępna jest infrastruktura powstała głównie wokół ośrodków narciarskich. Bikeparki oraz górskie trasy rowerowe w Małopolsce znajdziecie w tym artykule.

Dwie dziewczyny siedzą na ławce nad stawem w lesie, obok stoją zaparkowane rowery

Gdzie zatrzymać się podczas wycieczki rowerowej w Małopolsce? 

Warto pamiętać, że dodatkowym udogodnieniem na trasach są Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR) oraz wiaty, gdzie można schronić się przed deszczem, odpocząć przed dalszą podróżą czy urządzić rodzinny piknik. Wszystkie MORy oraz niektóre lokalne wiaty dla rowerzystów wyposażone zostały dodatkowo w stacjonarne zestawy naprawcze. 

Zwiedzając Małopolskę warto korzystać z oferty Miejsc Przyjaznych Rowerzystom - MPR

Znajdują się wśród nich zarówno atrakcje turystyczne, punkty usługowe – w tym wypożyczalnie rowerowe, miejsca noclegowe i gastronomiczne oraz punkty informacji turystycznej. W każdym z nich znajdziecie m.in. bezpieczny parking rowerowy, narzędzia do podstawowych napraw rowerów, aktualne informacje o pobliskich punktach serwisowych i sklepach rowerowych lub sprzedaży części zamiennych do rowerów. W przypadku miejsc noclegowych dodatkowo możliwość skorzystania z pobytu na jedną noc oraz bezpieczne przechowanie rowerów wraz z bagażami w trakcie pobytu. Listę oraz mapę miejsc, które otrzymały taki certyfikat można znaleźć tutaj.

Rowerzyści podjeżdżają pod ruiny zamku

Rajdy i wydarzenia rowerowe w Małopolsce

Małopolska nie tylko buduje świetne jakościowo trasy rowerowe, ale również współorganizuje oraz patronuje wielu imprezom rowerowym, w tym wyścigom dla amatorów i zawodowców. Informacje oraz kalendarz aktualnych wydarzeń dostępny jest na stronie.

Do zobaczenia na trasie! Małopolska na rowery!


 
Télécharger l’application VisitMałopolska gratuite
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>