You are here:
Back

Mapy, ślady, nawigacje, aplikacje, czyli jak się nie zgubić na wycieczce rowerowej?

Mapy, ślady, nawigacje, aplikacje, czyli jak się nie zgubić na wycieczce rowerowej?

Dwóch rowerzystów siedzi nad stawem i studiuje mapę rowerową.
Wycieczka rowerowa to fantastyczny sposób na aktywne spędzenie czasu. Jednak by cieszyć się bezpieczną i udaną aktywnością na rowerze, kluczowe jest posiadanie odpowiednich narzędzi nawigacyjnych. W dobie technologii wybór między mapami papierowymi, plikami GPX, nawigacjami GPS i aplikacjami mobilnymi może być przytłaczający. Przyjrzyjmy się, co najlepiej sprawdzi się na małopolskich ścieżkach rowerowych.
  1. Mapy papierowe – niezawodny klasyk
  2. Nawigacje GPS – technologiczny pomocnik
  3. Aplikacje mobilne – nowoczesne rozwiązania dla każdego
  4. Plik GPX – cyfrowy ślad wycieczki
  5. Podsumowanie – co wybrać na wycieczkę po Małopolsce?
  6. Linki do map/przewodników/aplikacji pomocnych przy planowaniu wycieczek rowerowych

Mapy papierowe – niezawodny klasyk

Tradycyjna mapa na papierze ma wciąż swoje niezaprzeczalne zalety. Rozłożony na stole duży arkusz papieru daje doskonałą możliwość wygodnego przeglądu całej okolicy - tego nie potrafi wciąż żadne urządzenie elektroniczne. Na typowej mapie turystycznej w skali od 1:50 000 do 1:100 000 sprawnie ocenimy nasze możliwości i dużo sprawniej opracujemy przebieg naszej wycieczki. I to właśnie ten zakres skali najlepiej sprawdzi się podczas wycieczek rowerowych.

Tego typu mapy posiada Małopolska, która serią map rowerowych pokazuje przebieg swoich tras rowerowych. Dodatkowo przygotowano mapy, które pokazują trasy i szlaki rowerowe w poszczególnych częściach Małopolski. Drukowane mapy są dostępne w punktach informacyjnych w ramach sieci MSIT, w Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz podczas wydarzeń organizowanych przez Województwo Małopolskie (np. Małopolska Tour, Małopolska MTB Film Festival). Małopolska przygotowała też mapy do samodzielnego wydruku – mapy podzielone są na dzienne odcinki wzdłuż Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloDunajec, EuroVelo 4 i EuroVelo11.

Podczas wycieczki największą zaletą tradycyjnej mapy może okazać się fakt, że zwykła mapa nie potrzebuje… zasilania, więc będzie doskonała jako zapasowy sposób nawigacji w sytuacji, gdy zabraknie prądu aby zasilić nasz telefon lub nawigację.

Dużym atutem współczesnych tradycyjnych map turystycznych są ich fabrycznie laminowane wydania. Z przygotowaną w ten sposób mapą nie trzeba obawiać się nawigowania w deszczowe dni, nie ma również obawy o zabrudzenie czy łatwe zniszczenie mapy. Laminowanie także usztywnia mapę i łatwiej rozkłada się i posługuje się nią w wietrzne dni.

Do nawigowania z tradycyjnymi mapami bezpośrednio na rowerze służą specjalne mapniki rowerowe, które mocuje się na rowerze. Obecnie są coraz rzadziej używane w turystyce, służą w zasadzie już wyłącznie podczas rowerowych imprez na orientację. W turystyce rowerowej można jednak tradycyjną mapę włożyć w wodoodporną koszulkę i przyczepić na sakwie by mieć ją łatwo dostępną podczas wycieczki.

Nawigacje GPS – technologiczny pomocnik

Tradycyjne mapy od wielu lat wypierane są przez różnego rodzaju urządzenia elektroniczne do nawigacji w terenie. Do popularnych rozwiązań należą urządzenia produkowane właśnie z myślą o rowerzystach. Oprócz funkcji mapowych posiadają również treningowe - pomiar tętna, pomiar kadencji i inne, przydatne przede tym, którzy traktują jazdę na rowerze jako aktywność sportową, nie turystyczną.

Zaletą rowerowych nawigacji jest precyzyjne określanie położenia i możliwość wyznaczania tras dojazdu do wyznaczonych celów. Oprócz wyznaczonej trasy otrzymujemy również szacowany pozostały dystans do przejechania, a także czas dotarcia do celu. Wszystkie te informacje są bardzo przydatne i mogą świetnie służyć w planowaniu wycieczek rowerowych.

Wadą urządzeń elektronicznych jest konieczność zasilania ich prądem. Niektóre korzystają z baterii lub akumulatorów typu AA lub AAA, inne z wbudowanych akumulatorów. Jednak bez względu na typ zasilania, żadne nie potrafi pracować dłużej niż kilkanaście godzin, co z kolei oznacza konieczność regularnego zapewniania nowego źródła zasilania lub ładowania starego. Właśnie w takich chwilach tradycyjna mapa papierowa może okazać się ważnym źródłem zapasowej nawigacji.

Aplikacje mobilne – nowoczesne rozwiązania dla każdego

Oprócz specjalnych nawigacji dla rowerzystów często używane są również aplikacje mobilne w smartfonach. Na rynku dostępnych jest nawet kilkadziesiąt różnego rodzaju aplikacji. Większość z nich posiada te same funkcje, które obecne są w specjalnych nawigacjach, co w połączeniu z dostępem do pozostałych aplikacji w telefonie sprawia, że często są chętniej wybierane niż rowerowe nawigacje.

Istotną zaletą aplikacji telefonicznych często jest duży ekran dostępny we współczesnych telefonach. Właściwie chyba każdy z obecnie dostępnych telefonów posiada większą powierzchnię ekranu niż wszystkie dostępne nawigacje rowerowe, a tym samym praca na takim ekranie będzie łatwiejsza i wydajniejsza od pracy z urządzeniami do rowerowej nawigacji.

Plik GPX – cyfrowy ślad wycieczki

GPX to inaczej GPS Exchange Format - plik elektroniczny z zapisem współrzędnych geograficznych odwiedzanych pozycji i dokładnego czasu pobytu w każdej z nich. Wszystkie razem składają się na szczegółowy zapis przebytej trasy i obecnie najbardziej popularny sposób archiwizacji rowerowych aktywności. Opcję zapisu trasy do pliku posiada prawdopodobnie każde urządzenie nawigacyjne i każda telefoniczna aplikacja.

Plik GPS służy jednak nie tylko do zapisu własnej trasy, ale również do wymiany między użytkownikami i importu tras przejechanych przez innych rowerzystów, które mogą służyć za inspirację. To właśnie w ten sposób oficjalne źródła udostępniają aktualne przebiegi tras rowerowych na całym świecie. W ten sposób postępują również twórcy sieci VeloMałopolska publikując przebiegi Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloDunajec czy VeloMetropolis/EuroVelo4  na stronie narowery.malopolska.pl (pliki gpx znajduje się w opisach tras w "pokaż szczegóły"" - ikona/znacznik "miejsca" obok zdjęcia tytułowego).

Podsumowanie – co wybrać na wycieczkę po Małopolsce?

Jedno z urządzeń elektronicznych i papierowa mapa - to najlepszy zestaw na rowerowy wyjazd w Małopolsce. Nawigacja rowerowa pozwoli na szybką orientację w terenie i zapisanie parametrów naszej trasy, a papierowa mapa zapewni bezpieczeństwo w razie przedłużającej się wycieczki i wyczerpującej nawigacji. Rozłożona podczas przerwy na stole pozwoli ocenić przebyty dystans i… wspólnie zaplanować kolejny wypad.

Dokładny wybór odpowiednich narzędzi nawigacyjnych na wycieczkę rowerową jest zależny od indywidualnych preferencji, długości trasy i terenu, po którym będziemy podróżować. Mapy papierowe, nawigacje GPS , ślady GPX oraz aplikacje mobilne mają swoje zalety i ograniczenia. Kluczowe jest zrozumienie swoich potrzeb i umiejętne połączenie różnych metod nawigacji, aby każda rowerowa przygoda była bezpieczna i satysfakcjonująca.

Linki do aplikacji/map/przewodników pomocne przy planowaniu wycieczek rowerowych

Mapy elektroniczne (google, Geoportal Małopolski)

Mapy papierowe (jednodniowe)

Przewodniki 

Spacery wirtualne

Rowerowa Małopolska (aplikacja/nawigacja w wersji web/android/IOS)


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>