Podhale, Orawa i Spisz

Podhale, Orawa i Spisz

Rowerzysta na rowerze górskim

Region od lat cieszący się niesłabnącą popularnością wśród turystów, bez względu na porę roku. Prawdziwy ogrom możliwości wypoczynku na Podhalu nie tylko nie maleje, ale też z każdym rokiem jeszcze się rozszerza. Postęp odnotowujemy także względem infrastruktury rowerowej, a na Podhalu, Orawie i Spiszu zagęszczenie odseparowanych od ruchu samochodowego tras rowerowych sięga poziomów niespotykanych w naszym kraju. Dzieje się tak głównie za sprawą oddanej do użytkowania trasy VeloDunajec oraz liczącego już ponad 250 km Szlaku wokół Tatr. Poza tym region oplata też gęsta pajęczyna krótszych i dłuższych tras oraz wycieczek, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów, zwolenników spokojnej, szosowej jazdy a także fanatyków kolarstwa MTB. 

polana z kwiatami w tle góry

Poniżej lista rekomendowanych wycieczek rowerowych po okolicach Zakopanego, powiecie tatrzańskim i nowotarskim. Od krótkich, lokalnych wycieczek w formie pętli po długodystansowe szlaki krajowe i międzynarodowe, które przecinają ten region. W zestawieniu propozycje dla początkujących rowerowych turystów oraz dla tych średnio i mocno zaawansowanych.

Uwaga! Oznakowania szlaków są w różnym stanie w terenie, dlatego odsyłamy każdorazowo do opisu szlaku oraz posiłkowania się dołączonymi plikami GPX.

  • Szlak wokół Tatr – niezwykle rozbudowany i stale rozwijany system tras ukazujący historyczno-kulturowo-przyrodnicze dziedzictwo Tatr, Podhala, Orawy i Spiszu. Jest w dużej części odseparowany od ruchu samochodowego i rozciągają się także poza granicę Polski na Słowację. To solidna podstawa do samodzielnego zaplanowania wycieczek i poznawania regionu na rowerze,
  • Enklawa Aktywnego Wypoczynku w sercu Gorców – wymagająca grupa szlaków dla wprawionych turystów rowerowych, nie obawiających się stromych podjazdów na szczyty Gorców. Gwarantuje aktywny wypoczynek na łonie natury i wspaniałe widoki z czterech stworzonych w tym celu drewnianych wież,
  • Pętla Spiska – trudny, poprowadzony także trasami terenowymi szlak po Spiszu, dobrze integrujący się również z VeloDunajec i Szlakiem wokół Tatr.

nowoczesna kapliczka przy ścieżce rowerowej

  • Trasa Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego – część północna od Dębna do Sromowiec – wraz z Velodunajec tworzą pełna pętlę wokół Jeziora Czorsztyńskiego, którą można pokonać całkowicie na rowerze, bez korzystania z transportu nawodnego,
  • Z widokiem na Tatry – średniej trudności wycieczka w formie pętli po sąsiedztwie Tatr, z drewnianą zabudową Chochołowa po drodze oraz niezapomnianą, kilkunastokilometrową wspinaczką na pasmo Gubałówki.

Aby zobaczyć wszystkie szlaki oraz wycieczki na mapie należy kliknąć ikonę ikona mapy w lewym górnym rogu mapy i wybrać Rekomendowane szlaki rowerowe oraz 50 wycieczek rowerowych.


Zestawienie szlaków rowerowych w całej Małopolsce - link


Odkrywaj regiony