Podhale, Orawa i Spisz

Podhale, Orawa i Spisz

Rowerzysta na rowerze górskim
Podhale, Orawa i Spisz to region od lat cieszący się niesłabnącą popularnością wśród turystów, bez względu na porę roku. Prawdziwy ogrom możliwości wypoczynku na tych terenach nie tylko nie maleje, ale przeciwnie - z każdym rokiem jeszcze się rozszerza.

Podhale, Orawa i Spisz - trasy rowerowe

Infrastruktura rowerowa na Podhalu, Orawie i Spiszu wciąż się rozrasta, choć już teraz zagęszczenie odseparowanych od ruchu samochodowego tras rowerowych na tych terenach sięga poziomów niespotykanych w naszym kraju. Dzieje się tak głównie za sprawą oddanej do użytkowania trasy VeloDunajec oraz liczącego już ponad 250 km Szlaku wokół Tatr. Poza tym region oplata też gęsta pajęczyna krótszych i dłuższych tras rowerowych oraz wycieczek, przeznaczonych zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów, zwolenników spokojnej, szosowej jazdy, a także fanatyków kolarstwa MTB.

polana z kwiatami w tle góry

Propozycje wycieczek rowerowych po Podhalu, Orawie i Spiszu

Prezentujemy listę rekomendowanych wycieczek rowerowych po okolicach Zakopanego, powiecie tatrzańskim i nowotarskim. Są to zarówno krótkie, lokalne wycieczki w formie pętli, jak i długodystansowe szlaki rowerowe krajowe oraz międzynarodowe, przecinające ten region. W zestawieniu znalazły się propozycje dla początkujących rowerowych turystów oraz dla tych średnio i mocno zaawansowanych.

  • Szlak wokół Tatr – niezwykle rozbudowany i stale rozwijany system tras rowerowych, ukazujący historyczno-kulturowo-przyrodnicze dziedzictwo Tatr, Podhala, Orawy i Spiszu. Jest w dużej części odseparowany od ruchu samochodowego i rozciągają się także poza granicę Polski na Słowację. To solidna podstawa do samodzielnego zaplanowania wycieczek i poznawania regionu na rowerze.

  • Enklawa Aktywnego Wypoczynku w sercu Gorców – wymagająca grupa szlaków dla wprawionych turystów rowerowych, nie obawiających się stromych podjazdów na szczyty Gorców. Gwarantuje aktywny wypoczynek na łonie natury i wspaniałe widoki z czterech drewnianych wież.

  • Pętla Spiska – trudny, poprowadzony także trasami terenowymi szlak rowerowy po Spiszu, dobrze integrujący się również z VeloDunajec i Szlakiem wokół Tatr.

  • - w połączeniu z VeloDunajec tworząca pełną pętlę wokół Jeziora Czorsztyńskiego, którą można pokonać całkowicie na rowerze, bez korzystania z transportu nawodnego.

  • Z widokiem na Tatry – średniej trudności wycieczka rowerowa w formie pętli po sąsiedztwie Tatr, z drewnianą zabudową Chochołowa po drodze oraz niezapomnianą, kilkunastokilometrową wspinaczką na pasmo Gubałówki.
     

nowoczesna kapliczka przy ścieżce rowerowej

 

Uwaga! Oznakowania szlaków w terenie bywają w różnym stanie, dlatego jeśli planujesz przejażdżkę, polecamy zapoznać się z opisem wybranego szlaku i posiłkować się dołączonym plikiem GPX.

Aby zobaczyć wszystkie szlaki rowerowe oraz propozycje wycieczek na mapie, należy kliknąć ikonę ikona mapy w prawym górnym rogu mapy i wybrać Rekomendowane szlaki rowerowe bądź 50 wycieczek rowerowych.
 


Zobacz też listę rekomendowanych szlaków rowerowych w całej Małopolsce.


Odkrywaj regiony