Teatr Łaźnia Nowa Kraków
os. Szkolne 25, 31-977 Kraków
tel. +48 504416796
W 1996 roku Bartosz Szydłowski założył Stowarzyszenie Teatralne "Łaźnia". Był wówczas studentem II roku Wydziału Reżyserii krakowskiej szkoły teatralnej. Scena mieściła się w dawnej łaźni żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. "Łaźnia" dawała własne premiery, organizowała happeningi, koncerty clubbingowe, spotkania, pokazy filmów. Na miejscu działał też pub. Teatr został powołany do życia w 2005 roku, a jego siedzibą został postindustrialny budynek dawnych warsztatów na nowohuckim Osiedlu Szkolnym. Teatr posiada przestronne foyer, dwie sceny z nowoczesnym zapleczem technicznym i dobrą akustyką oraz podziemia, dzięki czemu może gościć duże imprezy muzyczne gwiazd oraz organizować wydarzenia symultaniczne i zakładające przemieszczanie się widzów między przestrzeniami scenicznymi.
Projekty teatru łączą aktywność artystyczną i społeczną – w postindustrialnych halach odbywają się spektakle, festiwale, koncerty, wystawy, pokazy filmowe i multimedialne, spotkania i warsztaty. Projekty Łaźni Nowej realizowane są również poza budynkiem teatru: na ulicach, podwórkach i blokowiskach Nowej Huty. Wyznacznikiem kierunku dla działań Łaźni Nowej jest odnaleziony na ścianie korytarza w nowej siedzibie napis – wezwanie: „zachowaj czystość” i dopisane do niego przez uczniów słowo: „umysłu”. Tak powstało najważniejsze łaźniowe hasło: „dbaj o higienę myślenia”. Teatr nie posiada stałego zespołu aktorskiego. Do każdego projektu artystycznego tworzone są zespoły twórców i wykonawców.
Dyrektor artystyczny Bartosz Szydłowski angażuje w swoje przedstawienia amatorów-nowohucian i stawia ich na scenie obok zawodowych aktorów. Teatr bardzo żywo reaguje na aktualne wydarzenia i ma swoją stałą widownię, która przyjeżdża na spektakle z całego Krakowa. Pod koniec 2020 roku Teatr zyskał nowe terytorium – przebudowane skrzydło Zespołu Szkół Elektrycznych, które wcześniej zaanektował w sposób symboliczny, tworząc tam zjawiskową i wszechogarniającą przestrzeń artystyczną. Powstał tu Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii.