Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena Gorlice
ul. Lipowa 14, 38-300 Gorlice
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 600491470
Skansen eksponuje zachowane pamiątki, narzędzia, urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z historią wydobycia w Polsce ropy naftowej, głównie w okolicy Gorlic. Jest tu szyb z drewnianą wieżą wiertniczo – widokową, ze zrekonstruowanej kopanki Ćwiartka sprzed 1880 roku, z której roztacza się panorama Beskidu Niskiego oraz kuźnia wierteł, w której ostrzono świdry do wiercenia udarowego. W eksploatacji znajdują się używane ponad 100 lat temu urządzenia, maszyny i narzędzia do eksploatacji ropy naftowej, jak: ręczne urządzenie typu Granik do wydobycia ropy przez tak zwane łyżkowanie i kierat pompowy typu Glinik z ciągiem technologicznym do grupowego pompowania odwiertów. Zobaczyć tutaj można kolekcję flakonów z różnymi rodzajami ropy naftowej z podkarpackich odwiertów, o różnej barwie, przejrzystości i gęstości. Odwiedzający mogą w kuźni spróbować miechem rozniecić ogień, odkuć na kowadle podkowę, z kopanki wydobyć tak zwane czarne złoto, strzeżone przez gorlickiego robotnika naftowego zwanego łebakiem, obejrzeć rekonstrukcję samowypływu oleju skalnego, który gromadził się w tak zwanych bęsiorach lub łapaczkach i był zbierany przez łebaków. Przez Skansen prowadzi ścieżka edukacyjna. Na terenie można urządzić spotkanie przy grillu czy pograć w gry sportowo-rekreacyjne i quizy.
Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena to ciekawe i intrygujące miejsce, gdzie historia przemysłu łączy się z edukacją i rozrywką, a dawne dzieje i tajemnice nie tak dawno zamkniętej Kopalni zdradza zwiedzającym jej były pracownik i jednocześnie właściciel Skansenu Kazimierz Dudek.
W okresie pracy kopalni Magdalena, w latach 1931 – 2000 wywiercono około 110 otworów i wydobyto około 310 tysięcy ton ropy naftowej. Od 1956 roku do kopalni Magdalena przyłączano kolejne szyby, w tym: Bystrzycę, Śląsk i Lasek w Szymbarku.
Szlak Naftowy na Ziemi Gorlickiej prowadzi przez 13 miejscowości (Gorlice, Ropicę Polską, Szymbark, Ropę, Łosie, Bielankę, Siary, Sękową, Kryg, Kobylankę, Lipniki, Libuszę i Zagórzany) i wchodzi w skład Karpacko – Galicyjskiego Szlaku Naftowego będącego początkowym odcinkiem transgranicznego Szlaku Naftowego biegnącego od Gorlic poprzez Jasło, Krosno, Sanok i Ustrzyki Dolne na teren Ukrainy – do Borysławia, Drohobycza oraz Lwowa.