Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Skamieniałe Miasto Ciężkowice

Skamieniałe Miasto Ciężkowice

Fragmenty skalne jakby poukładane jeden na drugim, porośnięte drzewami. Na dole niskie krzewy i trawa, na niej tabliczki informacyjne i drewniane ławki. Po prawej drewniana rzeźba. Na górze bezchmurne niebo.

Ciężkowice Region turystyczny: Tarnów i okolice

Fantazyjne miejsce owiane wieloma legendami. To jedna z atrakcji i osobliwości Pogórza Karpackiego – rezerwat, gdzie w pięknym lesie na wzniesieniach można podziwiać duże piaskowcowe, skały o osobliwych kształtach.

Jako zabytek przyrody obszar został objęty ochroną już w 1932 roku, a rezerwatem stał się kilkadziesiąt lat później, w 1974 roku. Niezwykle urokliwe miejsce znajduje się we wschodniej Małopolsce, w granicach miejscowości Ciężkowice, 700 metrów od jego centrum (przy drodze z Tarnowa do Gorlic i Krynicy). 

Jak głosi legenda, skamieniałe miasto powstało w wyniku klątwy, którą sprowadzili na nie włodarze prowadzący hulaszczy tryb życia. Nieograniczone ilości alkoholu sprawiły, że zapomnieli oni o opiece nad grodem i dlatego miasto skamieniało. Ile w tym prawdy? Warto wybrać się na dwugodzinny spacer i poczytać ciekawostki!

Skały, które przybrały swe kształty pod wpływem erozji noszą ciekawe nazwy. Oprócz strzegącej wejścia Czarownicy z ogromnym haczykowatym nosem jest też Ratusz, Baszta, Maczuga, Piramida, Borsuk… Niemal każda z tych wyjątkowych skał ma także własną legendę. Jedną ze skalnych grup nazwano Grunwaldem, na pamiątkę największej wiktorii w dziejach Polski. W pobliżu rezerwatu znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce: maciupeńki, bo 70-metrowy Wąwóz Czarownic. Ze skalnego miasta prowadzi do niego szlak. Największą atrakcją tego wąwozu jest wodospad, całkiem pokaźny, tworzący w zimie fantastyczną lodową ścianę, która wiosną z impetem spada w dół. Przepiękne i finezyjne formacje skalne zachwycają i trenują wyobraźnię, a rodzinny spacer może zamieć się w wyzwanie na interpretacje kształtów skał, w których każdy dostrzega coś innego. Zachęcamy!

 


Powiązane treści