Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Rzeka Dunajec

Rzeka Dunajec

Od lewej trzy skaliste , pokryte gdzie nie gdzie mchem półwyspy obok płynącej bystrej rzeki, która zakręca za górę po prawej. Na rzece trzy tratwy z siedzącymi turystami i po dwóch górali na przodzie tratwy i z tyłu. Po lewej zalesiona wysoka góra. Na wprost dwie trójkątne, zalesione góry. Niebo pogodne.

Nowy Targ Region turystyczny: Pieniny i Spisz, Tatry i Podhale

Nie dotyczy
Przełom Pieniński to przepiękny i najbardziej spektakularny odcinek Dunajca, na którym rzeka meandruje zakolami pomiędzy wysokimi wapiennymi skałami. To właśnie z tej perspektywy rozciąga się najpiękniejszy widok na Pieniny, zachwycający o każdej porze roku. Spływy rzeką uchodzą za jedną z największych atrakcji w okolicy i słyną na skalę światową. Warto zobaczyć tą panoramę na własne oczy i doświadczyć piękna otaczającej przyrody!

Dunajec jest prawym dopływem Wisły, który liczy 251 kilometrów i powstaje z połączenia Czarnego i Białego Dunajca. Rzeki te łączą się pod Nowym Targiem, a następnie w niezwykle urokliwej scenerii Dunajec opływa Pieniny Spiskie, przełom czorsztyński i przełom pieniński. Jego nazwa to zdrobnienie nazwy Dunaj, które oznacza wody, rzeki, stawy.  

Rzeka płynąca zakolami pomiędzy stromymi urwiskami odbija błękit letniego nieba i kontrastuje z piętrzącymi się wapiennymi skałami Pienin, które przecinają zalesione wzgórza. To widok, który zachwyca każdego i na długo pozostaje w pamięci. Spływ Dunajcem jest jedną z największych atrakcji regionu, a jego tradycja sięga pierwszej połowy XIX wieku. Na początku pływały nim tratwy, czółna, dziś można to robić także kajakami i pontonami. Rafting Dunajcem to propozycja dla lubiących sportowe wyzwania i adrenalinę, natomiast tradycyjny spływ jest świetną alternatywą dla rodzin z dziećmi, która dostarcza niezapomnianych przeżyć i wprowadza do świata flisaków, górali pienińskich. To również okazja do poznania warunków przyrodniczych rzeki, co ciekawe w Dunajcu żyje aż 17 gatunków ryb, w sąsiedztwie gnieżdżą się mewy srebrzyste, czaple siwe, perkozy dwuczuby, bocian czarny i wiele innych.