Rysy Tatry
Rysy swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej panoramie – przy dobrej pogodzie widoczność sięga ponad 200 kilometrów, pozwalając podziwiać 80 tatrzańskich szczytów i około 50 szczytów innych gór, 13 większych jezior tatrzańskich, odległy Kraków czy nawet zarys Bieszczad i Karpat ukraińskich.
Unikatowe jest bogactwo występującej tutaj flory – to ponad 60 gatunków (głównie alpejskich) roślin kwiatowych, w tym gatunki w Polsce obecne tylko w Tatrach, jak chociażby ukwap karpacki, skalnica odgiętolistna, wiechlina tatrzańska. Południowe zbocza to królestwo kozic i świstaków. W pobliżu wierzchołka po raz pierwszy odłowiono endemicznego pajęczaka.
Rysy są najwyższym punktem w Tatrach, na który prowadzi szlak turystyczny. Po polskiej stronie na Rysy wiedzie szlak czerwony – spod schroniska PTTK nad Morskim Okiem. Do schroniska najprościej jest dostać się czerwonym szlakiem z Palenicy Białczańskiej. Szacowany czas przejścia: 7.30 godziny (w obydwie strony z Morskiego Oka), 12 godzin (w obydwie strony z Palenicy Białczańskiej). Nad Morskie Oko można się też dostać innymi szlakami: jednym ze szlaków prowadzących przez Rusinową Polanę, czerwonym szlakiem z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, z Hali Gąsienicowej przez Przełęcz Krzyżne, Przełęcz Zawrat lub Orlą Perć do Doliny Pięciu Stawów Polskich, stamtąd szlak przez Szpiglasową Przełęcz lub Świstówkę Roztocką. Wszystkie te szlaki są jednak dłuższe od trasy z Palenicy.
Szlak na Rysy nie jest zalecany dla turystów niedoświadczonych w górskich wędrówkach. Trasa ta jest długa, męcząca i wymaga od turysty pewnej kondycji oraz odporności na ekspozycje. Warto również przestrzec przed spadającymi kamieniami. Nieostrożni turyści nieraz potrącą jakiś kamyk, który może uderzyć osobę znajdującą się poniżej. A jeżeli ta znajduje się akurat na bardziej niebezpiecznym fragmencie szlaku, to o nieszczęście nietrudno. Dlatego część turystów nie wybiera się na Rysy bez kasku. Rysy to szczyt, którego zdobycie będzie najrozsądniejsze w samym środku lata. Zimą jest to szlak typowo taternicki i wyjątkowo niebezpieczny.