Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Rodzinnne Ferie w Muzeum

Rodzinnne Ferie w Muzeum

dzieci stojące przy makiecie i rozwiązujące krzyżówkę

Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka

tel. +48 122891633
Data i godzina rozpoczęcia: poniedziałek, 20 stycznia 2025 10:00
Data i godzina zakończenia: piątek, 31 stycznia 2025 14:00
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Park Kingi 6, 32-020 Wieliczka
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na pełne wrażeń „Rodzinne Ferie w Muzeum” od 20 do 31 stycznia 2025 r., do Zamku Żupnego i Muzeum w kopalni soli.

Czy śnieg jest potrzebny by spędzić wyjątkowe Ferie? Nie koniecznie. Warto przyjechać do Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i przeżyć przygodę uczestnicząc w „Rodzinnych Feriach w Muzeum 2025”. Ciekawe zajęcia prowadzone są w dwóch zupełnie odmiennych miejscach zapewniających dodatkowe wrażenia: we wnętrzach kopalni i Zamku Żupnego od 20 do 31 stycznia 2025 r. 
Poniżej szczegółowy program. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 6–12 lat i ich rodziców lub opiekunów. Zbiórka o godz. 9.45 w kasie Zamku Żupnego (ul. Zamkowa 8).
Rezerwacja: Dział Edukacji, tel. 12 289 16 33.
 
Program „Rodzinnych Ferii w Muzeum 2025”: 

20.01 i 27.01 (poniedziałki) – „Duchy w kopalni”
Poznajcie legendarne postacie podziemnych wyrobisk, takie jak Skarbnik czy Biała Dama. Dowiedzcie się, jak wyglądają, czym się żywią i jakie są ich historie. Przygoda pełna fascynujących opowieści i niezapomnianych wrażeń!

21.01 i 28.01 (wtorki) – „Zamkowe podchody”
Rozwiążcie zagadki i quizy, które odkryją przed Wami tajemnice Zamku Żupnego. Przemierzając kolejne sale, odnajdziecie wskazówki i poznacie ciekawostki związane z muzealnymi eksponatami.

22.01 i 29.01 (środy) – „Górnicy dawnej kopalni”
Spróbujcie swoich sił w wyzwaniach inspirowanych pracą dawnych górników. Liczenie, spostrzegawczość, cierpliwość i siła – tego będziecie potrzebować! Za ciężką pracę każdy otrzyma zasłużoną zapłatę.

23.01 i 30.01 (czwartki) – „Świat średniowiecznych rycerzy”
Poznajcie życie rycerzy w średniowieczu – ich codzienność, zwyczaje oraz wyjątkowe wydarzenia, takie jak turnieje czy wyprawy wojenne. Multimedialne prezentacje, pogadanki i zadania wprowadzą Was w świat średniowiecznych bohaterów.

24.01 i 31.01 (piątki) – „Konie, pieski i kogutki – przyjaciele górnika”
Dowiedzcie się, jak wyglądała praca górnika i dlaczego konie, psy i koguty były jego najlepszymi przyjaciółmi. Ciekawostki o podziemnym świecie sprawią, że każdy uczestnik wyjdzie zadowolony.

Ceny biletów:
Zamek Żupny: 15 zł/os. lub bilet rodzinny (2+2, 1+3) – 45 zł
Muzeum w kopalni soli: 30 zł/os. lub bilet rodzinny (2+2, 1+3) – 90 zł
Ciekawe wystawy w Zamku Północnym
 
W czasie Ferii warto też zwiedzić dwie wystawy czasowe w Zamku Północnym. Pierwsza pt. „Jaki znak twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach” zwraca uwagę na herby, które służyły do identyfikacji osób i instytucji świeckich oraz kościelnych.  Zobaczyć można ponad 100 wysokiej klasy obiektów, wśród najciekawszych i najcenniejszych: arras ze słynnej kolekcji króla Zygmunta Augusta, starodruk „Kosmografia” Sebastiana Münstera, pergaminowy akt nobilitacji Jana Januszowskiego Lazaridesa - jeden z najpiękniejszych dokumentów powstałych w kancelarii królewskiej, unikatowy, haftowany pastorał opata Jana Ponętowskiego. Wystawę można oglądać tylko do 2 lutego 2025 r. 
 
Druga wystawa pt. „Ługownictwo w wielickiej kopalni soli” prezentuje niedostępną dla turystów część wielickiej kopalni, która przypomina krajobraz „księżycowy”. Niezwykłe formy zawdzięcza wykorzystaniu wody do eksploatacji soli. Komory, a także zachowane elementy związane z pozyskaniem solanki: drewniane skrzynie i wieże ługownicze, fragmenty ciągów solankowych pokazują wielkoformatowe fotografie. Ponadto zobaczyć można oryginalne drewniane tablice z nazwami komór, aparaty natryskowe, plany kartograficzne, a także okazy soli. Wystawę można oglądać do 18 maja 2025. 
 
Intrygujące jest też miejsce wystaw – udostępnione po raz pierwszy w ubiegłym roku -  skrzydło północne Zamku Żupnego z pięknymi polichromiami zdobiącymi ściany komnat. 
 


Powiązane treści