Rabka-Zdrój
34-700 Rabka-Zdrój
Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy
Rabczańskie źródła solankowe znane były miejscowej ludności już od wielu stuleciu. O ich wykorzystywaniu do celów leczniczych świadczy choćby dokument Bolesława Wstydliwego z 1254 roku, o którym wspomina w swej kronice XV-wieczny historyk Jan Długosz. Udokumentowane potwierdzenie ich dobroczynnych właściwości dało impuls do rozwoju uzdrowiska. W badaniach wykonanych w 1858 roku stwierdzono, że są to jedne z najsilniejszych w Europie solanek jodowo-bromowych. Dzięki inicjatywie profesora Józefa Dietla kilka lat później uruchomiono tu uzdrowisko. Szybko zaczęły powstawać różne obiekty uzdrowiskowe, założono także park zdrojowy.
Renomę ośrodka leczenia chorób dzieci Rabka zyskała już pod koniec XIX stulecia i utrzymała ją aż do obecnych czasów. W latach powojennych była również ważnym ośrodkiem leczenia gruźlicy.
Wody mineralne występujące w Rabce-Zdroju to: „Helena”, „Krakus”, „Rabka 18”, „Rabka 19”, „Warzelnia".
Ważnym elementem uzdrowiska jest Park Zdrojowy, w którym znajduje się tężnia solankowa z Pijalnią Wód Mineralnych, Skate i Trial Park, Miasteczko Ruchu Drogowego, Park StreetWorkout.
W Rabce-Zdroju jest piękny drewniany kościół świętej Marii Magdaleny, z 1606 roku, dziś mieszczący zbiory Muzeum Regionalnego imienia Władysława Orkana. W ekspozycji wyróżnia się największa w Polsce kolekcja góralskich świątków.
W miejscowości znajduje się Park Rozrywki Rabkoland.
Warto wybrać się do pobliskiej Chabówki, gdzie mamy niepowtarzalną okazję obejrzeć stare parowozy, lokomotywy spalinowe i inne pojazdy szynowe. Mieści się tu Skansen Taboru Kolejowego, zaś w sezonie letnim wyjeżdżają stąd turystyczne pociągi w stylu retro.
Ciekawymi zabytkami budownictwa drewnianego mogą pochwalić się okoliczne wsie z kościołami na Szlaku Architektury Drewnianej. Świątynie z połowy XVIII wieku znajdują się w Rdzawce na Obidowej, w Sieniawie i Spytkowicach. Nieco starszy jest uroczy kościółek w Krzeczowie. Oryginalny dwór renesansowy zobaczymy także na Wysokiej, 10 kilometrów na zachód od Rabki-Zdroju.
Doskonałe tereny dla turystyki aktywnej to pobliskie Gorce. Z Rabki-Zdroju można udać się na długą wycieczkę czerwonym szlakiem obok schronisk PTTK na Maciejowej i na Starych Wierchach, aż na najwyższy gorczański szczyt Turbacz (1310 metrów nad poziomem morza.).
Ciekawe szlaki prowadzą także na szczyty Beskidu Wyspowego, w tym na wznoszący się tuż nad uzdrowiskiem Luboń Wielki (1022 metrów nad poziomem morza). Na szczyt prowadzą trzy szlaki: zielony, niebieski i żółty. Ten ostatni jest najbardziej stromy, lecz prowadzi przez tereny Rezerwatu Luboń Wielki z oryginalnymi rumowiskami skalnymi i małą jaskinią. Na wejście na szczyt przeznaczyć trzeba minimum 3,5 godziny.
Zimą narciarze mogą korzystać z okolicznych wyciągów lub z bardziej oddalonego, ale dłuższego stoku z wyciągiem krzesełkowym w Koninkach. W przeciwnym kierunku można udać się na stok narciarski w Spytkowicach.