Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Centrum Informacji Turystycznej Zakopane

Centrum Informacji Turystycznej Zakopane

Wnętrze Centrum Informacji Turystycznej w Zakopanem - na pierwszym planie lada do obsługi klientów, w tle gabloty z wydawnictwami i pamiątkami, na ścianach obrazy

ul. Chramcówki 35, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182012004
Zakopane na kartach dziejów pojawia się dość późno, bo dopiero w 1605 roku. Niewielu już pamięta, że jeszcze na początku XIX wieku znane było głównie z działalności... huty żelaza w Kuźnicach. Zmianę przyniosło dopiero przybycie pod Tatry – w 1873 roku – Tytusa Chałubińskiego, lekarza, botanika, działacza społecznego oraz filantropa. I to on rozsławił jego walory klimatyczne oraz niezwykły urok, zyskując tym samym tytuł odkrywcy Zakopanego. Dzisiaj Zakopane to najchętniej odwiedzany – przez miliony turystów – zakątek Polski.

Zakopane to nie tylko kurort, „stolica Tatr” czy „zimowa stolica Polski”, ale także, a może przede wszystkim jedna z kolebek kultury góralskiej i sztuki podhalańskiej, obok których wykształcił się unikatowy styl zakopiański. Warto także przypomnieć, że od końca XIX stulecia to w Zakopanem skupiały się środowiska polskiej inteligencji, zainspirowane bliskością Tatr i niesamowitym góralskim folklorem.

Oczywiście trzeba do tego jeszcze dodać walory przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego (jedyne w swoim rodzaju doliny, postrzępione granie i baszty, malownicze górskie szlaki, wyjątkową roślinność), niezwykłe szlaki rowerowe, liczne stoki narciarskie, a także pyszną góralską kuchnię.

Tatry i Podhale to również liczne miejsca mocno związane z Papieżem Polakiem Janem Pawłem II – jeden z pierwszych Szlaków Papieskich w Polsce powstał właśnie w ukochanych przez świętego  Tatrach, w jego ulubionej Dolinie Chochołowskiej. Jak mawiają górale, całe Tatry są Świętoojcowe – powtarzają to turystom i pilnują ścieżek Nojwieksyego Gazdy, pomni wielokrotnie powtarzanych przez niego za życia napomnień „Pilnujcie mi tych szlaków”.

Zakopiańskie Centrum Informacji Turystycznej mieści się w nowoczesnej przestrzeni pięknie odrestaurowanego zabytkowego budynku na dworcu kolejowym. To wygodne wnętrze dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w nowoczesne multimedialne rozwiązania.

Na dotykowych ekranach specjalna aplikacja prezentuje mapę Zakopanego z zaznaczonymi na niej ponad 40 obiektami Szlaku Stylu Zakopiańskiego – każdy z nich jest szczegółowo opisany i zilustrowany zdjęciami, a kod QR po zeskanowaniu wyświetla o nich informacje na urządzeniu mobilnym. Na ekranach można również wyświetlić kalendarz aktualnych wydarzeń oraz pogodę w samym Zakopanem, jak i Tatrach. Odnajdziemy tutaj również – zsynchronizowany w czasie rzeczywistym – rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

Na specjalnym monitorze wyświetlane są aktualne warunki pogodowe w Tatrach, widoki z kamer, spoty dotyczące bezpieczeństwa wraz z górskimi numerami alarmowymi. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo turystów wyruszających w góry. To inicjatywa CIT przy współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Na ścianach Centrum Informacji Turystycznej wyświetlane są archiwalne zdjęcia Zakopanego oraz fotografie ilustrujące dzieje zakopiańskiego dworca kolejowego. W CIT można też skorzystać z darmowego Wi–Fi. Mieści się tutaj również galeria z tradycyjnymi wyrobami artystycznymi i użytkowymi, a można także nabyć niepowtarzalny, tradycyjny, ręcznie robiony upominek z Zakopanego.

Warto też zajrzeć na rozbudowaną stronę internetową CIT. Odnajdziemy tam nie tylko podpowiedzi, co warto zwiedzić i zobaczyć, ale także bazę obiektów noclegowych – w tym schronisk górskich – oraz informacje o aktualnych wydarzeniach, atrakcjach, szlakach, wycieczkach i spacerach, komunikacji oraz kolejach linowych, ofercie kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej.

Centrum Informacji Turystycznej udostępnia również bezpłatne – w kilku wersjach językowych – przewodniki, foldery, ulotki i mapy, a współpracuje z lokalnymi, regionalnymi i krajowymi instytucjami. Pracownicy CIT to fachowcy w każdym calu, rzeczowo i atrakcyjnie opowiadają o lokalnych i regionalnych zabytkach, szlakach oraz wydarzeniach, podpowiadają, gdzie można smacznie zjeść i wygodnie przenocować. W tym jednym miejscu można nie tylko poznać bogatą ofertę turystyczną Zakopanego, Tatr i Podhala, ale także zakupić wybrane przez siebie atrakcje, wycieczki czy karnety.

Zakopiańskie Centrum Informacji Turystycznej prowadzi Zakopiańskie Centrum Kultury. Punkt należy do Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.