Pałac Żeleńskich Grodkowice
Grodkowice 1, 32-015 Kłaj
Region turystyczny: Kraków i okolice
Pałac zbudowano w 1902 r. na planie zbliżonym do kwadratu, z cegły i jasnego kamienia. Zwartą bryłę piętrowego budynku architekt wzbogacił narożną, ukośnie usytuowaną wieżą, loggiami i werandą od strony ogrodu; zaznaczył również obniżeniem wysokości narożną, parterową część kuchenną. Z zewnątrz ściany zdobi skromny fryz ceglany oraz gładko opracowana kamieniarka obramień okien, drzwi i loggii. Na wieży umieszczono datę budowy, a nad głównym wejściem do pałacu tablicę z sentencją: „Sibi amico et posteritati” („Sobie, przyjacielowi i potomności”). Wejście to prowadzi do centralnie umieszczonego, piętrowego westybulu, który na wysokości drugiej kondygnacji obiega drewniany ganek. W westybulu znajdują się wejścia do poszczególnych pokoi oraz części kuchennej, a także na klatkę schodową, która prowadzi na piętro.
Najstarsze wzmianki o Grodkowicach pochodzą z 1270 roku. W XVII wieku Stanisław Żeleński zakupił od Lanckorońskich cały majątek i kilka okolicznych wsi. W 1670 roku jego syn wybudował drewniany dwór, który rozebrano w 1903 roku. W kwitnącym z XIX wieku majątku, Władysław Żeleński w 1902 roku wzniósł murowany pałac, projektu znanego krakowskiego architekta Teodora Talowskiego. Ostatnim właścicielem pałacu był Karol Żeleński. Po II wojnie światowej w upaństwowionym majątku miał siedzibę Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Dziś w pałacu organizowane są przyjęcia okolicznościowe i imprezy firmowe oraz koncerty i wystawy. W pałacu, zbudowanym z czerwonej cegły i kamienia w stylu eklektycznym, wyróżnia się elewacja ogrodowa z trójbocznym ryzalitem, loggiami i narożną wieżą. Z pałacowego wzgórza rozpościera się widok na Puszczę Niepołomicką i Pogórze, w pobliżu przepływa rzeka Raba. W przypałacowym parku rosną stare drzewa. Na jego skraju, w miejscu dawnej bramy, stoi żelazny krzyż upamiętniający Marcjana Żeleńskiego zamordowanego w 1846 roku podczas rabacji galicyjskiej.
W pobliżu pałacu otoczonego parkiem znajduje się jeszcze wiele interesujących budynków gospodarczych tworzących niegdyś rozległy zespół folwarczny, m.in. czworaki, obory, stajnie i spichlerz.
W Grodkowicach spędzał wakacje znany pisarz Tadeusz Boy-Żeleński.