Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Ostry Wierch i cerkiewki

Ostry Wierch i cerkiewki

Tabliczka na szczycie Koziego Żebra w Beskidzie Niskim.
Rodzaj szlaku: pieszy
Długość szlaku: 21,8 km
Wysowa-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Wysowa-Zdrój znajdująca się w dolinie Ropy otoczona jest wieloma szczytami Beskidu Niskiego. Wędrując z uzdrowiska można zdobyć większość z nich.

Wycieczka prowadzi na najwyższe w okolicy Wysowej-Zdroju szczyty Beskidu Niskiego. Wyruszamy zielonym szlakiem z centrum Wysowej-Zdrój (okolice Cerkwi świętego Michała Archanioła). Następnie doliną potoku Szuwniak kierujemy się w górę. Po wejściu na leśną ścieżkę szlak coraz stromiej pnie się na Kozie Żebro (847 m n.p.m.), gdzie spotykamy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Za jego znakami, również stromo, schodzimy do Hańczowej i zbaczamy ze szlaku, aby zobaczyć piękną drewnianą Cerkiew Opieki Bogurodzicy z XVIII w. Następnie, wciąż czerwonym szlakiem, idziemy doliną Ropskiej Wody, która malowniczo przecina wzniesienia Beskidu Niskiego. Na skrzyżowaniu szlaków w Ropkach wybieramy żółty szlak, którym wspinamy się na kolejny grzbiet Beskidu Niskiego, tak zwane Hańczowskie Góry Rusztowe. Najpierw zdobywamy Białą Skałę (921 m n.p.m.), następnie  Ostry Wierch (938 m n.p.m.), który jest najwyższym punktem na trasie. Tuż poniżej wierzchołka dochodzimy do grzbietu granicznego, ruszamy czerwonym szlakiem prowadzącym po granicy polsko-słowackiej i zdobywamy Cegiełkę (805 m n.p.m.). Na skrzyżowaniu szlaków skręcamy w lewo i idziemy po zielonych znakach ku Wysowej-Zdrój.

Dla ciekawskich: W Ropkach również można było znaleźć grekokatolicką drewnianą Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy. Jednak od 2001 roku przeniesiona została do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

 

Wysowa-Zdrój – Kozie Żebro –Hańczowa – Ropki – Biała Skała – Ostry Wierch – Cegiełka – Wysowa-Zdrój

Powiązane treści

Powiązane treści