Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Nad tatrzańskie jeziora

Nad tatrzańskie jeziora

Jezioro w otoczeniu gór. Turyści na szlaku.
Rodzaj szlaku: pieszy
Długość szlaku: 23,3 km
Dolina Pięciu Stawów Region turystyczny: Tatry i Podhale
Wędrówki okraszone widokami jezior tatrzańskich to uczta dla oka. Morskie Oko oraz jeziora w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to idealne miejsca do długich wędrówek widokowych. Ponadto na szlaku można wsłuchać się w szum dwóch wodospadów - Siklawy oraz Wodogrzmotów Mickiewicza.

Szlak rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Czerwony szlak prowadzi aż do Morskiego Oka. Widzie on po drodze asfaltowej. Jest monotonny i nie dostarcza żadnych problemów kondycyjnych, natomiast zapewnia wspaniałe widoki. Pod koniec tego odcinka poruszamy się Doliną Rybiego Potoku. Morskie Oko otaczają najwyższe szczyty Polski, a strawę i odpoczynek proponuje stylowe Schronisko PTTK Morskie Oko. Znad jeziora wyruszamy żółtym szlakiem przecinając Marchwiczny Żleb i Szeroki Żleb kierując się ku Szpiglasowej Przełęczy (2110 m n.p.m.). Szlak ten nazywany jest Ceprostradą i prowadzi po grani Szpiglasowego Wierchu pod szczytem Miedziane. Za przełęczą szlak wije się w obrębie Czerwonego Piargu i schodzi do Doliny Pięciu Stawów Polskich pomiędzy Czarnym Stawem Polskim a Wielkim Stawem Polskim. Na skrzyżowaniu szlaków skręcamy w prawo za niebieskimi znakami. Tutaj możemy podziwiać wypływający trzema strugami z Wielkiego Stawu Polskiego 70-metrowy wodospad Siklawa. Jest on najwyższym wodospadem w Polsce. Następnie wybieramy zielony szlak poprowadzony Doliną Roztoki. Na skrzyżowaniu szlaków skręcamy w lewo za czerwonymi znakami. Stojąc na moście nad potokiem Roztoka możemy podziwiać głośno szumiące Wodogrzmoty Mickiewicza. Drogą asfaltową wracamy do Palenicy Białczańskiej.

Uwaga! W okresie zimowym obowiązuje zimowy wariant szlaku z Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

 

Palenica Białczańska – Morskie Oko – Szpiglasowa Przełęcz – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Siklawa – Dolina Roztoki – Wodogrzmoty Mickiewicza – Palenica Białczańska

Powiązane treści

Powiązane treści