Muzeum Afrykanistyczne Olkusz
ul. Szpitalna 33, 32-300 Olkusz
Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska
Nie trzeba jechać do Afryki, by jej posmakować. Bo właśnie tu, w Olkuszu, mieści się jedno z największych w Polsce muzeów prezentujących sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Zgromadzono w nim eksponaty obrazujące życie codzienne plemion Afryki Zachodniej oraz Środkowej.
Początki to prywatna kolekcja zafascynowanych Afryką dr. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej, która do dziś stanowi trzon muzeum. Do pierwszej kolekcji z 1971 roku dołączali się kolejni darczyńcy, wzbogacając olkuskie zbiory. A te przenoszą nas do Afryki, ukazując zwyczajne życie, tradycje, obrzędy i kulturę. W Olkuszu można obejrzeć sprzęty codziennego użytku, stroje, maski rytualne, instrumenty muzyczne, amulety, rzeźby i biżuterię oraz broń z różnych regionów Afryki. Szczególne miejsce w kolekcji zajmują przedmioty związane z plemionami: Tuaregów, zwanych „błękitnymi rycerzami Sahary”, Dogonów, Bambara oraz Buszongo.
Na tle innych muzeów afrykanistycznych olkuską instytucję wyróżnia autentyzm zgromadzonych w niej przedmiotów. Dla miłośników malarstwa ciekawym doświadczeniem będzie na pewno kolekcja malarstwa Czarnej Afryki. Obrazy te namalowane zostały przez artystów Demokratycznej Republiki Konga w latach 60. i 70. XX wieku.