Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna

Skały na około, po lewej dziura, dalej bardzo wąski korytarz do góry, po prawej na skale żarówka świecąca i dalej otwór wyjściowy i widoczne światło dzienne.

Kościelisko Region turystyczny: Tatry i Podhale

Organizator: Tatrzański Park Narodowy
Panuje w niej stała temperatura, która wynosi około sześciu stopni w skali Celsjusza. Latem więc można się w niej schłodzić, zimą ogrzać. Wieje w niej zimne powietrze, a na jej ścianach tworzą się białe nacieki przypominające szron. Odkryto ją w 1934 roku a do ruchu turystycznego przystosowano 25 lat później.

Stefan Zwoliński, współodkrywca jaskini w swoich notatkach podawał, że jej nazwa wzięła się od Jaskini Zimnej, z którą niegdyś musiała się łączyć. Znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej, na wysokości 1100 metrów n.p.m. i ma długość 773 metrów. Rozwinęła się na wyraźnej szczelinie przebijającej na wylot masyw Organów. Główny jej korytarz ma niespełna 500 metrów długości. Znaleźć w niej można jeziorka o nazwie Piaskowe Stawki i Sabałowe Jeziorko. Dawniej zimowały w niej nietoperze. Jaskinia Mroźna do tej pory była jedyną sztucznie oświetloną jaskinią w Polskich Tatrach, a do jej zwiedzania nie była potrzebna latarka. Po remoncie sztuczne oświetlenie zostało zlikwidowane, teraz do zwiedzania potrzebna jest latarka i zalecany jest kask. Zwiedzanie trwa około 40 minut. Zwiedza się samodzielnie, bez przewodnika. Choć jest to jedna z mniejszych jaskiń, z pojedynczym korytarzem, można w niej zaobserwować stalaktyty, stalagmity, a także mleko wapienne, czyli początkową formę powstawania nacieku jaskiniowego.