Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 60 Małastów

Cmentarz wojenny numer 60 Małastów

Cmentarz z wieloma drewnianymi krzyżami z białymi tabliczkami z nazwiskami, pomiędzy drzewami, po lewej, oraz po prawej z tyłu, z drewnianą kaplicą z wizerunkiem Matki Bożej w szczycie na dachu. Nad nią daszek postawiony na pionowych i poziomych belkach. Naokoło kamienne ogrodzenie. Za drzewami pomiędzy gałęziami przebija niebo.

Przełęcz Małastowska, 38-307 Małastów Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

Położony na Przełęczy Małastowskiej w Beskidzie Niskim cmentarz wojenny numer 60 jest jednym z najpiękniejszych cmentarzy z okresu I wojny światowej.

Cmentarz wojenny nr 60 położony jest przy drodze prowadzącej z Gorlic do przejścia granicznego w Koniecznej. Założono go w miejscu stanowisk bojowych z maja 1915 roku. Dziś miejsce to gęsto otula las.

Nekropolia została zaprojektowana przez słowackiego architekta Duszana Jurkovica. Cmentarz wyróżnia się oryginalnym kształtem dwunastoboku, a także specyficznym klimatem, który łączy w sobie piękno natury, drewnianą i kamienną architekturę z nutą tajemniczości i przemijania. Ogrodzenie stanowią ogromne, drewniane bale osadzone na kamiennych podmurówkach i przykryte daszkami. Centralne miejsce na cmentarzu zajmuje drewniana budowla w kształcie kaplicy. Jej ściany pokrywa gont, szczyt wieńczy ażurowa konstrukcja połączonych ze sobą krzyży. Pośrodku budowli widnieje malowana płaskorzeźba Madonny z Dzieciątkiem. Symetrycznie rozmieszczone groby ujęte są w kamienne i betonowe obramowania. Nad nimi wznoszą się drewniane, rzeźbione krzyże nagrobne z emaliowanymi tabliczkami z nazwiskami poległych. Ciekawostką jest oryginalna drewniana macewa na grobie Mendela Broda, żołnierza austro-węgierskiego pochodzenia żydowskiego. Na cmentarzu pochowano 174 żołnierzy armii C.K. Monarchii, wielu z nich pochodzenia polskiego.


Powiązane treści