Babia Góra Beskid Żywiecki
Najwyższy pozatatrzański szczyt Polski nie powinien sprawić odpowiednio przygotowanym turystom większych problemów. Warto jednak przygotować się na zmienne warunki atmosferyczne, ponieważ cały masyw Babiej Góry słynie z kapryśnej pogody. Niektórzy uważają, że to najbardziej zdradliwy szczyt w Polsce. W przypadku dobrej aury możemy liczyć na niezapomnianą wędrówkę zwieńczoną zachwycającymi widokami.
Geneza nazwy Babiej Góry wiąże się z licznymi legendami ludowymi, jakie związane są z tą okolicą. Wedle jednej z nich miałaby ona wywodzić się od kupy kamieni wysypanych przed chałupą przez babę niebotycznych rozmiarów, wedle innej oznacza kochankę zbójnika, która widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego, skamieniała z żalu. Niewykluczone jednak, że nazwa może mieć związek z niektórymi znaczeniami słowa baba, która odnosi się do rodzaju ciasta lub kamiennego posągu kultowego.
Sam marsz na Babią Górę zajmuje około 2 godziny 30 minut. Możemy ją pokonać kilkoma szlakami, prowadzącymi zarówno od strony polskiej, jak i słowackiej. Całość trasy na Babią Górę przebiega przez teren Babiogórskiego Parku Narodowego i jest bardzo dobrze oznakowana. Szczególną popularnością cieszy się trasa Zawoja - Babia Góra. Bez względu na to, który szlak na Babią Górę wybierzemy, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i zabrać ze sobą mapę Babiej Góry. Szlak czerwony - Główny Szlak Beskidzki: Markowe Szczawiny – przełęcz Brona – Babia Góra – Sokolica – Przełęcz Lipnicka; Szlak zielony: Przełęcz Jałowiecka – Mała Babia Góra - leśniczówka Stańcowa – Kiczory; Szlak żółty (najtrudniejszy, w okresie zimowym jest zamknięty): Markowe Szczawiny – Perć Akademików – Babia Góra – Chata SlanaVoda (Słowacja).
Babia Góra została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2020 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.