The Church of the Blessed Virgin Mary in Chomranice

The Church of the Blessed Virgin Mary in Chomranice
Drewniany kościół z dachem krytym gontem i niewielką wieżyczką. Wokół rośnie trawa, kilka drzew. Całość otacza mur kamienny ze stacjami Drogi Krzyżowej.

Kościół drewniany został zbudowany w latach 1691–1692 z fundacji Stanisława Krzecza, sędziego bieckiego. W XIX wieku świątynię powiększono o kaplicę, a w 1910 roku dobudowano przedsionek.

Goja Vineyard

Goja Vineyard
Kiście ciemnoniebieskich winogron na krzaczkach w Winnicy Goja.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Winnica położona jest na północnym zachodzie od Ojcowskiego Parku Narodowego w miejscowości Smardzowice. Na lekko nachylonym południowym zboczu, które poniżej opada stromą skarpą ku głębokiej w tym miejscu Dolinie Prądnika.

Zawadka Vineyard

Zawadka Vineyard
dwa rzędy winorośli zielonej

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Winnica Zawadka położona jest we wsi Zawadka, w gminie Łososina Dolna, nieopodal Jeziora Rożnowskiego. 

Janowice Vineyard

Janowice Vineyard
Zdjęcie z góry. Przedstawia krzewy winorośli w winnicy Janowice rosnące w rzędach. Każdy z rzędów to dojrzewające w słońcu winogrona. Obok pola winorośli budynki gospodarstwa. W tle widoczne charakterystyczne widoki dla polskiej wsi, lasy oraz pola uprawne.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Winnica z malowniczym widokiem na Dolinę Dunajca.

Nad Prądnikiem Vineyard

Nad Prądnikiem Vineyard
Rzędy winorośli w winncy Nad Prądnikiem

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Winnica w Dolinie Prądnika niedaleko Ojcowskiego Parku Narodowego.

Kresy Vineyard

Kresy Vineyard
Zdjęcie przedstawia pole winnicy kresy na którym w równych rzędach rośnie winorośl. Na środku pola widoczny ciągnik oraz dwoje ludzi. W tle charakterystyczna polska wieś: zabudowa, pola, łąki, drzewa liściaste.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Z początku mała, przydomowa uprawa, dziś przerodziła się w 1,5 ha plantacji. Winnica na ziemi niemożliwej - pierwsze udane wino, które od razu otrzymało srebrny medal.

Uroczysko Vineyard

Uroczysko Vineyard
Kwadratowa tabliczka z logo winnicy uroczysko zawieszona na drucianym ogrodzeniu, za ogrodzeniem widoczne rzędy winorośli i budynek mieszkalny

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Winnica znajduje się w Janowicach koło Zakliczyna, na wyniosłym wzgórzu wznoszącym się ponad sto metrów powyżej lustra przepływającej nieopodal rzeki. Widok stamtąd dosłownie zapiera dech – w dole szeroką serpentyną wije się Dunajec, a horyzont zamyka kilka pasm górskich.

Krokoszówka Górska Vineyard

Krokoszówka Górska Vineyard
zbliżenie na grona białych winogron rosnące na krzewach

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Winnica Krokoszówka Górska, założona w 2005 roku przez Państwa Górskich w Smardzowicach koło Ojcowa, słynie ze swoich czerwonych win.

Amonit Vineyard

Amonit Vineyard
Na zdjęciu widać rzędy krzewów winorośli w winnicy amonit. Soczyste kolory tworzą fantastyczną kompozycję, a malowniczy pejzaż w tle uzupełnia całość.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Winnica Amonit położona jest na zboczu Doliny Korzkiewki, w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, w odległości około 20 km od Krakowa, w miejscowości Cianowice.

Srebrna Mountain Vineyard

Srebrna Mountain Vineyard
widok z lotu ptaka na uprawy i klasztor Kamedułów

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR To jedna z największych winnic w Polsce. Znajduje się u stóp klasztoru oo. Kamedułów na Srebrnej Górze na krakowskich Bielanach.

Sun and Wind Vineyard

Sun and Wind Vineyard
Na pierwszym planie zaobserwować można siatkę z drutu, na której widnieje tabliczka z napisem winnica słońce i wiatr, uprawa ekologiczna. W tle widoczne pole na którym w rzędach rosną krzewy winorośli.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Założona przez Kasię i Jacka Fluderów Winnica Słońce i Wiatr rozpoczęła swoje istnienie w 2011 roku na 40-arowym terenie przy Ojcowskim Parku Narodowym. Miłośnicy i pasjonaci wspinaczki górskiej postanowili do swojej sportowej pasji dodać kroplę wina.

Winnica Nowizny

Winnica Nowizny
korek z napisem Winnica Nowizny

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Gospodarstwo wraz z winnicą położone jest na malowniczym wzgórzu okolic Pogórza Rożnowskiego, we wsi Połom Mały, w Gminie Iwkowa. Nazwa winnicy pochodzi od przysiółka, w którym mieszkają gospodarze i oznacza coś nowego, wcześniej niewykonanego – pierwszyznę.

Winnica Gródek Zbyszyce

Winnica Gródek Zbyszyce
Dwoje rowerzystów - kobieta i mężczyzna w kaskach, stojący w winnicy Gródek pośród krzewów winorośli i kwiatów lawendy, spoglądający w kierunku doliny, w której płynie rzeka

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Winnica zlokalizowana w Zbyszycach, i otoczona z trzech stron wodami Jeziora Rożnowskiego, to jedno z najbardziej rozwijających się miejsc wśród obiektów Małopolskiego Szlaku Winnego. Dzięki zapałowi oraz pasji właściciela, od 2016 roku zbierane są winogrona, które później przetwarzane na wyjątkowo smaczne wino.

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya Szlachtowa

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya Szlachtowa
Wystawa historii regionu pienińskiego

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Muzeum Pienińskie jest jednym z oddziałów Muzeum Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu. Wizyta w muzeum to podróż w pieniński mikrokosmos - na pogranicze kultur, wyznań, narodowości oraz zanurzenie się w historii ludzi, którzy niegdyś mieszkali na tych ziemiach.

Winnica Gierowa Janowice

Winnica Gierowa Janowice
Drewniany szyld  winnicy Gierowa, obok drewniana beczka, za ogrodzeniem rzędy winorośli

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Nieopodal płynącego Dunajca w miejscowości Janowice, na jednym ze wzgórz, najmłodszy winiarz z regionu ENOTarnowskie Grzegorz Gondek produkuje wspaniałej jakości wina.

Winnica Novi Cianowice

Winnica Novi Cianowice
Kiść białych winogron w ręce obok tabliczki z napisem gatunku - Solaris oraz nazwą winnicy - Novi.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Chyba trudno wyobrazić sobie bardziej bajkowe położenie winnicy. A to dlatego, że Winnica Novi znajduje się w sąsiedztwie XIX-wiecznego Pałacu Dobieckich.

Kaplica świętego Jacka Odrowąża Oświęcim

Kaplica świętego Jacka Odrowąża Oświęcim
Kaplica z cegły z trójkątnym szczytem, z zewnątrz od frontu. Prowadzą do niej czarne metalowe drzwi. Nad nimi wisi lampa.

Kaplica, będąca jednym z najcenniejszych zabytków miasta i jedynym zachowanym budynkiem dawnego klasztoru dominikanów, stoi na dziedzińcu Zakładu Salezjańskiego w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Peatland Promotion and Protection Centre in Chochołów

Peatland Promotion and Protection Centre in Chochołów
Obszar torfowiska w promieniach zachodzącego słońca.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR Te największe i najlepiej zachowane torfowiska w Europie znajdują się na pograniczu polsko-słowackim, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. W Centrum Ochrony i Promocji Torfowisk, które mieści się w drewnianym budynku, pochodzącym z początków XX wieku, poznacie historię i mechanizmy powstawania takich przyrodniczych perełek.

Salon rowerowy Sławomir Taraska Dąbrowa Tarnowska

Salon rowerowy Sławomir Taraska Dąbrowa Tarnowska
Brama wjazdowa do serwisu i salonu rowerowego, na bramie dwa duże banery reklamowe

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Punkt Informacji Turystycznej Wieliczka

Punkt Informacji Turystycznej Wieliczka
Kobieta stojąca za ladą informacyjną. Po drugiej stronie mężczyzna, który przegląda mapę. W tle witryna z pamiątkami. Po prawej okno.

Wieliczkę nie tylko warto, ale koniecznie trzeba odwiedzić. Przygodę z nią najlepiej zaś rozpocząć od Punktu Informacji Turystycznej. Pasjonaci, którzy tam pracują, podpowiedzą nam bowiem, co zwiedzić, gdzie dobrze zjeść, jak wybrać odpowiadający nam nocleg. Wielicki PIT odnajdziemy w budynku dworca kolejowego, znajdującego się przy ostatniej stacji Wieliczka Rynek – Kopalnia.