Małopolskie bikeparki i szlaki mtb

Małopolskie bikeparki i szlaki mtb

Rowerzysta na trasie jednego z małopolskich bikeparków - Joy Ride Bike Park Kluszkowce
Bogactwo gór i lasów, niesamowite widoki i doskonałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej, w tym jej ekstremalnych odmian Enduro i Downhill, sprawiają, że nie ma drugiego takiego miejsca jak Małopolska!

Górskie trasy rowerowe - Małopolska

Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura wokół ośrodków narciarskich i ciągle przybywające nowe górskie  trasy rowerowe sprawiają, że bez względu na wiek, każdy miłośnik dwóch kółek poczuje tu prawdziwe emocje!

Górskie ścieżki, szlaki i trasy rowerowe znajdziemy w różnych częściach Małopolski - przede wszystkim wokół licznych w tym regionie ośrodków narciarskich, ale też w miastach, takich jak Gorlice, Tarnów czy Krynica-Zdrój.

Trasy MTB w Małopolsce

Najbardziej rozwinięte ośrodki rowerowe w Małopolsce to aktualnie:

Dodatkowo w Małopolsce rozwijają się kolejne mniejsze lub większe ośrodki z dobrze przygotowanymi trasami MTB. Należą do nich:

  • Bike Park Marcinka - położony na górze Św. Marcina w Tarnowie, powstał w ramach lokalnego budżetu obywatelskiego. Na ten moment udostępniony jest tam pumptruck, trzy singletracki rowerowe o różnych stopniach trudności oraz jedna trasa podjazdowa, bez przeszkód terenowych z możliwością ruchu pieszych (zobacz wykaz tras)

  • Gorlickie Ścieżki - powstałe w 2021 również z inicjatywy BO. Składają się z 3 trasy o różnej trudności: Zielona (podjazdowa) - łagodna trasa dla wszystkich, Niebieska (flow) – dla początkujących i średniozaawansowanych oraz Czerwona (enduro) – dla zaawansowanych rowerzystów

  • Rabka Trails - kompleks, wybudowany przez gminę Rabka-Zdrój na górze Krzywoń, jest bardzo dobrym przykładem współpracy lokalnych pasjonatów jazdy górskiej oraz wykorzystania potencjału okoliczny wzgórz. Na razie na Rabka Trails składają się 3 trasy: "Włóczykij" (podjazdowa, 2500 m), "Mącicielka" (niebieska trasa flow, 1850 m) i "Zazdrośnica" (czerwona tras enduro, 1300 m). Oprócz tego jest tu też sporo "dzikich" tras o różnym stopniu trudności. 

  • Myślenice Singletracks - kompleks tras MTB w Myślenicach, będący jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Na razie do użytku oddano dwie trasy zjazdowe, na które można również wjechać kolejką krzesełkow - łatwy "Rodzinny Flow" o długości 4,5 km oraz trudniejszy "Snajper" (2 km). Dodatkowo wyznaczono też długi podjazd rekreacyjny po lokalnych drogach leśnych (tzw. Trasa Spacerowa o dł. 7,5 km).

  • Palenica w Szczawnicy - ośrodek narciarski, w którym znajdziemy również trasy downhillowe. Na zaawansowanych technicznie miłośników grawitacji czekają tu 2 trasy zjazdowe: "Ciupaga" o długość 1150 m i średnim nachyleniu 23% oraz "Rozbójnik" o długości 1700 m i średnim nachyleniu 13.5%. Rowery na górę można zabrać wygodną kolejką krzesełkowa, wyposażoną w specjalne haki do transportu jednośladów.

Górskie szlaki rowerowe w Małopolsce

Wymienione wyżej trasy MTB to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na rowerzystów w Małopolsce. Wiele lokalnych samorządów tworzy górskie szlaki rowerowe. Najbardziej interesujące z nich to:

Sprawdź również listę małopolskich pumptracków oraz informacje o imprezach MTB, które zostały objęte patronatem  przez Województwo Małopolskie - np. Joy Ride Festiwal oraz MTB Film Festiwal.

Pozostałe małopolskie trasy do enduro, DH oraz singletracki tworzone przez pasjonatów lub stowarzyszenia znajdziesz na stronie (i w aplikacji) www.trailforks.com.

 

 


Sie sind da: