Sie sind da:

Małopolskie bikeparki i szlaki mtb

Małopolskie bikeparki - CzorsztynSki - Małopolska Joyride
Nie ma drugiego takiego miejsca jak Małopolska. To bogactwo gór i lasów, niesamowite widoki i doskonałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej, w tym jej ekstremalnych odmian Enduro i Downhill.

Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura wokół ośrodków narciarskich, ciągle przybywające nowe górskie  trasy rowerowe sprawiają, że bez względu na wiek, każdy miłośnik dwóch kółek poczuje tu prawdziwe emocje! Najbardziej rozwinięte ośrodki rowerowe w Małopolsce to aktualnie:

Dodatkowo w Małopolsce rozwijają się też kolejne mniejsze lub większe ośrodki z dobrze przygotowanymi trasami MTB. Są to:

  • Bike Park Marcinka na górze Św. Marcina w Tarnowie, który powstał w ramach lokalnego budżetu obywatelskiegoNa ten moment udostępniony jest: pumptruck, trzy singletracki rowerowe o różnych stopniach trudności oraz jedna trasa podjazdowa, bez przeszkód terenowych z możliwością ruchu pieszych - wykaz tras. 
  • Również z inicjatywy BO powstały w 2021 r. tzw. Gorlickie Ścieżki, które składają się z 3 trasy o różnej trudności. Są to Zielona (podjazdowa) - łagodna trasa dla wszystkich, Niebieska (flow) – dla początkujących i średniozaawansowanych oraz Czerwona (enduro) – dla zaawansowanych rowerzystów.
  • Bardzo dobrym przykładem współpracy lokalnych pasjonatów oraz wykorzystania potencjału okoliczny wzgórz jest kompleks Rabka Trails jakie Gmina Rabka-Zdrój wybudowała na górze Krzywoń. Na razie jest to 3 trasy: "Włóczykij" (podjazdowa, 2500 m), "Mącicielka" (niebieska trasa flow, 1850 m), "Zazdrośnica" (czerwona tras enduro, 1300 m). Oprócz tego jest tu też sporo "dzikich" tras o różnym stopniu trudności.  
  • Duże plany mają Myślenice, które na początek rozwoju całego kompleksu pod nazwą Myślenice Singletracks. Na razie do użytku oddano dwie trasy zjazdowe - łatwy "Rodzinny Flow" o długości 4,5 km oraz trudniejszego "Snajpera" (2 km) na które można również wjechać kolejką krzesełkową. Dodatkowo wyznaczono też długi podjazd rekreacyjny po lokalnych drogach leśnych (tzw. Tras Spacerowa o dł. 7,5 km).
  • Downhillowe trasy znajdują się też w ośrodku narciarskim Palenica w Szczawnicy. Na zaawansowanych technicznie miłośników grawitacji czekają tu 2 trasy zjazdowe: "Ciupaga" o długość 1150 i średnim nachyleniu 23% oraz "Rozbójnik" o długości 1700 m i średnim nachylenie: 13.5%. Rowery na górę można zabrać wygodną kolejką krzesełkowa, wyposażoną w specjalne haki do transportu jednośladów. Zagłębia górskich szlaków rowerowych powstałych w ramach działań samorządów:

Sprawdź również listę małopolskich pumptracków oraz informacje o imprezach MTB, które zostały objęte patronatem  przez Województwo Małopolskie czyli np. Joy Ride Festiwal oraz MTB Film Festiwal


Pozostałe małopolskie trasy do enduro, DH oraz singletracki tworzone przez pasjonatów lub stowarzyszenia znajdziecie na stronie i aplikacji www.trailforks.com