Jesteś tutaj:
Powrót

Webinaria

Webinaria

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami filmowymi dotyczącymi turystyki rowerowej.

Dostępna turystyka rowerowa w Małopolsce

Cykl dla przedsiębiorców p.t.: Turystyka rowerowa – biznes i pasja 

Spotkania on-line dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, administratorów oraz osób odpowiedzialnych za tworzenie koncepcji, budowę i promocję tras rowerowych. 

Dostępna turystyka rowerowa w Małopolsce

Webinar: Jak podróżować po Małopolsce na rowerze? Część 1

Podpowiadamy jak rozpocząć przygodę z turystyką rowerową. Pokazujemy, że bez względu na ograniczenia na trasach VeloMałopolska znajdzie się przestrzeń dla każdego. 

  • (0:00) Wstęp, przedstawienie prelegentów oraz kwestie organizacyjne.
  • (6:06)  Gdzie jeździć? Jak jeździć? O dostępności tras oraz o projekcie VeloMałopolska, wypowiada się Jarek Tarański.
  • (14:00) Narzędzia pomocne do wyszukiwania oraz planowania podróży rowerowej, przedstawia Tomasz Ostrowski - Amistad Mobile ; Rowerowa Małopolska.
  • (21:50) O Miejscach Przyjaznych Rowerzystom w Małopolsce, opowiada Marcin Kozioł - Fundacja "Polska na rowerze".
  • (32:10) Jak dojechać na trasę? Ofertę Kolei Małopolskich dla rowerzystów, prezentuje Mateusz Marek - Koleje Małopolskie.
  • (40:44) Wiślana Trasa Rowerowa z perspektywy rowerzysty ze szczególnymi potrzebami, opowiada Krzysztof Wostal - Fundacja Transgresja.
  • (51:37) Odpowiedzi na pytania, zakończenie. Spotkanie prowadziła Aneta Bilnicka.

Webinar: Jak podróżować po Małopolsce na rowerze? Część 2

Podpowiadamy jak rozpocząć przygodę z turystyką rowerową. Przekonujemy, że każdy jest w stanie zaplanować a co ważniejsze, odbyć długodystansową podróż rowerową. Jak to zrobić? Gdzie pojechać na pierwszą wyprawę rowerową z dzieckiem? Jak wygląda turystyka rowerowa osób ze szczególnymi potrzebami?

W spotkaniu uczestniczyli:

Turystyka rowerowa – biznes i pasja

Jesteś przedsiębiorcą z Małopolski? Zastanawiasz się czy można zarobić na turystyce rowerowej? A może jesteś turystą i planujesz swój wyjazd na trasy VeloMałopolska? 
Na rowerowym szlaku ważni są ludzie, których spotykamy. Poza krajobrazem i atrakcjami to właśnie napotkani pasjonaci, właściciele obiektów usługowych czy noclegów kreują nasze wspomnienia z rowerowej wyprawy.  

Zapraszamy do obejrzenia cyklu webinarów, na których prelegenci, specjaliści w swojej branży, podzielą się swoją pasją i doświadczeniem.

Webinar: VeloMałopolska Południowa. Część 1

Wraz z zaproszonymi gośćmi przybliżamy rowerowe Podhale i Spisz, gdzie wybudowano sieć tras rowerowych oraz gdzie organizowane jest największe w Polsce wydarzenie dla pasjonatów MTB.

  • (0:00 – 7:00) wstęp i dalsze prowadzenie Marcin Kozioł Fundacja Polska na rowerze ; Projekt 80 rowerów oraz Grzegorz Ślęczek Turbobikes Rowery Elektryczne w Krynicy-Zdroju.
  • (7:00 – 55:41) współtwórca sieci wypożyczalni BikePoint i StartVelo.pl na Podhalu Jakub Gąsior opowiada, jakie były początki uruchamiania biznesu rowerowego, na czym opierał swoje kalkulacje biznesowe i jak finalnie osiągnął imponujące zasięgi w obsłudze turystów rowerowych.
  • (55:42 – 1:25:25) dyrektor Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY, Agnieszka Pyzowska przedstawia unikalny projekt na pograniczu Polski i Słowacji, czyli rowerowy Szlak wokół Tatr, 250 km pętlę rowerową przebiegającą przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz.
  • (1:25:25 – 1:51:48) Wojtek Goj, autor przewodników rowerowych po Podtatrzu i Szlaku wokół Tatr Wojtek Goj przewodnik po Szlaku wokół Tatr.
  • (1:51:48 – do końca) Szymon Syrzystie, pierwszy Mistrz Polski w kolarstwie zjazdowym i twórca największego w Polsce wydarzenia rowerowego MTB JoyRide Festival w Kluszkowcach, dzieli się bogatym doświadczeniem i odpowiada na pytanie, czy warto podejmować działalność w branży rowerowej?

Webinar: VeloMałopolska Południowa. Część 2

Na tym spotkaniu zapraszamy do Beskidu Sądeckiego, Doliny Popradu oraz Beskidu Wyspowego. 

  • (0 – 3:25 ) wstęp i dalsze prowadzenie Marcin Kozioł Fundacja Polska na rowerze i Projekt 80 rowerów  oraz Grzegorz Ślęczek Turbobikes Rowery Elektryczne w Krynicy-Zdroju.
  • (3:25 – 33:00) Grzegorz Ślęczek właściciel wypożyczalni Turbobikes Rowery Elektryczne, opowie o tym, co biznes i turysta rowerowy zyskuje dzięki trasie VeloNatura (EV-11), a jako przykład przybliży nam swoją działalność w regionie Doliny Popradu oraz Krynicy-Zdroju. 
  • (33:00 – 59:05) Z Grzegorzem Lenartowiczem z Grupy Pingwina rozmawiamy o Słotwiny Arena Ski & Bike Park oraz Kasina Bike Park. Dowiemy się, jak wielu rowerzystów korzysta z tej infrastruktury oraz jakie imprezy rowerowe organizowane są przez Grupę Pingwina. 
  • (59:05 – 1:22:35) Region Beskidu Wyspowego to rowerowo-narciarska inicjatywa VeloLimanowski, o której opowie nam Paweł Tokarczyk, przedstawiciel Powiatu Limanowskiego. Opowie nam również, co nowego na Małopolskim Szlaku Winnym rozwijanym przez Gorczańska Organizację Turystyczną.
  • (1:22:35 do końca) Na koniec naszego spotkania porozmawiamy z Konradem Rogozińskim z Rowerowy Beskid Sądecki oraz Odkryj Beskid Sądecki i Sądecczyznę o tym, jak nowocześnie prezentować swoją ofertę turystyczną, korzystając z technologicznych nowinek, w szczególności z wirtualnej rzeczywistości.

Webinar: VeloMałopolska Zachodnia

Spotkanie jest poświęcone Małopolsce Zachodniej, której wizytówką jest Wiślana Trasa Rowerowa oraz Szlak Rowerowy Doliny Karpia. 

  • (0 – 12:45) wstęp i dalsze prowadzenie Marcin Kozioł Fundacja Polska na rowerze i Projekt 80 rowerów  oraz Grzegorz Ślęczek Turbobikes Rowery Elektryczne w Krynicy-Zdroju.
  • (12:45 – 35:10) – Pierwszym prelegentem jest Anna Świątek, dyrektor Stowarzyszenie Dolina Karpia, która opowie nam co nowego, rowerowego, słychać w okolicach Zatora.
  • (35:10 – 59:40) Odkrywamy przed naszymi słuchaczami niezwykły pomysł na biznes, a przy okazji świetną atrakcję turystyczną, którą jest Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach. Miejsce to przybliży nam Michał Ściana, który jest współtwórcą tego produktu turystycznego. 
  • (59:40 – 1:32:00)  O potencjalne turystycznym, ale i biznesowym, najnowszej rowerowej inwestycji wzdłuż Kanału Łączany oraz o projekcie Skarby Blisko Krakowa opowie Roman Gdula – oficer rowerowy Rowerowa Skawina w Gminie Skawina.
  • (1:32:00) Z Bartoszem Wenclem porozmawiamy o wyjątkowej rowerowej inicjatywie  Informacji Turystycznej INFOKRAKÓW Zgody 7 oraz o ciekawostkach rowerowych Nowej Huty w Krakowie VeloHuta.

Webinar: VeloMałopolska Wschodnia

Tym razem przeniesiemy się do Małopolski Wschodniej. Będziemy kontynuować podróż wzdłuż Wisły po Wiślanej Trasie Rowerowej, która zaprowadzi nas do kilku niezwykłych miejsc. 

  • (0 – 19:00) wstęp i dalsze prowadzenie Marcin Kozioł Fundacja Polska na rowerze i Projekt 80 rowerów  oraz Grzegorz Ślęczek Turbobikes Rowery Elektryczne w Krynicy-Zdroju
  • (19:00 – 37:50) Pierwszym postojem będzie Miejsce Przyjazne Rowerzystom ZWAŁ JAK ZWAŁ , o którym będziemy rozmawiać z Esterą Klimą. 
  • (37:50 – 54:00) – O inicjatywie kajakowo-rowerowej KAJAKI NA SETCE opowie Mateusz Ponikiewicz. Miejsca te, to lokalny biznes w bezpośredniej bliskości trasy WTR, w których warto się zatrzymać, i które są doskonałym przykładem na to, że budowanie infrastruktury rowerowej przekłada się na rozwój lokalnej przedsiębiorczości. 
  • (54:00 – 1:20:20) Takim samym przykładem jest Kogutowo Agroturystyka MPR, o czym opowie nam jej właściciel Robert Kasprzyk. 
  • (1:20:20 – do końca) Na koniec naszego spotkania porozmawiamy z Marcinem Pałachem, osobą niezwykle charyzmatyczną, prowadzącą Tarnowska Organizacja Turystyczna oraz Tarnowskie Centrum Informacji. Opowie o rowerowym projekcie EnoVelo oraz innych atrakcjach przygotowanych dla rowerzystów w tym regionie.

Webinar: Sieciowanie usług

Spotkanie poświęcone budowaniu kompleksowej i spójnej oferty dla turystów rowerowych. Co jest szczególnie ważne dla turysty rowerowego przy wyborze regionu, do którego chciałby wybrać się na rower? Czego potrzebuje tour operator, żeby zorganizować ciekawy wyjazd dla swoich klientów? Jak zacząć współpracę pomiędzy lokalnymi przedsiębiorcami? Czy wspólna promocja oferowanych usług się opłaca? 

  • (0:00) Wstęp, kwestie organizacyjne.
  • (03:00) Sieciowanie usług – co to jest i dlaczego jest korzystne zarówno dla rowerzystów, touroperatorów, jak i przedsiębiorców, sieciowanie usług dla rowerzystów przykłady z Małopolski i z zagranicy – przedstawia Marcin Kozioł  Fundacja Polska na rowerze, Projekt 80 Rowerów.
  • (24:45) O przykładach skutecznego sieciowania usług turystycznych w regionie Jeziora Czorsztyńskiego - rozmawia Marcin Kozioł z Natalią Niemiec - liderką i koordynatorką sieci współpracy polsko-słowackiego Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca", które tworzy ofertę turystyczną promującą lokalne dziedzictwo historyczno-kulturowo-przyrodnicze Pienin, Spisza i Podhala; współzałożycielką i prezes Stowarzyszenia Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej https://sprezyna.org/  

Szkolenie: Bądź przyjazny rowerzyście 

W jaki sposób profesjonalnie przygotować się do przyjęcia turysty rowerowego? Jakie są oczekiwania i potrzeby turystów rowerowych? Do zapoznania sie z materiałem zapraszamy wszystkich, którzy chcą, w profesjonalny sposób, obsługiwać rowerzystów.

Program szkolenia:

  • Turystyka rowerowa – Co to jest? Dlaczego jest ona tak fascynująca?
  • Szlaki rowerowe w Małopolsce – co mamy do zaoferowania (ze szczególnym uwzględnieniem tras VeloMałopolska).
  • Podstawowe potrzeby rowerzysty.
  • Dobre praktyki dodatkowych usług turystycznych, skierowanych do rowerzysty.
  • Zasady i korzyści z przystąpienia do Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w Małopolsce.
  • Promocja oferty w social mediach.

Prowadzący – Marcin Kozioł Fundacja Polska na rowerze i Projekt 80 rowerów.

Szkolenie: Bike Friendly Hotel

Program szkolenia, przeznaczonego dla osób prowadzących obiekty noclegowe:

  • Turystyka rowerowa – Co to jest? Dlaczego jest ona tak fascynująca?
  • Szlaki rowerowe w Małopolsce – co mamy do zaoferowania (ze szczególnym uwzględnieniem tras VeloMałopolska).
  • Nocleg na jedną noc – jako klucz do sukcesu i szczęścia rowerzysty.
  • Podstawowe informacje w co powinien być wyposażony hotel, aby był przyjazny rowerzyście.
  • Przechowalnia rowerów – gdzie umiejscowiona i w co wyposażona.
  • Dostęp do serwisu naprawczego, udostępnianego rowerzyście (jakie narzędzia powinny być na stanie).
  • Jak przygotować pakiet informacji potrzebnych rowerzyście (mapa szlaków, lista pobliskich sklepów i serwisów rowerowych, atrakcje).
  • Wyżywienie dla rowerzysty – śniadania, obiadokolacja i pakiety żywieniowe – co powinny zawierać.
  • Suchy rowerzysta to szczęśliwy rowerzysta – czyli dlaczego warto pozwolić wyprać i wysuszyć rzeczy przemoczonemu rowerzyście.
  • Organizacja transportu bagażu z hotelu do hotelu – dodatkowa usługa hotelowa.
  • Przykłady dobrych i złych praktyk.
  • Zasady i korzyści z przystąpienia do Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w Małopolsce.
  • Promocja oferty w social mediach.

Prowadzący – Marcin Kozioł Fundacja Polska na rowerze i Projekt 80 rowerów.

Szkolenie: Wyjazdy rowerowe – to się opłaca!

Program szkolenia dla organizatorów turystyki:

  • Turystyka rowerowa – Co to jest? Dlaczego jest ona tak fascynująca?
  • Prawo – przepisy związane z organizacją rowerowych imprez.
  • Bezpieczeństwo.
  • Organizacja – na co zwrócić uwagę, aby impreza była udana.
  • Atrakcyjna oferta wycieczki rowerowej.
  • Promocja wycieczki rowerowej – najlepsze praktyki.
  • Rodzaje i stopnie trudności wyjazdów rowerowych.
  • Szlaki rowerowe w Małopolsce – co mamy do zaoferowania (ze szczególnym uwzględnieniem tras VeloMałopolska).
  • Przewodnicy wycieczek rowerowych – jak wybrać najlepszych.
  • Formularz zgłoszeniowy na imprezy turystyczne – co powinien zawierać.
  • Zasady i korzyści z przystąpienia do Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w Małopolsce.
  • Promocja oferty w social mediach.

Prowadzący – Marcin Kozioł Fundacja Polska na rowerze i Projekt 80 rowerów.

Szkolenie: Taksówka dla rowerów

Szkolenie porusza kluczową kwestię dla rozwoju turystyki rowerowej na terenie Małopolski. Po pierwsze na mapie tras rowerowych w Małopolsce znajdują się miejsca, gdzie nie można dojechać koleją, a inne środki transportu publicznego zwykle nie zabierają rowerów. Konieczne jest pojawienie się oferty tzw. „rowerowej taksówki”. Po drugie, transport większej grupy rowerzystów, liczącej kilkanaście czy kilkadziesiąt rowerów, jest bardzo utrudniona, dlatego jest to szansa dla przewoźników prywatnych, którzy przy odpowiednim doposażeniu swojego taboru mogą świadczyć takie usługi.

Program szkolenia:

  • Turystyka rowerowa – Co to jest? Dlaczego jest ona tak fascynująca?
  • Szlaki rowerowe w Małopolsce – co mamy do zaoferowania (ze szczególnym uwzględnieniem tras VeloMałopolska).
  • Białe plamy na mapie w zakresie usług przewozowych i jak je można zagospodarować.
  • Współpraca z biurami podróży/obiektami noclegowymi (przewożenie bagaży, rowerów itd.).
  • Przyczepa do transportu rowerów (na co zwrócić uwagę).
  • Kluczowe kwestie przy transporcie rowerów (pakowanie, zabezpieczenie etc.).
  • Rodzaje rowerów i ich transport.
  • Zasady i korzyści z przystąpienia do Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie małopolskim.
  • Promocja oferty w social mediach.

Prowadzący – Marcin Kozioł Fundacja Polska na rowerze i Projekt 80 rowerów.

Szkolenie: Jak promować się nowocześnie?

Program szkolenia:

  • Fanpage na Facebook’u – dlaczego jest to konieczne?
  • Czy warto się reklamować w internecie?
  • Google Ads i pozycjonowanie w wyszukiwarce.
  • Social media – co jest na topie?
  • Zdjęcia: z drona, panoramiczne, 360 stopni – kupujemy oczami.
  • Newsletter – jak założyć, prowadzić i używać. Od reklamy do stałego kontaktu z klientem (jak utrzymywać kontakt z klientem).

Prowadzący – Adam i Magda Owczarscy z UPDOWN Sp. z o.o

Spotkania on-line dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, administratorów oraz osób odpowiedzialnych za tworzenie koncepcji, budowę i promocję tras rowerowych. 

Standardy budowy tras rowerowych na przykładzie VeloMałopolska

Zapis spotkania on-line z dnia 28 października 2022 r., dotyczącego projektowania i budowy tras rowerowych. 

  • (0:00) Wstęp, przedstawienie prelegentów oraz kwestie organizacyjne.
  • (1:33) Powitanie uczestników - Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
  • (6:10) Jak powstają trasy VeloMałopolska? Dobre praktyki i przykłady rozwiązań z realizacji projektu. Współpraca z innymi podmiotami. Prezentacja -Tomasz Manterys, Naczelnik Wydziału Rozwoju Sieci Tras Rowerowych w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
  • (40:38) Dlaczego potrzebne są standardy przy budowie tras rowerowych? Gdzie szukać informacji o dobrych praktykach? Prezentacja - Joanna Matuszczyk, Kierownik Zespołu ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.
  • (55:38) Jakich informacji potrzebują rowerzyści? O informacjach i znakach w przestrzeni. Prezentacja - Jarosław Tarański, Fanpage @VeloMałopolska.
  • (1:26:23) Przykłady dobrych praktyk infrastruktury rowerowej w kraju i za granicą. Prezentacja - Marcin Hyła, Inicjatywa Miasta Dla Rowerów.
  • (1:40:40) Zaproszenie do współpracy i zakończenie spotkania.

Jak stworzyć wartościowy produkt turystyczny? Rozwój koncepcji, sposób prezentacji oraz promocja tras rowerowych na przykładzie VeloMałopolska

Zapis spotkania on-line z dnia 3 listopada 2022 r., dotyczącego sposobu prezentacji oraz promocji tras rowerowych.

Omówione zostały oczekiwania rowerzystów oraz dobre praktyki w tworzeniu oferty kierowanej do turysty rowerowego. Spotkanie dedykowane było osobom odpowiedzialnym za tworzenie koncepcji, budowę i promocję tras rowerowych.

  • (0:00) Wstęp, przedstawienie prelegentów oraz kwestie organizacyjne.
  • (2:50)  Dostosowanie oferty rowerowej do wymagań współczesnego turysty z punktu widzenia operatora wyjazdów grupowych. Prezentacja - Marcin Kozioł, Poland on Bike.
  • (18:30) Indywidualny turysta rowerowy - o co najczęściej pyta, jakich informacji szuka? Prezentacja - Jarosław Tarański, Fanpage @VeloMałopolska.
  • (39:00) Współpraca z gminami w zakresie prezentacja tras i szlaków rowerowych w Geoportalu Małopolski. Prezentuje - Justyna Bachowska, Kierownik Zespołu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.
  • (52:34) Promocja turystyki rowerowej z perspektywy regionu. Prezentacja - Joanna Matuszczyk, Kierownik Zespołu ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.
  • (1:15:11) Rowerowa Małopolska – aplikacja dla turystów rowerowych. Prezentacja - Tomasz Ostrowski, AMISTAD.
  • (1:26:54) Zaproszenie do współpracy i zakończenie spotkania.

 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>