Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Szwedzka kolumna Kamionna

Szwedzka kolumna Kamionna

Wysoki obelisk z kapliczka na szczycie z rosnącym obok drzewem.

Kamionna 58, 32-732 Kamionna Region turystyczny: Pogórza

Obelisk, nazywany szwedzka figurą lub kolumną toskańską, jest ciekawostką gminy Trzciana i malowniczej wsi Kamionna, poza tym upamiętnia zwycięstwo wojsk księcia Jerzego Lubomirskiego nad Szwedami.

W czasie potopu szwedzkiego, na wzgórzu nad wsią Kamionna, w 1656 roku rozegrała się bitwa wojsk Marszałka Wielkiego Koronnego księcia Jerzego Sebastiana Lubomirskiego ze Szwedami. Marszałek Lubomirski po zdobyciu Nowego Wiśnicza przez Szwedów udał się na południe, aby organizować ruch partyzancki i zatrzymał się właśnie w Kamionnej, na wzgórzu ponad wsią. Dokładnie nie wiadomo, ile wojsk brało udział w potyczce, według przekazów nie była to wielka bitwa, ale książę Jerzy Lubomirski na szczycie wzgórza w 1656 roku postawił pomnik upamiętniający zwycięstwo.

Zapomniany obelisk przez wieki popadał w ruinę, niszczyły go zmienne warunki atmosferyczne i uderzające pioruny. W XIX wieku kolumnę odnowili właściciele wsi Ożegalscy, Franciszek z synem Józefem Ignacym. Później o kolumnie znów zapomniano. Odnowiono ją dopiero w 1963 roku, a w czasie prac ziemnych w jej pobliżu odnaleziono elementy zbroi i monetę z 1682 roku, wykonano też ogrodzenie i posadzono drzewa. W 1966 roku przy kolumnie odbyła się msza z udziałem okolicznych mieszkańców i żołnierzy. Po kolejnych zniszczeniach przez pogodę i pioruny, w XXI wieku kolumnę gruntownie odrestaurowano, położono nowe tynki, zamontowano tablicę inskrypcyjną i odnowiono ogrodzenie.

Szwedzka kolumna to murowana, barokowa kapliczka w kształcie słupa w stylu toskańskim, wysokości 10 metrów, postawiona na czworobocznym, wysokim cokole. Wieńczy ją abakus, czyli czworoboczna płyta będąca najwyższą częścią jej głowicy, a na nim czworoboczna, ażurowa latarnia kryta piramidalnym daszkiem z krzyżem, wewnątrz której znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego. Według tradycji kolumnę postawiono na mogile polskich żołnierzy poległych w walce ze Szwedami. W cokół wmurowana jest płaskorzeźbiona tablica z brązu, przedstawiająca konną postać fundatora.

Obelisk wznosi się nad wsią na wzgórzu wysokości 414 metrów, dotrzemy tam wąską asfaltową dróżką skręcającą z głównego traktu nad szkołą w Kamionnej. Wzgórze to również doskonały punkt widokowy z panoramą na wzgórza Pogórza Wielickiego.


Powiązane treści