Zwiedzaj Małopolskę Zachodnią w rytmie eko

Drewniana zabudowa Lanckorony
Małopolska Zachodnia jest rozległym terenem rozciągającym się od wzgórz Lanckorony, Kalwaryjskich Dróżek, przez okolice papieskich Wadowic, malowniczą Dolinę Karpia, przemysłowy krajobraz okolic Oświęcimia, Chrzanowa i Trzebini, aż po wyjątkowe panoramy Jury Krakowsko-Częstochowskiej z zamkami na Szlaku Orlich Gniazd i największą w Europie pustynią - Pustynią Błędowską. Nadzwyczajna mieszanka krajobrazów, kultur, tradycji, dziedzictwa przyrodniczego i przemysłowego nadaje tym ziemiom klimatu i walorów pogranicza.

Podróż po Zachodniej części Małopolski proponujemy rozpocząć w miejscu zupełnie niezwykłym, tam gdzie ponoć mieszkają Anioły, a widoki na faliste wzgórza pokryte barwną mozaiką pól łąk i lasów od lat inspirują artystów, którzy chętnie właśnie w Lanckoronie poszukują natchnienia. Drewniana architektura miasta urzeka przecudną urodą i sielskim charakterem. Spacerując Alejką Cichych Szeptów i Alejką Zakochanych dotrzemy na Zamkowe wzgórze królujące nad miastem, gdzie obserwować można panoramę okolicy. Stąd już niedaleko na Kalwaryjskie Dróżki i do Klasztoru Ojców Bernardynów, obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tu spacerując lub podziwiając okolicę z perspektywy rowerowego siodełka można nie tylko fantastycznie wypocząć ale także naładować duchowe akumulatory.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Dalej na trasie - Dolina Karpia, znana powszechnie z okolicznych parków rozrywki, da się poznać z zupełnie innej strony jeśli tylko wsiądziemy do kajaka albo na rower i odkryjemy krainę pól, łąk, stawów rybnych i meandrujących rzek, której krajobraz ukształtowała natura i praca ludzkich rąk. Bogactwo przyrodnicze, zbiorniki wodne, wiejski klimat, ścieżki piesze, trasy rowerowe, spływy kajakowe po Wiśle i Skawie, lasy i pagórki, to wszystko mieści się na zaledwie 310 km2. Dolina Karpia jest także ostoją ptaków o znaczeniu europejskim, chronionych na obszarze Natura 2000. Żyją tu gatunki flory i fauny zagrożone wyginięciem – na czele ze ślepowronem - symbolem regionu. Tu poczujemy klimat dawnego Księstwa Zatorskiego z jego bogatą kulturą i historią, która pozostawiła swój ślad na zamkach,  w okolicznych pałacach i kościołach. Zetkniemy się  też z wielowiekową tradycją hodowli karpia, a także poznamy inne wyjątkowe produkty lokalne. Na szlaku spotkamy lokalnych wytwórców, którzy podzielą się swoją pasją do pszczelarstwa, wikliniarstwa, ceramiki, malarstwa, kulinariów i zaproszą do wyjątkowego muzeum – Ekomuzeum Doliny Karpia.

Widok z lotu ptaka na Dolinę Karpia

Zachodnie krańce Małopolski to także krajobraz industrialny, który na pierwszy rzut oka może nie mieć wiele wspólnego z ekoturystyką. Jednak fascynujące dziedzictwo przemysłowe – fabryki zamieniane w muzea i ośrodki kultury, kolej cesarza Ferdynanda oraz dzielnice robotnicze projektowane zgodnie z koncepcją miasta – ogrodu, czynią te okolice wyjątkowymi. Warto zatrzymać się choćby na chwilę w otoczonych zielenią historycznych miastach. Każdego ekoturystę zachwyci z pewnością Stare Miasto w Oświęcimiu z zamkiem piastowskim, średniowieczny Rynek w Kętach strzeżony przez św. Jana Kantego oraz Andrychów, który zachował klimat galicyjskiego miasteczka.

Rynek w Kętach

Jeśli odwiedziny w krainie wygasłych wulkanów,  poznanie historii tajemniczych zamków, strzegących starych traktów handlowych z Krakowa na Śląsk, czy podróż koleją drezynową brzmią jak podróżnicze wyzwanie, trzeba koniecznie odwiedzić Zamek Tenczyn w Rudnie i Zamek Lipowiec z wyjątkowym Nadwiślańskim Parkiem Etnograficznym oraz wybrać się na przejażdżkę drezyną rowerową. W Regulicach miejscowi pasjonaci stworzyli niesamowitą atrakcję ekoturystyczną – Lokalną Kolej Drezynową, napędzaną pracą własnych mięśni, prowadzącą po nieczynnej linii kolejowej nr 103 pośród lasów, pól, skał wapiennych i licznie bijących triasowych źródeł. Okolica usiana jest mnóstwem prawdziwych perełek geologicznych, a otaczające krajobrazy pokazują harmonijną symbiozę człowieka z przyrodą.

Zamek Lipowiec

Wyjątkowym widokiem skalistych dolin, rozległych lasów i wapiennych ostańców przyciąga Jura Krakowsko Częstochowska, tym bardziej, że jej wybijające się z zieleni wzgórza wieńczą średniowieczne warownie Szlaku Orlich Gniazd. Przez stulecia miały chronić szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim przez co region stał się kolebką polskiej kultury.

Zamek Rabsztyn

Jura to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku – wycieczek pieszych, rowerowych i wspinaczki po wapiennych skałach. Na szlaku nie można pominąć „srebrnego miasta” - Olkusza, kolebki polskiego górnictwa srebra i ołowiu o początkach sięgających XIII w. Koniecznie trzeba również odwiedzić Pustynię Błędowską  – największy w środkowej Europie obszar lotnych piasków, który powstał na skutek wycinki borów, głównie na potrzeby olkuskiego górnictwa.

Widok z lotu ptaka na Pustynię Błędowską

Małopolska Zachodnia to doskonała destynacja zarówno na krótką wycieczkę, weekendowy wypad, jak i dłuższy pobyt. Każdy znajdzie tam coś interesującego dla siebie.  Po więcej inspiracji podróżniczych w rytmie eko koniecznie sięgnij do ekoprzewodników po Małopolsce Zachodniej na: https://visitmalopolska.pl/w-rytmie-eko


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści