Back

Wyścig Tomasza Marczyńskiego w Niepołomicach

Wyścig Tomasza Marczyńskiego w Niepołomicach

Wyścig Tomasza Marczyńskiego w Niepołomicach
Przed nami jedna z ostatnich w tym sezonie okazji do prawdziwego, szosowego “pościgania się” w amatorskim peletonie. Warto więc zrobić to z odpowiednim przytupem, w szczególności że po Wyścigu by Tomasz Marczyński, który przegoni się 5 października przez Puszczę Niepołomicką, będzie można też poruszać nogą na wieczornej imprezie połączonej z losowanie cennych nagród, na którą zaproszeni są wszyscy startujący. Zapraszamy również tych którzy nie chcą się ścigać, bo szykuje się cały rowerowy dzień pod niepołomickim zamkiem, który oprócz startu/mety stanie się również areną wyścigu dla dzieciaków i targów rowerowych.

Aktualnie na profilu FB Małopolski trwa też konkurs, na którym można wygrać pakiety startowe na te zawody. Regulamim konkurs znajdziecie pod tym linkiem, a na imprezę zapraszamy jeszcze z innego powodu. Część trasy zostanie poprowadzona bowiem trasą VeloMetropolis (która jest też małopolskim odcinkiem trasy międzynarodowej trasy EuroVelo4) oraz trasy VeloRaba. 

5 października br. okolice Niepołomic zapełnią się kolarzami tak jak poprzedniej jesieni, bo to już druga edycja rowerowego "Wyścigu by Tomasz Marczyński". Poprzednia zgromadziła w ubiegłym roku prawie pół tysiąca startujących. Podobny limit liczby uczestników został ustalony i w tegorocznej edycji, tak żeby wszyscy mogli bezpiecznie powalczyć na leśnych trasach. Okolice Puszczy Niepołomickiej od lat były miejscem przyciągającym  rowerzystów wszelakich odmian kolarstwa, a za sprawą oddanych na przestrzeni ostatniego roku nowych odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloRaba czy EuroVelo4 stały się już małą "Mekką kolarską", w szczególności dla tych którzy cenią sobie płaskie i dobrze przygotowane trasy. W Małopolsce to w zasadzie jeden z niewielu tak rozległych nizinnych obszarów, stąd słuszna była koncepcja utworzenie tu tak gęstej sieci tras i szlaków rowerowych o różnej nawierzchni. Zawody zostaną rozegrane na trasie o długości 37,5 km, w pełni wyłączonej z ruchu. Zawodnicy jadący na dłuższy dystans (112 km) pokonają ją cztery razy. Na trasie oprócz gładkich asfaltów "Żubrostardy" i Drogi Królewskiej, znajdą się również fragmenty poprowadzone idealnymi szutrami rodem ze Strade Bianche. Na trasie Wyścigu długiego dystansu usytuowane zostaną specjalne odcinki, na których na ostatniej pętli toczyć się będzie dodatkowa rywalizacja na podstawie pomiaru czasu. Odcinki te będą oznakowane w miejscu rozpoczęcia pomiaru czasu i zakończenia pomiaru czasu. 15 złotych z każdej opłaty startowej, zostanie przekazane na pomoc w rehabilitacji kolarskiego mistrza świata Ryszarda Szurkowskiego.

Wyścig kierowany jest głównie do amatorów kolarstwa, ale atrakcje znajdą tu zarówno dzieci jak i dorośli, bo oprócz sportowych emocje zadbano też o dobrą zabawę. Planowane jest stworzenie specjalnego miasteczka rowerowe dla dzieci, gdzie będzie można odbyć kurs na kartę rowerową, czy też przejechać specjalny tor przeszkód z nagrodami. Prowadzona będzie też edukacja z zakresu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy oraz konsultacje dla dzieci i rodziców z zakresu kolarstwa. Spotkać będziecie się też mogli z Tomaszem Marczyńskim, który jest ambasadorem wyścigu i głównym sprawcą tego zamieszania. Gdyby komuś nie obiło się to nazwisko o uszy, to Tomasz Marczyński jest zawodowym kolarz z Krakowa, który startuje na najważniejszych europejskich tourach i aktywnie reprezentuje i wspiera rowerową Małopolskę. 

Niepołomicka Puszcza od lat jest miejscem, w którym trenuje Marczyński. To siódmy co do wielkości kompleks leśny w Polsce, rozciągający się na powierzchni 12 tysięcy hektarów i znajduje się tam wiele znakomitych szlaków do uprawiania kolarstwa i dlatego zawodnik chce pokazać innymi pasjonatom dwóch kółek swoje ulubione trasy.Impreza doceniona została przez lokalną społeczność otrzymując tytuł najlepszego wydarzenia sportowego roku w gminie Niepołomice. 

Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie. 

Program zawodów Wyścig
5 października 2019 (sobota)

8:00 – 10:30 odbiór numerów, pakietów startowych i zapisy w biurze zawodów (ul. Zamkowa 2, Niepołomice)

10:30 otwarcie sektorów startowych i wejście do sektorów 

11:11 start honorowy i przejazd zwartą kolumną do startu ostrego mieszczącego się za skrzyżowaniem ulic Grzybowej i Droga Królewska w Niepołomicach
około 11:20 start dystansu długiego (z zatrzymania)
około 11:30 start dystansu krótkiego (z zatrzymania)

15:30 zamknięcie trasy wyścigu
16:00 rozpoczęcie dekoracji na poszczególnych dystansach i w poszczególnych kategoriach.


Szczegółowe informację dostępne na stronie http://wyscig.cc/