Back

W Starym Sączu szykują się nowe atrakcje przy Velo Dunajec

W Starym Sączu szykują się nowe atrakcje przy Velo Dunajec

Stawy w Starym Sączu
Szykują się nam dwie nowe atrakcje zaraz przy VeloDunajec w Starym Sączu. Pierwsza to aquapark, który intensywnie buduje się obok starosądeckich Stawów, a druga to nowa ścieżka w koronach drzew jaka za około 1,5 roku wyrośnie na Górze Miejskiej.

Projekt budowy kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego na Stawach oprócz części basenowej (SPA i zewnętrzny aqua park) zakłada również budowę kortów tenisowych, boiska do piłki plażowej, restauracji, zadaszonej sceny oraz plaży z molo na całej linii brzegowej. Dodatkowo powstanie tu specjalna strefa z całorocznymi domkami oraz polem dla samochodów kempingowych. Budowa intensywnie postępuje do przodu, co chyba zauważył każdy kto jechał tędy po VeloDunajec. Pod koniec listopada br. otwarta ma zostać restauracja oraz strefa SPA. Natomiast z zewnętrznego aquaparku oraz domków będzie można skorzystać już w przyszłym sezonie letnim. 

Nowa inwestycja prowadzona przez firmy REMAR będzie poszerzeniem dotychczasowych atrakcji jakie funkcjonują w otoczeniu Zespołu Rekreacyjnego Park Wodny "Stawy" i wydłuży również sezon jego funkcjonowania (obecnie od 1-go maja do 15-go września). Koszt inwestycji to 7,3 mln zł, z dofinansowaniem z funduszy europejskich w wysokości 3,3 mln zł. 
 Budowa parku wodnego w Starym Sączu na Stawach


Drugą z inwestycji dla której warto będzie przemyśleć zjechanie z Velo Dunajec i odpoczynek w Starym Sącz, będzie ścieżka w koronach drzew jak powstanie do końca 2020 r.  na Miejskiej Górze. Umowa na jej budowę została podpisana miesiąc temu, a parę dni wcześniej na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Starego Sącza radni zdecydowali o przesunięciu w budżecie ponad 1,2 mln złotych na tę inwestycję. Ten wspólny projekt Starego Sącza i Lewoczy jest współfinansowany (ok. 1 mln EUR) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interrreg V-A Polska Słowacja 2014 – 2020. Partner słowacki zagospodaruje w jego ramach turystycznie stawy w Lewockiej Dolinie. 

Ścieżka o długości ok. 220 m ma zaczynać się na szczycie Miejskiej Góry i wyposażona będzie w hamaki, mostki oraz fragment szklanej podłogi tuż przed jej zakończeniem oraz pomost widokowy na Stary Sącz, wyniesiony 18 metrów nad poziom gruntu. Całość będzie ciekawym zwieńczeniem ścieżek pieszo-rowerowych jakie powstały tu w ramach Centrum Aktywnego Wypoczynku na Miejskiej Górze (zwanej też Górą Parkową).

Taras widokowy na Górze Miejskiej w Starym Sączu

Oprócz wybudowania tu jednego z najbardziej stromych ciągów pieszo-rowerowy w Polsce (o nawierzchni betonowej, od ulicy Żwirki i Wigury), przygotowano tu również dwie, szutrowe pętle po lesie, taras widokowy oraz miejsce odpoczynku. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko wybudowania tu 2-3 linii singletracków  i wykorzystanie istniejących szutrówek jako dojazdówek do nich. Było to wtedy miejsce kompletne, do wykorzystania przez biegaczy, kolarzy górskich  i spragnionych widoków turystów. Podrzucamy gminie jako pomysł do wykorzystania, a patrząc na sukcesy podobnych projektów na single w tegorocznych budżetach obywatelskich (Tarnów, Gorlice), to zasiewamy tą też myśl mieszkańcom :-)

Mapa VeloDunajec jak zwykle na bit.ly/mapVD, natomiast tu znajdziecie mapę ciekawych szlaków wokół Starego Sącza prowadzoną przez UG Stary Sącz http://bit.ly/trasyStarySacz