Back

Projekty rowerowe w budżetach obywatelskich małopolskich miast

Projekty rowerowe w budżetach obywatelskich małopolskich miast

Projekty rowerowe w Budżetach Obywatelskich małopolskich miast
Przed nami ostatnie dni głosowania w BO Małopolska, czyli wojewódzkiego budżetu obywatelskiego, na który głosować może każdy mieszkaniec naszego regionu. Dodatkowo w kilku małopolskich miastach rozpoczęły się (lub nastąpi to lada moment) głosowania w ramach miejskich budżetów obywatelskich. Poniżej mała ściągawka jakie “rowerowe” projekty pojawiły się w Krakowie, Gorlicach, Nowym Sączu i Nowym Targu.

Na wstępie przypomnienie, że głosowanie w tegorocznej edycji BO Małopolska trwa do 30 września br., więc jeśli ktoś jeszcze nie oddał swojego głosu, to przypominamy ten artykuł i odsyłam na www.bo.malopolska.pl

A co słychać w miejskich BO?

Kraków

Głosowanie: 28.09– 07.10.2019 2019 r. 
Szczegóły: www.budzet.krakow.pl

Zaczniemy od Krakowa, gdzie w już szóstej edycji budżetu partycypacyjnego pojawiło się najwięcej “rowerowych” pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Głosowanie rozpocznie się 28 września potrwa do 7 października br. i będzie wyjątkowe pod wieloma względami. W tym roku głos na swoje sześć ulubionych projektów  (z 118  projektów ogólnomiejskich i 439  projektów dzielnicowych) będzie mógł oddać każdy mieszkaniec Krakowa bez względu na wiek, a dodatkowo każdy głosujący weźmie automatycznie udział w  loterii promocyjnej w której rozlosowane zostanie 100 sztuk tabletów. Więcej informacji na , a poniżej lista najbardziej “rowerowych” projektów. (w nawiasach ich numery)

Projekty ogólnomiejskie

 • (7) Młynówka Królewska - najdłuższy park w Polsce!,czyli budowę ścieżka wzdłuż naturalnego koryta Młynówki Królewskiej o nawierzchni przystosowanej dla rowerów i wózków, budowa nowej drogi rowerowej przy ul. Zarzecze oraz placu zabaw przy ul. Grottgera 
 • (36) Samoobsługowa stacja naprawy rowerów, czyli montaż taki stacji przy przy ul. Dworcowej w rejonie stacji Wavelo 132 Dworcowa oraz w rejonie stacji Wavelo 096 św. Wawrzyńca 
 • (37) PITNIK MIEJSKI DLA KAŻDEGO PRZY AL. FOCHA. zakłada montaż poidełka miejskiego z wodą pitną w pobliżu błoń przy al. Focha.
 • (38) POŁĄCZMY ZALEW NOWOHUCKI Z DWORKIEM JANA MATEJKI, czyli ugładzenie i przystosowanie do ruchu rowerowego obecnej śluzy betonowej, po której trzeba przenosić rowery
 • (68) JASNE, że Bulwary! – piękne i bezpieczne Bulwary nad Wisłą, czyli instalacja oświetlenia wraz z  rewitalizacją ciągów pieszych i rowerowych  od Mostu Kotlarskiego do Stopnia Wodnego „Dąbie” (Wiślana Trasa Rowerowa).
 • (103) Centrum Sportów Miejskich, czyli budowa m.in. boisk do bikepolo oraz skate parku, pumptruck’a, toru do jazdy szosowej/rolek oraz mini tor do downhillu. Wszystko pod nieużytkowanymi w tym momencie terenami  pod estakadą ulicy Turowicza. 
 • (112) Darmowe picie na Bulwarach!, czyli montaż 2 fontann wody pitnej na Bulwarach wiślanych 
 • (128) Orzeźwienie, czyli więcej poidełek - projekt zakładający instalację 20 poidełek w parkach Krakowa w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej.
 • (133) Gdy się beton leje, to się radny śmieje, czyli projekt zaspoinowania ubytków pomiędzy kostkami granitowymi na Starym Mieście (Plac Wszystkich Świętych, Rynek Główny i innych miejsc na terenie Starego Miasta)
 • (151): Napraw i jedź!, czyli montaż 72 nowych stacji napraw rowerów na terenie wszystkich dzielnic Krakowa
 • (212) Park Kleparski dla aktywnych! Przywrócenie parkowi funkcji rekreacyjnej oraz zwiększenie jego atrakcyjności m.in. poprzez wymiana nawierzchni ścieżek parkowych, stworzenie dogodnej sieci wejść do parku, utworzenie ścieżki parkowej i ścieżki rowerowej wzdłuż estakady tramwajowej po obu stronach torowiska, które połączą ulicę Prądnicką wraz z istniejącą już ścieżką rowerową od ulicy Kamiennej w kierunku Politechniki Krakowskiej / Dworca Głównego (pozwoli to na szybkie skomunikowanie osiedla Żabiniec z centrum miasta). Dodatkowo projekt zakłada montaż nowych urządzeń małej architektury: ławek, stolików piknikowych i stojaków rowerowych oraz siłowni zewnętrznej i placu zabaw 
 • (218) Łączymy Parki Krakowa - ścieżki i ułatwienia dla rowerzystów, kontynuacja projektu z lat ubiegłych który ma na celu stworzenie połączenia rowerowego między Starym Miastem, Zwierzyńcem, Krowodrzą, Bronowicami, Prądnikiem Białym (z możliwością kontynuacji do Zielonek i Ojcowa)


Projekty dzielnicowe
(DZIELNICA II NR 41) Rowerem po Grzegórzkach - kurs miejskiej jazdy na rowerze
W ramach projektu doświadczeni instruktorzy będą uczyli chętnych (120 osób) bezpiecznego i przepisowego poruszania się po Grzegórzkach na rowerze przedstawiając zasady jazdy m.in. w ruchu ogólnym, po ulicach z torowiskiem czy korzystania z kontrapasów i śluz rowerowych

(DZIELNICA II NR 42)"Rondzianka" - poidełko z wodą pitną na rondzie Mogilskim
W ramach projektu zostanie zainstalowane na dolnej płycie ronda Mogilskiego poidełko z wodą pitną dostępne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

(DZIELNICA III NR 22) Źródełko wody na placu zabaw
Projekt zakłada montaż poidełek (źródełek) z wodą pitną, podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej,  na terenie lub w bezpośrednim sąsiedztwie dużych placów zabaw na Prądniku Czerwonym

(DZIELNICA IV NR 32) Skatepark w Parku Krowoderskim
Modernizacja istniejący obiektów na placu i montaż nowych przeszkód dla osób jeżdżących na hulajnogach, deskorolkach, czy rowerach bmx.

(DZIELNICA V NR 16) Znaki drogowe dla dzieci w parku Św. Wincentego a'Paolo
Montaż najważniejszych znaków drogowych dla dzieci jeżdżących na rowerach, hulajnogach, rolkach w celach edukacyjnych w parku Św. Wincentego a''Paulo.

(DZIELNICA VI NR 16) Dolina Rudawy dla pieszych i rowerzystów!
Budowa bezpiecznego wyniesionego przejścia dla pieszych przez ul. Na Błonie w ciągu Młynówki Królewskiej prowadzącym do doliny Rudawy

(DZIELNICA VII NR 11) Budowa mini skateparku przy ul. Jodłowej
Projekt obejmuje wydzielenie placu o powierzchni 25x10m i urządzenie w tej przestrzeni miniskateparku

(DZIELNICA VIII NR 12) SkatePark Pychowice
Budowa skateparku w parku na dz. nr 351/4 obr. 7 Podgórze przy ul. Zakrzowieckiej

(DZIELNICA VIII NR 18) Wyskocz na rower
Budowa tzw. North Shore, czyli drewnianych lub stalowych kładek służące do zwiększania technicznej trudności ekstremalnych tras rowerowych. Lokalizacjia: przy wierzy ciśnień obok boiska sportowego. 

(DZIELNICA X NR 9) Wiaty na rowery i hulajnogi przy szkołach w Dzielnicy X
Zaprojektowanie i wykonanie wiat na rowerowy i hulajnogi przy placówkach edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Dzielnicy X.

(DZIELNICA XI NR 26) Wiata rowerowa na terenie szkoły podstawowej nr 27
Zaprojektowanie i wykonanie wiat na rowerowy i hulajnogi przy SP nr 27

(DZIELNICA XII NR 24) Skatepark w Nowym Bieżanowie
Budowa skateparku między przedszkolem 176 a blokiem przy ulicy Aleksandry 21, prz boiskach do koszykówki.

(DZIELNICA XIII NR 1)
Przywrócenie przejścia dla pieszych (z przejazdem dla rowerów) przez ul Lipską na wysokości skrzyżowania z ul Węglarską

(DZIELNICA XIV NR 4) Ścieżka rowerowa na wjeździe w ul. Medweckiego od zachodu
Budowa fragmentu ścieżki rowerowej pomiędzy wjazdem i wyjazdem z ul. Mieczysława Medweckiego w ul. Izydora Stella-Sawickiego

(DZIELNICA XIV NR 24) Samoobsługowa Stacja Naprawy Rowerów
Stworzenie samoobsługowej stacji naprawy rowerów w pobliżu miasteczka rowerowego u zbiegu ulic Marii Dąbrowskiej i Mieczysława Medweckiego.

(DZIELNICA XIV NR 18) Bezpieczna ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Medweckiego
Odsunięcie ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Medweckiego za przystanki komunikacji miejskiej oraz wydłużenie ścieżki do Stella-Sawickiego.

(DZIELNICA XV NR 32) Pitniki wody na Plantach Mistrzejowickich
Montaż minimum 3 pitników wody na plantach Mistrzejowickich. 

(DZIELNICA XVII NR 26) Budowa pochylni, zjazdu do Parku Zielony Jar
Poprawa dojazd rowerem / wózkiem do Parku Zielony Jar od strony ul. Architektów poprzez budowę pochylni.

(DZIELNICA XVIII NR 66) Przedłużenie ścieżki rowerowej od Szkoły Muzycznej wzdłuż os. Centrum E

(DZIELNICA XVIII NR 35) Bezpiecznie do Lidla
Wymiana płyt chodnikowych na nowe, wraz z remontem ścieżki rowerowej w ul. Kocmyrzowskiej (odcinek od ul. Obrońców Krzyża do ul. Bulwarowej) po stronie os. Krakowiaków

(DZIELNICA XVIII NR 83) Park rowerowo-hulajnogowy w parku przy NCKu
Projekt i budowa miasteczka rowerowego, na którym dzieci mogłyby się uczyć jazdy zgodnie z przepisami .


Nowy Sącz 

Głosowanie: 1 – 8 października 2019 r. 
Szczegóły: www.bo.nowysacz.pl

Rowerowe projekty:

 • Samoobsługowa stacja naprawy rowerów  Stare Miasto, Wojska Polskiego, Przetakówka, os. Millenium, os. Wólki
 • "Nowosądeckie centrum aktywnego wypoczynku"- miejsce do rekreacji i wypoczynku w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki EuroVelo (przy ul. Ogrodowej)

Gorlice

Głosowanie: 20.09– 04.10.2019 2019 r. 
Szczegóły: www.gorlice.budzet-obywatelski.org

Rowerowy projekt jest w zasadzie tylko jeden i zakłada budowę ścieżki rowerowej typu singletrack i zręcznościowej ścieżki rowerowej na Górze Cmentarnej

 

Nowy Targ

Głosowanie: 11.09 – 02.10.2019 2019 r. 
Szczegóły: www.obywatelski.nowytarg.pl

Tu głosować można m.in. Nowotarski rower miejski, czyli uruchomienie systemu wypożyczalni rowerów miejskich (na razie 30 rowerów, wyznaczenie 8 stacji wypożyczeń)