Back

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019 w Małopolsce

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019 w Małopolsce

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Jak co roku, w dniach 16-22 września w Europie odbędzie się Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), czyli #MobilityWeek. W tym roku głównym hasłem kampani jest hasło  „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy – chodźmy razem!” , a w wielu małopolskich miastach nie zabraknie w tych dniach ciekawych, rowerowych akcentów.

Czekać nas będą m.in. rowerowe rajdy, przewozy pociągami za złotówkę / darmowa komunikacjaca oraz wydarzenia przypominające nam, że aktywne  wykorzystanie środków transportu indywidualnego (czyli jednym słowem na piechotkę lub rowerem), są jednym z najlepszych sposobów na ograniczanie swojego personalnego śladu węglowego i "plusem dodatnim" dla własnego zdrowia i samopoczucia.

Już od  roku 2002 r. ETZT dąży do poprawy zdrowia publicznego i jakości życia poprzez promowanie czystej mobilności i zrównoważonego transportu miejskiego. Kampania daje ludziom szansę poznania roli ulic miasta i eksperymentowania z praktycznymi rozwiązaniami, które pozwolą stawić czoła miejskim wyzwaniom, takim jak zanieczyszczenie powietrza. Pełną listę uczestników znajdziecie na mobilityweek.eu, natomiast poniżej lista najciekawszych "rowerowych akcji" zaplanowanych w Małopolsce. 

Koleje Małopolskie / Przewozy Regionalne /Autobusowe Linie Dowozowe
Z okazji "Dnia bez Samochodu" (22 września 2019 r.) będzie można kupić specjalny biletu za 1 zł na nielimitowane podróże transportem zbiorowym organizowanym przez Województwo Małopolskie i uprawniającym również do przewozu roweru w ramach ww. biletu.

PKP Intercity 
Od 16 do 22 września 2019 roku w pociągach tego przewoźnika będzie można przewieźć rowery za symboliczną złotówkę.  

 
Chrzanów
Przez cały tydzień będzie można oglądać wystawę o tematyce rowerowej / ekologicznej, natomiast w dniach 17.09 odbędzie sie uliczny raut zrównoważony (zabawy edukacyjne, warsztaty, wystawy, animacje, cargo rowery), a 22.09:

 • VII Rajd Chrzanowskich Cyklistów;
 • Piknik edukacyjny BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH (na zakończenie rajdu);
 • Bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej (ZKKM CHRZANÓW) za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Czernichów
22 września 2019 r odbędzie się rodzinny piknik rowerowy "Czyste powietrze - wspólna sprawa" na który uczestnicy mają dotrzeć: rowerem, na piechotę, biegiem, na hulajnodze, na rolkach itp. Droga do Urzędu Gminy zostanie zamknięta, wpuszczane będą tylko osoby, które przybędą w wyżej wymieniony sposób. Podczas pikniku zorganizowane będzie wiele atrakcji dla dzieci: dmuchańce, szkółka rowerowa, zabawy.

Kraków

16.09
Projekt STARS – Rowerem do szkoły – konferencja, inauguracja 7 roku realizacji projektu – przeznaczona dla przedstawicieli krakowskich szkół podstawowych biorących udział w projekcie.

17-18 .09
EVENT „Jestem EKO w Krakowie – CHODŹ Z NAMI! - Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”, w tym:

 • Sprawny rowerzysta to bezpieczny rowerzysta - stoisko serwisowe z możliwością bezpłatnego wykonania szybkich prostych napraw (wymiana opony, regulacja hamulców, drobne serwisy rowerowe).
 • Bezpieczny pieszy to zdrowy pieszy – stanowisko medyczne (pokaz udzielania pierwszej pomocy, badania spirometryczne, możliwość zmierzenia ciśnienia).
 • RAZEM W RUCHU! – stoisko informacyjne.
 • promocja ruchu pieszego, rowerowego i komunikacji miejskiej.

19.09

 • NOWOHUCKI PRZEJAZD ROWEROWY z okazji 70-lecia Nowej Huty.
 • 10.00-15.00, Krakowski Piknik BRD podczas którego będzie można skorzystać z szeregu atrakcji takich jak symulatory dachowania, miasteczko rowerowe, pokazy sprzętu specjalistycznego.

22.09

 • Bezpłatne przejazdy linami komunikacji miejskiej podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu.
 • Edukacyjne wycieczki rowerowe, czyli jak bezpiecznie i przyjemnie podróżować na rowerze po Krakowie
 • Przejazd Rowerowy Trasa: Park Dębnicki – Nowaczyńskiego – Monte Cassino – Konopnickiej – Kamieńskiego – Wielicka – Limanowskiego – Na Zjeździe – Podgórska – Kotlarska – Aleja Pokoju – Tauron Arena

Kłaj
22.09 nastąpi zamkniecie dla ruchu samochodowego drogi "szkolnej", po której .będzie można się po niej poruszac tylko pieszo lub na rowerze. W ten dzień organizowany będzie też wspólny rajd rowerowy z uczestnikami ETZT z Niepołomic o godz. 11.00 w puszczy przy pomniku ofiar 1939 r.


Niepołomice
Przez cały tydzień będzie trwał konkurs konkurs plastyczny w szkołach i przedszkolach pn. "Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy" oraz spotkania uczniów w szkołach z udziałem policjantów oraz wspólne przejazd uczniów ulicami miasta w asyście policyjnego patrolu rowerowego. W weekend 21-22.09 na Rynku będzie działał nieodpłatny serwis rowerowy, stoiska wystawowe z rowerami i hulajnogami.
 
22.09 odbędzie się  Rodzinny Rajd Rowerowy z TKKF Wiarus, czyli przejazd do Puszczy Niepołomickiegj na spotkanie integracyjne z mieszkańcami z sąsiedniej Gminy Kłaj.Dodatkowo odbędą się konkursy sprawnościowe z nagrodami na elektrycznych hulajnogach i rowerach, geocaching- gra terenowa.oraz specjalne warsztaty dla dzieci pt. „HOP na ROWER” 

Rzepiennik Strzyżewski  
16 oraz 18.09 odbędą się prelekcje oraz quizy ekologiczne poruszające temat niskiej emisji oraz nauka bezpiecznej jazdy rowerem dla dzieci.

Świątniki Górne
21.09 na terenie Parkingu „Park & Ride” przy Urzędzie Miasta i Gminy w Świątnikach Górnych (ul. Bruchnalskiego 36) będą zorganizowane 3 strefy (EKO, ZDROWIA i TRANSPORTU). W ramach tej ostatniej będzie działać m.in.

 • Miasteczko ruchu rowerowego –naucz siebie lub swoje dziecko bezpiecznej jazdy na rowerze;
 • Serwis rowerowy –skorzystaj z drobnych napraw i doradztwa związanego ze sposobem użytkowania rowerów;
 • Blender Bike –przygotuj pyszny i zdrowy koktajl/sok za pomocą siły własnych mięśni.

Skawina
W dniu 21.09 ulicami miasta przejedzie Skawińska Rowerowa Masa Krytyczna, a na Rynku zorganizowane będą gry i konkursy oraz prezentacje urządzeń transportu osobistego.

Wadowice
W dniach 17 oraz 20.09 odbędzie sie Anty smogowy Rajd Rowerowy dla uczniów szkół podstawowych.