Back

Wiślana Trasa Rowerowa - WTR

Wiślana Trasa Rowerowa - WTR

Piękna wiosenna pogoda, dziecko z opiekunem jedzie po ścieżce rowerowej.
Małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej jest już w dużej mierze ukończony. Gotowych jest 210 z zaplanowanych 232 km. ścieżki o europejskim standardzie EuroVelo. Cała trasa wzdłuż brzegów Wisły docelowo będzie miała 1200 km. Jak do tej pory, do dyspozycji rowerzystów zostały oddane fragmenty na terenie trzech województw: śląskim, małopolskim i pomorskim. Na faktyczne połączenie gór z morzem turyści rowerowi będą musieli jeszcze poczekać ale nie zmienia to faktu, że gotowe odcinki WTR są  jedną z najpopularniejszych tras rowerowych w Polsce.
logo Wiślanej Trasy Rowerowej

Długość – 230 km (częściowo wspólnie z VeloMetropolis/EuroVelo 4 i VeloNatura/EuroVelo 11)

Start – Jawiszowice (granica z województwem śląskim)

Meta – Szczucin (granica z województwem świętokrzyskim)

Propozycja przejazdu po małopolskim odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej 

Propozycja przejazdu po małopolskim odcinku uwzględniająca objazdy / pobierz plik GPX / zobacz ślad GPS

Ślad GPS objeżdża po zwykłych drogach (z możliwym intensywnym ruchem samochodowym) odcinki, które dopiero są planowane do budowy (6 km, Brzegi-Grabie). Na trasie jest jeden krótkie ale stromy podjazd (Kamień). Jest też parę odcinków szutrowo-gruntowych oraz parę problematycznych punktów na terenie Krakowa (uwaga! na terenie miasta nie ma jeszcze oznakowań WTR).

Wszelkie utrudnienia nanoszone są systematycznie na poniższą mapę.

Jak dostać się na Wiślaną Trasę Rowerową?

Po pierwsze, można kontynuować podróż z woj. śląskiego. Od samych źródeł WTR, czyli od dworca PKP Wisła Uzdrowisko po przejechaniu 80 km. we wsi Dankowice opuszcza się Śląsk i kontynuuje jazdę już w Małopolsce - od Jawiszowic aż do Szczucina.

Z Dworca Głównego w Krakowie - bezpośrednio z peronów na ścieżkę rowerową.

Na tyłach peronów dworca kolejowego znajduje się tunel kolejowy ze ścieżką rowerową, którą można dojechać do WTR. Należy kierować się w stronę Ronda Mogilskiego, następnie Ronda Grzegórzeckiego i zjechać na trasę nad Wisłą. 

Rowerzysta jedzie po ścieżce rowerowej wzdłuż rzeki

Pociągiem
Stacje kolejowe, przy których poprowadzona jest Wiślana Trasa Rowerowa: Brzeszcze-Jawiszowice ; Oświęcim ; Kraków ; Węgrzce Wielkie, Staniątki. Regulamin przewozu rowerów dostępny jest na stronach przewoźników Polregio oraz Kolei Małopolskich, warto także pamiętać o Małopolskim Bilecie Rowerowym.

Samochodem
Miejsca gdzie można wygodnie przesiąść się na rower i wjechać na WTR:
Harmęże (przy kościele) ; Oświęcim ; Mętków (przy orliku) ; Jankowice (przy moście) ; Okleśna (przy boisku) ; Kamień (przy boisku) ; Łączany (przy elektrowni) ; Facimiech ; Tyniec ; Kraków ; Brzegi (przy Campus Misericordiae) ; Grabie (przy stadionie) ; Niepołomice ; Ispina ; Uście Solne (rynek) ; Kopacze Wielkie ; Wietrzychowice ; Siedliszowice ; Ujście Jezuickie (przy MOR) ; Szczucin

Atrakcje turystyczne na małopolskim odcinku WTR

Atrakcje dostępne bezpośrednio przy trasie:

Trasa rowerowa pomiędzy stawami, widok z lotu ptaka

Wycieczki rowerowe przy Wiślanej Trasie Rowerowej

Dodatkowo przy Wiślanej Trasie Rowerowej powstają lokalne szlaki rowerowe, co znacznie zwiększa pulę ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Gotowe wycieczki z podaną trasą rowerową oraz opisem atrakcji dostępnych na szlakach rowerowych odchodzących od WTR:

Warto także nadmienić, że jadąc po WTR od Jawiszowic do Woli Batorskiej jedzie się jednocześnie po europejskim szlaku VeloMetropolis/EuroVelo 4. Dlatego należy uważać na oznakowanie, aby pozostać na WTR w Woli Batorskiej należy ominąć zjazd z wału gdzie odbija VeloMetropolis/EuroVelo 4 i jechać dalej na północ w kierunku Szczucina. Natomiast w Wietrzychowicach można z WTR wjechać na VeloDunajec.

Ścieżka rowerowa przy stawie

Miejsca Obsługi Rowerzystów - MOR

Wiślana Trasa Rowerowa składa się z długich odcinków poprowadzonych poza terenami zabudowanymi w większości po wałach przeciwpowodziowych. MOR to punkty postojowe, przy których można odpocząć, schronić się przed deszczem lub wiatrem, skorzystać z sezonowych przenośnych toalet, a także dokonać drobnych napraw rowerowych przy pomocy stacjonarnych zestawów z narzędziami. Lista MOR na Wiślanej Trasie Rowerowej (wszystkie lokalizacje naniesione są na mapy): Brzeszcze ; Oświęcim ; Gromiec ; Rozkochów ; Łączany ; Niepołomice ; Ispina ; Kopacze Wielkie ; Ujście Jezuickie ; Pawłów ; Szczucin.

 

Profil wysokościowy trasy:
(profil wysokościowy z geoportalu MIIP)
WTR

 

Aktualne mapy Wiślanej Trasy Rowerowej w wersji PDF - wydanie z 2021 roku, do ściągnięcia i wydrukowania (format A4).

Poszczególne odcinki WTR: 8. Uście Jezuickie – Szczucin / 9. Uście Solne – Ujście Jezuickie / 10. Puszcza Niepołomicka / 11. Kraków / 12. Na zachód od Krakowa / 13. Zator i Dolina Karpia / 14. Oświęcim i okolice 

Mapa na Geoportalu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (MIIP)

Aplikacja "Rowerowa Małopolska" - nawigacja rowerowa oraz planer podróży

Aplikacja mapowa wyznaczy trasę rowerową w trzech dostępnych trybach: turystycznym, miejskim i terenowym. Zawiera bazę tras w postaci propozycji wycieczek rowerowych, wycieczek ekoturystycznych, głównych szlaków rowerowych oraz sieci tras VeloMałopolska - pobierz tutaj
Rowerowa Małopolska ma także postać planera mapowego obsługiwanego przez przeglądarkę internetową - rowerowamalopolska.pl

Zapraszamy do obejrzenia relacji z przejazdu.
WTR zachód oraz WTR wschód.

 


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>