Gdzie na weekend w Małopolsce? W barwny świat tajemnic miasteczek oraz mrok podziemi!

Skała w kształcie twarzy z profilu.
Już niedługo będziemy cieszyć się kolejnym weekendem! Parę dni wolnego to idealna okazja, aby ruszyć w teren, bo dni są coraz dłuższe, a świat w wiosenno-letniej odsłonie coraz piękniejszy! Zastanawiacie się, gdzie tym się wybrać? Coś fajnego Wam podpowiemy! Małopolska skrywa tak wiele fascynujących miejsc i obfituje w tak dużo atrakcji, że każdy poszukiwacz niebanalnych wrażeń znajdzie coś dla siebie. Przed nami parę dni wolnego, zatem łapcie 4 nietypowe, ale za to bardzo interesujące atrakcje, które mogą zrobić Wam super weekend!

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – moc atrakcji

Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody położony w pobliżu Ciężkowic. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią nieco dreszczyku emocji w podróżach. Rezerwat nie tylko urzeka unikatowym krajobrazem, ale jest owiany również nutą tajemnicy. Przez miejscowych uważany był (a być może nadal jest) za miejsce, w którym czają się złe moce. Znajdują się tu formacje skalne o nazwach takich jak „Ratusz", „Grunwald", „Czarownica" czy „Borsuk". Z każdą z nich wiąże się legenda, ale nie będziemy zdradzać Wam szczegółów, najlepiej, jeśli odkryjecie je sami!

„Skamieniałe Miasto” to największa atrakcja Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Do wyboru są 4 trasy o różnym stopniu trudności. Najkrótsza ma 2,5 km, a najdłuższa 4,5 km. Super pomysł na wypad z dziećmi, a także na wędrówki przyrodnicze. Nie można również zapomnieć o nieodległej ścieżce w koronach drzew, malowniczym Parku Zdrojowym oraz uroku samych Ciężkowic.

Kopalnia Soli w Bochni – w mroku tajemnic

Co powiecie na wizytę w najstarszej kopalni soli w Polsce? Kopalnia soli w Bochni to wielki skarb małopolskiej ziemi. W Bochni można zwiedzać podziemne korytarze i komory, a także skorzystać z fantastycznej atrakcji jaką jest przejazd podziemną kolejką.

Ale to nie wszystko! Kopalnia w Bochni jako jedyna w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami! Drewniane łodzie, które są zarejestrowane w Polskim Rejestrze Statków, pływają po zalanej solanką komorze. Wisienką na torcie niech będzie informacja, że można tutaj również przenocować! Czy potrzeba jeszcze dodatkowej zachęty?! Nas to bardzo przekonuje!

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu – podróż w czasie

Jeśli mielibyśmy wskazać jedno z najbardziej uroczych miejsc w regionie, to zdecydowanie wybralibyśmy Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Tutaj, jak nigdzie indziej, można cofnąć się w czasie i poczuć się jak na prowincji galicyjskiej przełomu XIX i XX wieku.

Znajdziecie tutaj zrekonstruowany budynek ratusza, aptekę, domy mieszkalne, remizę, pracownie rzemieślnicze, a także karczmę, gdzie możecie spróbować lokalnych specjałów kuchni grup etnicznych, dawniej zamieszkujących ten region. To cudowna podróż w czasie, przestrzeni oraz historii. Koniecznie znajdźcie czas na wizytę w tych gościnnych, galicyjskich progach.

Zalipie – najbardziej kolorowa wieś w Polsce

Niecałe 80 kilometrów na wschód od Krakowa znajduje się najbardziej kolorowe miejsce na mapie Polski. Miejsce, gdzie barwna sztuka ludowa zachwyca, a magia każe wracać, zanim się jeszcze wyjechało. Zalipie to wieś, która słynie z malowanych domów. Właściwie to nie tylko domy są tu kolorowe, a wszystko! Kwiatowe są psie budy, pomieszczenia gospodarcze, stare szopy, kościół, a także studnie. Centralnym punktem Zalipia jest Muzeum Felicji Curyłowej, które mieści się w domu jednej z najbardziej znanych malarek ludowych.

Felicja Curyłowa przez całe życie ozdabiała swoje domy kolorowymi motywami kwiatowymi, a jej prace stały się inspiracją dla wielu innych artystów. Muzeum prezentuje nie tylko jej prace, ale także narzędzia używane do tworzenia tych niezwykłych dzieł sztuki. Zalipie to piękny przykład tradycji kultywowanej przez lokalną społeczność, która swoje dziedzictwo przekazuje kolejnym pokoleniom. Jeśli szukacie miejsca pełnego kolorów, lokalnego folkloru, rzemiosła i sztuki, Zalipie z pewnością Was nie zawiedzie!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści