Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zimowe przygody w Muzeum Krakowa Ferie Zimowe 2025

Zimowe przygody w Muzeum Krakowa Ferie Zimowe 2025

Na rogu ulic czterokondygnacyjny budynek pałacu Krzysztofory w Krakowie. Na drugim piętrze pomiędzy oknami figura świętego. Po prawej drzewa, przed budynkiem ulica i plac na którym spaceruje dużo ludzi. Po lewej przylega drugi budynek. Niebo mocno zachmurzone.

Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 126192300
Data i godzina rozpoczęcia: sobota, 18 stycznia 2025 11:00
Data i godzina zakończenia: sobota, 1 lutego 2025 12:00
Organizator: Muzeum Krakowa
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
Dużymi krokami zbliżają się wyczekiwane przez dzieci i młodzież ferie zimowe. W Małopolsce potrwają one w tym roku w terminie od 18 stycznia do 1 lutego. Dla tych uczniów, którzy pozostaną w Krakowie, Muzea przygotowały liczne atrakcje, zabawy i warsztaty.

18 stycznia o godzinie 11.00 w Muzeum Podgórza odbędą się Karnawałowe szaleństwa modowe. Będzie można dowiedzieć się o modzie karnawałowej dawniej i dziś, a nawet wykonać samodzielnie karnawałowe nakrycie głowy.

20 stycznia o godzinie 10.00 w Aptece pod Orłem trzeba będzie się wykazać spostrzegawczością w znalezieniu miejsc wcześniejszej żydowskiej dzielnicy stworzonej przez Niemców w 1941 roku. Tytuł warsztatów brzmi: Gdzie zrobiono to zdjęcie? Krakowskie getto na fotografiach.

21 stycznia o godzinie 11.00 w Celestacie uczestnicy dowiedzą się jak budowano kiedyś fortyfikacje i ważniejsze średniowieczne budowle w Krakowie. Sami będą mogli z klocków zbudować średniowieczne miasto.

22 stycznia i 1 lutego o godzinie 10.00 w Starej Synagodze będzie można poczuć się jak Indiana Jones i poszukać skarbu jaki może kryć się w Synagodze.

22 stycznia i 1 lutego o godzinie 11.00 w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa uczestnicy warsztatów dowiedzą się o historii szopki bożonarodzeniowej i sami będą mogli wykonać kukiełkę z dostępnych na warsztatach materiałów.

23 i 31 stycznia o godzinie 9.00 w Rydlówce, miejscu narodzin najważniejszego polskiego dramatu, uczestnicy dowiedzą się jak kiedyś odbywały się zabawy, wesela i inne karnawałowe imprezy w miastach i na wsi.  Sami będą mieli okazję wykonać maskę karnawałową.

23 stycznia o godzinie 11.00 i 31 stycznia o godzinie 12.00 w Rynku Podziemnym będzie można dowiedzieć się więcej o tym, jak żyli ludzie w średniowieczu zimą. Jak się przyodziewali, ogrzewali , co jedli oraz jak obchodzili Święta Bożego Narodzenia i karnawału.

23 i 30 stycznia o godzinie 12.00 w Pałacu Krzysztofory, który prezentuje historię Krakowa od najdawniejszych czasów do obecnych, uczestnicy będą odgadywać zagadki przy poszczególnych ekspozycjach, dowiedzą się o legendarnych postaciach a na koniec wykonają samodzielnie lub przy pomocy rodziców legendarnego koguta.

24 stycznia o godzinie 9.00 i 31 stycznia o godzinie 10.00 w Thesaurus Cracoviensis, w magazynie zbiorów Muzeum Krakowa uczestnicy zobaczą na własne oczy artefakty służące ogrzewaniu wnętrz w dawnych czasach. Dowiedzą się również dlaczego budynki zabytkowe wolą zimową aurę niż letnią.

24 stycznia o godzinie 11.00 w Muzeum Nowej Huty będzie można zobaczyć różne sprzęty odtwarzające głos. Od starych gramofonów począwszy do współczesnych odbiorników. Ponadto organizator chce rozszerzyć wyobraźnię uczestników, którzy będą mogli na osi czasu narysować samodzielnie odbiorniki przyszłości.

24 stycznia o godzinie 12.00 w Kamienicy Hipolitów będzie można stworzyć własny kolaż, uwalniając wodze fantazji i swoją wizję artystyczną, inspirując się kolażami na wystawie Siłaczki.

25 i 29 stycznia o godzinie 13.00 w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie można poznać zwierzęce tropy oraz stworzyć unikatową ścieżkę tropów, malując na bawełnianej torbie przy pomocy matrycy i farb do tkanin.

27 i 28 stycznia o godzinie 10.00 w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się coś więcej na temat tańcujących herbatek. Czym były i dlaczego były przeznaczone dla najmłodszych.

30 stycznia o godzinie 11.00 w Muzeum Podgórza dzieci dowiedzą się więcej o tajemniczym Rękawkowym Święcie, które w obecnych czasach przyjęło formę festynu pod kopcem Kraka. Będzie można dowiedzieć się jak święto wyglądało kiedyś, skąd wzięła się nazwa i jak dawniej świętowano i bawiono się podczas Rękawki.

30 stycznia o godzinie 11.00 w Muzeum Nowej Huty odbędą się warsztaty emalierskie dla dzieci i dorosłych. Uzupełnimy wiedzę na temat powstawania i malowania emaliowanych naczyń i zobaczymy cały proces ich tworzenia. Ponadto będzie można stworzyć swój własny unikalny kubek z mas emalierskich. Przy okazji odwiedzin Muzeum zobaczymy na ekspozycji piękne zimowe zdjęcia.

Więcej na temat warsztatów można dowiedzieć się na stronie: Ferie w Muzeum Krakowa | Ferie Kraków 2025 - PIK.krakow.pl


Powiązane treści