Trasa 26: W poszukiwaniu przydrożnych kapliczek
Radłów, Borzęcin (12 km) Dołęga (20 km) Wał-Ruda (25,5 km) Zabawa (29,5 km) Radłów (34,4 km)
34,4 km, 3 h, trasa - łatwa
Profil wysokościowy trasy:
OPIS:
Trasa bardzo łatwa, całkowicie płaska – idealna na rekreacyjną wycieczkę. Prowadzi wśród pól, lasów i wiejskich zabudowań. Z centrum Radłowa, w którym możemy zwiedzić klasycystyczny pałac (1) i gotycki kościół (2), ruszamy drogą na Brzesko. Po 2 km, we wsi Brzeźnica, spotykamy niebieski szlak rowerowy, którym pojedziemy do Borzęcina. Już w lesie, za przydrożnym krzyżem odbijamy drogą szutrową w prawo, a po chwili w lewo. Jedziemy jeszcze 2 km przez las, a następnie wśród pól i luźnej zabudowy. W Borzęcinie podjeżdżamy pod zabytkowy kościół z XVII w. (3). Kierujemy się w prawo zamieniając niebieski szlak rowerowy na zielony i Szlak Bursztynowy. Jedziemy wzdłuż Uszwicy, mijając po drodze wiele przydrożnych, zabytkowych kapliczek (4) i starych, drewnianych zagród. W Rylowej przecinamy drogę wojewódzką nr 964 i podążamy do Dołęgi, w której można zwiedzić klasycystyczny dwór z 1845 r. (5). Trzymając się szlaków wracamy się nieco, i skręcamy w lewo skos. Wzdłuż zabudowań Dołęgi, a następnie przez las, już drogą szutrową, zmierzamy w kierunku wschodnim. Na skraju lasu skręcamy w prawo, mijamy pomnik poświęcony akcji „Trzeci Most” (6), a 400 m dalej - dom błogosławionej Karoliny Kózki (7). Jedziemy dalej prosto wzdłuż zabudowań wsi Wał-Ruda. Na skrzyżowaniu z drogą 964 skręcamy w lewo i 2 km dalej, w Zabawie, mijamy Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny (8). Podążamy dalej tą samą drogą, aż do wyraźnego zakrętu w lewo, przy którym stoi graniczny słup biskupi z 1450 r. Tutaj kierujemy się w prawo na zielony szlak rowerowy, którym powracamy do Radłowa.
ATRAKCJE NA TRASIE:
- Pałac w Radłowie (1) – wybudowany w stylu klasycystycznym w 1844 r. W 1915 r. został odnowiony po zniszczeniach, jakich doświadczył na początku I woj. światowej. Otoczony rozległym parkiem romantycznym.
- Kościół w Radłowie (2) – gotycki z elementami barokowymi i neogotyckimi. Został wzniesiony w XIV w., rozbudowany w XVII w. oraz w latach 1918-26 r. Wyposażenie wnętrza neogotyckie z lat 20. XX w.
- Kościół w Borzęcinie (3) – eklektyczny, wybudowany w 1854 r. W latach 1912-22 świątynia została gruntownie rozbudowana.
- Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w okolicach Borzęcina (4) – doskonale wpisane w krajobraz Powiśla urzekają niezwykłą starannością wykonania. Większość z nich postawił w 2. poł. XIX w. Jan Adeodat Martyński – znany kamieniarz z Borzęcina.
- Drewniany dwór w Dołędze (5) – przykład polskiej wiejskiej rezydencji szlacheckiej z XIX w. Wybudowany w 1845 r. i z niewielkimi zmianami zachował swą pierwotną formę. W czasie powstania styczniowego był schronieniem dla biorących w nim udział Polaków.
- Operacja “Trzeci Most” (6) – w nocy z 25 na 26.VII.1944 r. koło wsi Wał-Ruda wylądował i wystartował aliancki samolot. Wywiózł on z Polski do Anglii zdobyte przez polski wywiad cześci niemieckiej rakiety V-2.
- Dom bł. Karoliny Kózki (7) – rekonstrukcja domu, w którym mieszkała bł. K. Kózka. Zginęła w wieku 16 lat z rąk rosyjskiego żołnierza. W domu obejrzeć można pamiątki po bł. Karolinie.
- Sanktuarium w Zabawie (8) – murowany kościół z lat 20. XX w. Miejsce związane z kultem bł. Karoliny Kózkówny, która podczas I woj. św., w wieku 14 lat poniosła męczeńską śmierć.
Mapa trasy:
Pobierz trasę w formacie GPX