Trasa 23: W cieniu lipnickich palm
Bochnia, Kopaliny (4,5 km) Nowy Wiśnicz (8 km) Borówna (15 km) Lipnica Murowana (20 km) Pogwizdów (36 km) Bochnia (45 km)
45 km, 5 h, trudność - średnia
Profil wysokościowy trasy:
OPIS:
Proponujemy bogatą w zabytki i piękne panoramy wycieczkę rozpoczynającą się w Bochni, w której warto zwiedzić kopalnię soli (1) i bazylikę (2). Wyruszamy z rynku ul. Sądecką za niebieskim szlakiem turystycznym. Przejeżdżamy nad obwodnicą Bochni, i po krótkim zjeździe w Kurowie wyjeżdżamy na Koci Zamek. Skręcamy w prawo ul. Bujaka opuszczając szlak. Na szosie 965 udajemy się w lewo, by po chwili w Kopalinach obok hotelu ponownie w lewo zjechać z drogi wojewódzkiej na niebieski szlak, który doprowadza nas pod zamek w Nowym Wiśniczu (3). Również w centrum znajduje się kilka cennych zabytków, które warto zwiedzić, w tym XIX-wieczny dworek „Koryznówka” (4) oraz kościół z XVII w. (5). Za szlakiem jedziemy przez rynek, i dalej drogą na Lipnicę opuszczamy Nowy Wiśnicz (jeżeli chcielibyśmy skrócić trasę należy jechać w kierunku zach. przez Olchawę). Z Borównej jedziemy do Lipnicy Murowanej, miejscowości słynnej z konkursu palm wielkanocnych (6) i drewnianego kościoła św. Leonarda (7), Ponadto warto zobaczyć kościół św. Andrzeja Apostoła (8), kościół św. Szymona z Lipnicy (9) i XIX-wieczny dwór Leduchowskich (10). Za rynkiem jedziemy w prawo na Lipnicę Górną. Podjeżdżamy do drogi 965, skręcamy w prawo, a po 1700 m w lewo. Zjeżdżamy do końca drogi, skręcamy przez mostek w prawo i jedziemy przez Olchawę do centrum Zawady. Tu kierujemy się w prawo na Pogwizdów i po 800 m możemy oglądnąć drewniany kościół z XV w. (11). Na rozwidleniu w Pogwizdowie kierujemy się w asfaltową dróżkę w lewo czerwonym szlakiem rowerowym. Po 2 km i minięciu małego szczytu skręcamy w prawo szutrową drogą w las. Jedziemy prosto niebieskim szlakiem aż do wyjazdu z lasu. Przecinamy obwodnicę Bochni i ul. Brodzińskiego, a następnie Krakowską wracamy na rynek, gdzie kończymy trasę.
ATRAKCJE NA TRASIE:
- Kopalnia Soli w Bochni (1) – założona ok. 1248 roku. Dawna własność królewska. W 1995 r. została udostępniona do zwiedzania i utworzono w niej uzdrowisko. Więcej informacji: www.kopalniasoli.pl
- Bazylika św. Mikołaja w Bochni (2) - wzniesiona w 1440 roku. Obecną architekturę neogotyku uzyskała w 1905 r.
- Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu (3) – jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej.
- Dworek „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu (4) – drewniany, zbudowany w XIX w., Miejsce chętnie odwiedzane przez Jana Matejkę. Obecnie muzeum pamiątek po artyście.
- Kościół w Nowym Wiśniczu (5) – okazała świątynia o wczesnobarokowej architekturze z XVII w., odnawiana.
- Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej (6) – odbywa się w każdą niedzielę palmową począwszy od 1958 r. W ramach tej imprezy, znanej w całej Polsce, nagradzane są najpiękniejsze i najdłuższe palmy wielkanocne wykonane przez mieszkańców Lipnicy i okolic. Wiele palm osiąga wysokość ponad 20 m. Konkursowi towarzyszą liczne pokazy oraz występy zespołów regionalnych.
- Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej (7) – jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych gotyckich świątyń drewnianych w Polsce. Pochodzi z 1500-1502 r. Wewnątrz cenne polichromie, tryptyk z 1500 r. oraz tzw. Słup Światowida. Obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
- Kościół św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej (8) – z 1363 r. z dobrze zachowaną bryłą gotycką. Wewnątrz rzeźba Matki Bożej z dzieciątkiem z ok. 1370 r.
- Kościół św. Szymona z Lipnicy (9) – zbudowany w 1648 r. w stylu późnobarokowym, w miejscu domu rodzinnego patrona świątyni. Warto zwrócić uwagę na relikwiarz w kształcie monstrancji neogotyckiej z relikwiami św. Szymona z Lipnicy.
- Dwór Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej (10) – zamieszkiwany w latach 80. XIX w. przez siostry Ledóchowskie: bł. Marię Teresę i Urszulę – późniejszą świętą.
- Drewniany kościół w Pogwizdowie (11) – z końca XV w. jest jedną z najstarszych świątyń w Małopolsce. W latach 1896–1913 został przebudowany – zburzono wówczas wieżę i przedłużono nawę. Barokowe ołtarze pochodzą z XVII w.
Mapa trasy: