Małopolski Szlak Winny - przewodnik rowerowy

Przewodnik rowerowy po Małopolskim Szlaku Winnym
W samym tylko województwie małopolskim funkcjonuje ponad 50 oficjalnie zarejestrowanych komercyjnych winnic. Ich właściciele chętnie zapraszają do siebie, aby zapoznać gości z gospodarstwem i zachęcić ich do degustacji i zakupu wina na miejscu. Szczególnym sposobem poznawania małopolskich winnic jest enoturystyka rowerowa – popularna w innych krajach, w Polsce zdobywająca coraz więcej fanów.
Prezentując ten przewodnik stworzony przez Gorczańską Organizację Turystyczną, chcielibyśmy zachęcić wszystkich do łączenia jazdy rowerowej z poznawaniem małopolskich winnic. Wszystkie wycieczki znajdują się oczywiście na obszarze województwa małopolskiego i zostały wytyczone tak, żeby przebiegały niedaleko winnic leżących na Małopolskim Szlaku Winnym i były w formie 30-40 km zamkniętych pętli.

Cały przewodnik w wersji PDF do ściągnięcia  / Paczka wszystkich śladów GPX do ściągnięcia

Pod mapą również lista wycieczek z opisem i mapą turystyczną (każda w osobnym pliku PDF) razem z odpowiednimi śladami GPX. Poniżej mapa poglądowa z lokalizacją małopolskich winnic oraz prezentowanych tu wycieczek rowerowych (na niebiesko) oraz siecią tras rowerowych VeloMałopolska (na fioletowo)


Lista wycieczek na Małopolskim Szlaku Winnym do pobrania:  
 1.  (średnia) Na Wyżynie Miechowskiej (Janowiczki) 35 km / GPX
 2. (średnia) Rowerowym Szlakiem Kościuszkowskim (Koniusza)  32 km / GPX
 3. (trudna) Przylaszczkowym Szlakiem Rowerowym z Kluczy (Klucze) 41 km / GPX
 4. (średnia) Po zboczach doliny Prądnika (Prądnik Korzkiewski) 36 km / GPX
 5. (średnia) Przez Las Zwierzyniecki (Krzeszowice – stacja PKP) 38 km / GPX
 6. (trudna) Szlakiem Podkrakowskich Dolinek (Bolechowice) 21 km / GPX
 7. (trudna) Szlakiem okrężnym gminy Zielonki (Zielonki) 32 km / GPX
 8. (trudna) Z Mogilan przez Pogórze Wielickie (Mogilany) 31 km / GPX
 9. (łatwa) W kierunku Wzgórza Srebrnej Góry (Tyniec) 29 km / GPX
 10. (trudna) Grzbietami Pogórza Wielickiego (Wieliczka) 25 km / GPX
 11. (trudna) W Dolinie Karpia (Woźniki) 42 km / GPX
 12. (trudna) Po Pogórzu Wiśnickim (Nowy Wiśnicz) 38 km / GPX
 13. (trudna) U podnóży Szpilówki (Iwkowa) 26 km / GPX
 14. (trudna) Z Zakliczyna na Pogórze Rożnowskie (Zakliczyn) 27 km / GPX
 15. (trudna) Na przedpolu Beskidu Niskiego (Pleśna) 29 km / GPX
 16. (trudna) Po Pogórzu Ciężkowickim z widokiem na Dunajec (Pleśna) 37 km / GPX
 17. (trudna) Wokół Ciężkowic i Gromnika (Ciężkowice) 35 km / GPX
 18. (trudna) Z Tuchowa przez Pogórze Ciężkowickie (Tuchów) 34 km / GPX
 19. (trudna) Ze Stryszawy w Pasmo Jałowieckie (Stryszawa) 26 km / GPX
 20. (trudna) Z widokiem na Jezioro Rożnowskie (Tęgoborze) 22 km / GPX
 21. (trudna) Karpackim Szlakiem Rowerowym (Jodłownik) 36 km / GPX
 22. (trudna) Z Nowego Sącza na Pogórze Rożnowskie (Nowy Sącz) 30 km / GPX
Większość z wycieczek wiedzie przez Pogórza Wielickie, Wiśnickie, Rożnowskie, Ciężkowickie oraz na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ale są też trasy wyznaczone w innych rejonach województwa: na Wyżynie Miechowskiej, w Beskidzie Żywieckim, w okolicach Nowego Sącza, a nawet w Krakowie. Regiony te charakteryzuje urozmaicona rzeźba, znaczne wyniesienie powyżej den dolin, strome stoki – właśnie takie cechy terenu najbardziej sprzyjają uprawie winorośli. Czy są też korzystne dla rowerzystów? Na pewno poprowadzone tam trasy rowerowe mogą okazać się całkiem wymagające ze względu na konieczność pokonania stromych i długich podjazdów (większość wycieczek jest z kategorii średnich oraz trudnych). Nie trzeba się jednak tym zniechęcać. Poniesiony trud zrekompensuje nam możliwość podziwiania wspaniałych krajobrazów, towarzyszących z reguły małopolskim winnicom. Także plantacje winnej łozy, nierzadko malowniczo rozlewające się po falistej powierzchni opadających stoków rozświetlonych słońcem, nadają szczególnego uroku otoczeniu. Wreszcie atrakcją samą w sobie jest zwiedzanie winnic.

Założony dystans każdej z wycieczek będzie wystarczający na spokojną całodzienną wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem licznych atrakcji turystycznych. Wszystkie trasy zaprojektowaliśmy w formie zamkniętych pętli, z punktem rozpoczęcia i zakończenia wycieczki w miejscach łatwo dostępnych komunikacyjnie, z możliwością pozostawienia samochodu. Jak tylko było to możliwe, trasy poprowadziliśmy po istniejących szlakach rowerowych. Niestety najczęściej ich oznaczenie w terenie jest niekompletne. Dlatego chcąc ułatwić Państwu orientację terenową, wszystkie opisane trasy w przewodniku przedstawiliśmy na mapach turystycznych. Umieściliśmy na nich gęstą sieć punktów kilometrażu, podając przy każdym z nich odległość od miejsca startu. Większość tras biegnie drogami asfaltowymi lub utwardzonymi, niemal wyłącznie o niewielkim ruchu samochodowym. Życzymy satysfakcji z pokonywania Małopolskiego Szlaku Winnego na rowerze!

Przewodnik Rowerowy Małopolski Szlak Winny

Pomysłodawca i realizator Małopolskiego Szlaku Winnego:
Gorczańska Organizacja Turystyczna
Kamienica 467, 34-608 Kamienica
www.visitkamienica.pl

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego