Dla miłośników kultury i rozrywki

promenada w Krynicy, rząd fioletowych kwiatów po lewej stronie
Małopolska to region silnie zróżnicowany pod względem etnograficznym, gdzie sąsiadowały ze sobą grupy górali, różniące się gwarą, zwyczajami, a przede wszystkim strojem.

Małopolska to region silnie zróżnicowany pod względem etnograficznym, gdzie sąsiadowały ze sobą grupy górali, różniące się gwarą, zwyczajami, a przede wszystkim strojem. Wspólnymi elementami wszystkich męskich strojów góralskich były sukienne spodnie ozdobione parzenicami i biała koszula, zwana wałaską. Na niej noszono haftowane kamizelki i cuchę (rodzaj kurtki z zaszytymi rękawami, narzucanej na ramiona), głowę przykrywano czarnym kapeluszem. Kolor i kształt parzenic, hafty na kamizelkach, kształt kapeluszy oraz długość cuch pozwalają na odróżnienie od siebie poszczególnych grup górali.

Wschodnią część województwa zamieszkiwali do 1947 r. Łemkowie, czyli grupa górali ruskich, których strój najłatwiej rozpoznać po brązowej cusze, sięgającej kolan i bogato zdobione frędzlami. Strój kobiecy składał się z cienkiej białej koszuli, wyszywanej kolorowo przy kołnierzu i mankietach, granatowego lub czarnego gorsetu z haftowanymi kwiatami oraz perkalowej spódnicy ozdobionej naszytymi pionowo kolorowymi wstążkami.

Tradycja Łemków to nie tylko stroje, ale również sztuka kulinarna. Bogata w smaki, powstała z nakładających się na siebie tradycji chłopskich: rusińskich, polskich, węgierskich i słowackich. Gotowano zwykle dania proste, jarskie, a mięso podawano od święta. Miłośnicy kulinariów z pewnością nie oprą się tutejszym specjałom. Do wyboru są np. proziaki lub adzymki – placki podawane najczęściej z masłem czy fuczki – placki z ciasta naleśnikowego, jadane z kiszoną kapustą. Za danie odświętne uznawano kiedyś pierogi nadziewane twarogiem i ziemniakami lub kapustą. Fanom słodkości polecamy wizytę w Wytwórni Lodów Argasińskich w Nowym Sączu. Jest to firma prowadzona przez trzecie pokolenie, a domowej produkcji lody zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Warto również odwiedzić Kamianną – miejscowość znaną z produkcji miodu i produktów pszczelich, w której mieści się Światowe Centrum Apiterapii i Muzeum Pszczelarstwa.

Muzyka była i jest ważną częścią tradycji kulturowej. W Beskidzie Sądeckim i Niskim nie brakuje wydarzeń muzycznych – od poważnych w nastroju, poprzez te o charakterze popularnym, aż po tradycyjne przeglądy. Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej. Każdego roku przez 12 letnich tygodni, w 4 kościołach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz wybranych obiektach na SAD, odbywają się koncerty o wyjątkowo różnorodnym programie.

Kulturalną wizytówką Sądecczyzny jest także Festiwal Pannonica w Barcicach. Odbywa się w dolinie Popradu, z dala od aglomeracji i przyciąga publiczność poszukującą wyjątkowych wrażeń i emocji.

W nowo otwartej Pijalni Wód Mineralnych w Krynicy można posłuchać wspaniałych koncertów w ramach cyklu Krynica Źródłem Kultury. 

Amatorzy bardziej tradycyjnych dźwięków mogą wybrać się na Festiwal Jana Kiepury w Krynicy ZdrójMiędzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Starym SączuFestiwal Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu czy Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej.

Nie można pominąć wydarzeń, które kultywują tradycje pierwotnych mieszkańców gór. 
Święto Kultury Łemkowskiej „Łemkowska Watra” w Zdyni to czas niezwykle ważnych dla Łemków spotkań: pokoleniowych, rodzinnych, przyjacielskich. Taki był początkowy zamysł Władysława Grabana i osób związanych z Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Łemkowyna z Bielanki. Pierwsze Watry były warsztatami artystycznymi tego zespołu. 

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór jest organizowany w Nowym Sączu od 1992 r. z inicjatywy Antoniego Malczaka. W wydarzeniu udział biorą wyłącznie dziecięce zespoły folklorystyczne, pochodzące z regionów górskich Polski oraz z zagranicy.

Oprócz muzyki organizowane są międzynarodowe spotkania o charakterze gospodarczym, jak coroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy, a także spotkania podróżnicze, np. bw Starym Sączu.

Sposobami na wyciszenie mogą być wędrówki po Ogrodach Sensorycznych w Muszynie czy na Ścieżce w Koronach Drzew i Wieży Widokowej w Krynicy Zdroju – Słotwinach.


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści