Trasy do nordic walking w Małopolsce. Każdy znajdzie odpowiednią dla siebie!

Kobieta i mężczyzna spacerujący po szlaku. W rękach trzymają kilki do nordic walking. W tle widać zbocza gór porośnięte drzewami.
Wędrówki z kijkami, czyli nordic walking, to sport dla każdego. Nie ważny wiek, płeć czy kondycja fizyczna, wystarczy wygodne obuwie, komplet kijków i chęć wyruszenia na trasę. A tych w Małopolsce jest bardzo wiele; każdy znajdzie odpowiadającą jego możliwościom i zainteresowaniom, gdyż często wytyczono je w pobliżu ciekawych miejsc.

Trasy do nordic walking na ogół przebiegają w pobliżu miejscowości, prowadzą przez łatwo dostępne tereny. Niektóre biegną wygodnymi, leśnymi duktami czy ścieżkami. Większość z nich można polecić także biegaczom i rowerzystom, niektóre również amatorom narciarstwa biegowego.

Bogactwo tras nordic walking i... propozycje ćwiczeń rozciągających

Przy trasach wyznaczonych przede wszystkim dla nordic walking znajdują się tablice z propozycjami ćwiczeń rozciągających, których wykonanie zaleca się jako rozgrzewkę, instruktażem dotyczącym prawidłowej sylwetki podczas wędrówki, czy punkty pomiaru tętna. Niekiedy gospodarze terenu zadbali również o informacje na temat lokalnej historii, ciekawych miejsc i osobliwości przyrodniczych mijanych po drodze.

W wielu przypadkach z jednego punktu wybiega wiele tras, które częściowo się pokrywają, często krzyżują się ze sobą, dzięki czemu można modyfikować plany adekwatnie do samopoczucia i warunków pogodowych, stopniowo wydłużać pokonywane dystanse, by z radością obserwować własne osiągnięcia.

Nordic walking a zwykły spacer

Nordic walking to sport dla każdego. Za jego praojców niektórzy uważają fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX wieku wędrówki z kijkami włączyli do swoich letnich treningów.

Co daje korzystanie z kijków? W trakcie normalnego spaceru angażujemy około 40% mięśni, a korzystając z kijków aż 90% z nich! Nordic walking wzmacnia więc intensywniej nasze ciało, ale działają na nie przy tym znacznie mniejsze obciążenia, gdyż kijki wymuszają bardziej wyprostowaną sylwetkę, odciążają stawy kolanowe i kręgosłup.

Podczas wędrówki dotleniamy organizm, relaksujemy się zapominając o kłopotach dnia codziennego. Warto wiedzieć, że spacery z kijkami pozwalają obniżyć ciśnienie spoczynkowe krwi, zredukować nadciśnienie oraz poziom cukru i cholesterolu, a dzięki uruchomieniu górnego odcinka kręgosłupa rozluźniają napięcie okolic szyi i barków. Nordic walking polecany jest między innymi osobom otyłym, gdyż podczas godzinnego marszu można spalić nawet o 40% kalorii więcej niż w trakcie zwykłego spaceru.

Różnorodne propozycje spacerów nordic walking

Choć amatorów nordic walking z każdym rokiem przybywa a wytyczenie ciekawych tras możliwe jest praktycznie w każdej okolicy, to jednak wiele gmin nie dba o popularyzację tej formy turystyki. Na stronach internetowych wielu samorządów można znaleźć jedynie ogólne informacje o licznych miejscach rekreacji i trasach spacerowych, bez podania ich dokładnej lokalizacji, przebiegu szlaków i innych informacji praktycznych.

Są i takie gminy, na terenie których skorzystano z unijnych środków, dzięki czemu powstały ośrodki typu nordic walking park, w których z jednego miejsca wybiega kilka szlaków, można pokonywać odcinki dopasowane do swoich możliwości.

Jeśli nawet takich miejsc nie ma, ale istnieją mapki, foldery informacyjne, to możliwe jest odkrywanie z nimi uroków okolicy. Przykładem mogą tu być Kęty (powiat oświęcimski), czy gmina Ochotnica Dolna (powiat nowotarski).

Nordic walking - informacje praktyczne

Opisy poszczególnych tras pogrupowaliśmy według powiatów, w których się one znajdują. Na większości szlaków nie ma poważniejszych przewyższeń, nie wymagają one specjalnej kondycji. Jedynym ograniczeniem dostępności jest długość dystansu jaki trzeba pokonać. Podajemy go, nie wskazując czasu przejścia, bo każdy może wędrować swoim tempem, odpoczywając w dowolnym momencie, dowolnie długo podziwiając zabytki czy osobliwości przyrodnicze spotkane podczas wędrówki.

Wśród informacji praktycznych wskazujemy miejsca, gdzie można zaparkować pojazd oraz wspominamy o opisach tras samochodowych zamieszczonych na naszym portalu, które przebiegają w pobliżu szlaków nordic walking. Skorzystanie z nich sprawi, że interesująca będzie nie tylko wędrówka, ale i dojazd do punktu startu.

Zapraszamy na trasy nordic walking w Małopolsce. Tym, którzy zasmakują w wędrówkach, podpowiadamy, gdzie można się wybrać na interesujące górskie piesze wycieczki w różnych zakątkach regionu. Małopolskę można odkrywać na wiele sposobów, tu każdy znajdzie propozycję odpowiadającą jego zainteresowaniom i możliwościom.

Nordic walking w Tarnowie Trasy nordic walking:Ścieżkami Powiatu chrzanowskiego Nordic Walking Park „Dolina Eliaszówki i Racławki”
Nordic walking Park Gmina Iwanowice Nordic walking Pakr Gmina Jerzmanowice-Przeginia Nordic walking Park Gmina Skała
Nordic walking Park Gmina Słomniki Nordic walking Park Gmina Sułoszowa Nordic walking wokół Mogielicy
Nordic walking Nowy Targ Nordic walking po uriczje Rabce-Zdrój z kijkami Nordic walking: Spacer po Olkuszu i jego okolicach
Kompleks tras nordic walking w gminie Osiek Nordic walking w gminie Przeciszów Kompleks tras nordic walking w gminie Spytkowice
Nordic walking w krainie królewskiego karpia Nordic walking z Wadowic do Jaroszowic brzegiem Skawy  

 

Inne propozycje wycieczek z kijkami

Nie ma przeszkód, by wykorzystywać szlaki turystyczne, popularne trasy spacerowe. Oto kilka przykładów:

Chętnie uzupełnimy powyższy wykaz o kolejne propozycje. Prosimy o sygnał, wskazanie strony internetowej z opisem sugestii lub podanie punktu startu, przebiegu proponowanej trasy, jej walorów i znajdujących się przy niej atrakcji.

 


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets